V současnosti se lyžuje v 9 areálech v Rakousku, ve dvou v Itálii a v bezmála 10 ve Švýcarsku. A brzy se začnou otevírat sjezdovky i v dalších alpských střediscích. Na "ledovcích" jsou s ohledem na ničivě horké léto a teplý podzim překvapivě dobré lyžařské podmínky, i když většinou s omezeným provozem. Většina areálů již využívá studenější počasí k zasněžování. V příštím týdnu by měla alpský oblouk přejít výraznější tlaková níže, která přinese i vydatnější úhrny sněhu do poloh nad 1 000 až 1 500 m n. m. Největší úhrny pravděpodobně spadnou v jižní a centrální části Alp.


Na Hintertuxu je ledovcový areál v téměř plném provozu - Gefrorene Wand, Olperer i Kaserer.


Stubaiský ledovec již kromě Daunferneru otevřel i sjezd z Eisjochu do mezistanice Gamsgarten, lyžovat lze také na zadním ledovci Windachferner (návrat jen lanovkou, vlek je z důvodu úbytku ledovce mimo provoz). Upraven je velkorysý snowpark, kde se pilně trénuje i závodí.


Na Kitzsteinhornu se jezdí na hlavním ledovci s možností dojezdu do Alpincentra.


V Söldenu jsou již otevřeny všechny sjezdovky na obou ledovcích a postupně se otevírají další v zimním areálu. Koncem příštího týdne již bude možné lyžovat i na Giggijochu a přejet odtamtud do ledovcového areálu.


Jihotyrolská Alpin Arena Val Senales je po technické poruše opět v provozu, koncem příštího týdne se pak kromě ledovcových tratí Grawand, Finail a Gletschersee přidají Hintereis a Lazaun.


V Suldenu pod Ortlerem se lyžuje ve vysokohorském areálu Madritsch, kde jsou v provozu všechny tři sedačkové lanovky. Část tratí je využívána pro trénink.


Na zahájení sezóny od 24. listopadu se chystá Ischgl...


... a o den později otevírá také Obertauern, ...


... v sobotu 26. listopadu pak třeba Kronplatz v Dolomitech.


Předpovědní modely se shodují, že v příštím týdnu se nového sněhu dočkají celé Alpy - přesné úhrny v jednotlivých částech pohoří budou záviset na přesné dráze tlakové níže, je ale pravděpodobné, že půjde o desítky centimetrů.


Například v Obertauernu by podle alpského modelu ZAMG mohlo připadnout téměř půl metru sněhu.

Stav sněhu, počet otevřených a sjezdovek nebo datum zahájení sezóny sledujte ve sněhovém zpravodajství SNOW.cz!