Unikátní jádro TrueBlend Blizzard zavedl už loni, letos se ale rozšířilo i na nesjezdovkové modely, takže se využívá i na lyžích pro freeride a skialp.

Tvoří ho kombinace více druhů dřeva poskládaná tak, aby zajistila přesně takové vlastnosti, jaké lyžař u toho kterého typu lyže vyžaduje. Všechny používané dřeviny mají jinou hustotu a jiné mechanické vlastnosti, proto jejich vhodná kombinace dokáže základ lyže naprogramovat podle předem definovaných potřeb. Konkrétně buk je nejpevnější, používá se více pod botu výkonných lyžích, kde je potřeba menší pružnost. Topol je jakýsi kompromis, přechodový materiál, stále dostatečně pevný. Posledním je lehoučká paulovnie, která se více aplikuje na špičku a patu lyže – tedy na okrajové části jádra – a samozřejmě na lyže, u nichž je potřeba dosáhnout nízké hmotnosti.

Tři zóny flexe

V principu se každé jádro dělí na tři zóny: nejtvrdší je uprostřed lyže pod vázáním – poskytuje stabilitu a přilnavost lyže na hraně. Střední flex zóna je před a za vázáním a svými vlastnostmi harmonicky propojuje obě krajní zóny. Nejměkčí část je pak ve špičce a patce – ty zajišťují snadné zahájení a vyladěný výjezd z oblouku.

Každý typ lyže má vlastní jádro

Způsob skládání jádra Trueblend má každá kategorie svůj unikátní – sjezdovkové jádro je nejpevnější a s nejvyšším podílem buku, skialpové zase logicky nejlehčí s nejvyšším podílem paulovnie. Podobně jsou zóny flexe voleny tak, aby se lyže chovaly optimálně v podmínkách, pro něž jsou určené – například freeridové lyže mají měkčí špičku apod.
Každá vyráběná délka lyže má své vlastní vyladěné jádro, aby výsledný produkt garantoval přesnou a po celé délce lyže optimálně rozprostřenou flexi.

www.blizzard-tecnica.cz