Tisková zpráva SkialpujFEST

Horské chaty jako centrum festivalového dění

Noc tuleních pásů začíná i končí v Peci pod Sněžkou, v místním legendárním klubu Klondike probíhá také uvítací i after párty. Skialpinismus je ale sport venkovní, a tak se letos hlavní program festivalu bude odehrávat ve skialpinistovi snad nejbližším bezpečném prostředí – na horských chatách. Jednotlivé workshopy budou probíhat nezávisle na sobě na různých místech, které jsou však všechny snadno dosažitelné z Pece na pásech. V praxi si tak při koupi vstupenky můžete vybrat, jaké workshopy vás zajímají, a pak už si jen naplánovat trasu pro ten den tak, abyste byli na správných místech ve správný čas.

Workshopy

Dopolední bloky budou patřit praktickým workshopům. Ty povedou nejrespektovanější odborníci ve svých oborech. Krkonošskými trasami provede olympionik Ondřej Moravec, servisem skialpů Milan Piskarčík, tvarováním odlehčených anatomických vložek do skialpových bot bootfitter Peter Purda, první pomocí záchranář Martin Honzík, prvním závodem bývalý reprezentant Radoslav „Radar“ Groh, a kromě nich i další specialisté a horští vůdci. Workshopy jsou plánovány zpravidla na 2 až 3 hodiny.


„Možnost sestavit si program podle vašich schopností, zkušeností a chuti byla od začátku jednou se základních myšlenek SkialpujFESTu. Každý máme jiné zkušenosti, jinou výkonnost a také jiné preference. Někdo chce o festivalovém víkendu běhat z workshopu na přednášku a zpět, jiný se chce jen zastavit s přáteli a prostě pobýt,“ horský vůdce a jeden ze zakladatelů festivalu Branislav Adamec


Kdy: 19. až 22. ledna 2023

Kde: Pec pod Sněžkou a okolí

Závod NTP: 21. 1. 2023

Registrace na závod i festival: www.skialpujfest.cz


Vzdělávání

Kromě praktických nácviků se především večerní program hemží zajímavými přednáškami se skialpovou tématikou. Tipy na plánování výletu pomocí moderních aplikací a GPS, o svých skialpových zážitcích povypráví protagonistka filmu K2 vlastní cestou Klára Kolouchová, ale také mezinárodně oceňovaní horolezci Mára Holeček a Radoslav Groh.

Mnoho přednáškových bloků bude věnováno také skialpovým oblastem. Od lokálů se dozvíte, kam vyrazit v Krkonoších a také jak se chovat v chráněných oblastech. Zabrousíme ale i do vzdálenějších krajů, třeba na ne úplně typickou skialpovou oblast – Krétu. Slovenskými horami nás provede horský vůdce Ivan Doskočil. Velký důraz je kladen na bezpečnost pohybu v horách, a to jak základů pro nováčky, tak rozšiřujících znalostí pro zkušené skialpinisty. Předpovědi počasí, lavinové prognózy, první pomoc a záchrana při lavinové nehodě, ale i představení nových bezpečnostních prvků – co je nového mezi moderními lavinovými vyhledávači nebo batohy? Pokrok představí dovozci těchto produktů, a o víkendu budou k dispozici také na vyzkoušení.


Workshop o počasí s Alenou Zárybnickou

Testování

Jak jinak si dobře vybrat a dobře se naučit s lavinovou a skialpovou výbavou než jejím vyzkoušením. Celý víkend bude pod sjezdovkou Javor probíhat testování vybavení partnerských značek SkialpujFESTu – na vlastní nohy tak můžete zkoušet různé druhy skialpových lyží a bot, ale i stoupacích pásů nebo lavinových batohů. Případné otázky pak odpoví a rady k výběru dají dovozci skialpového vybavení – ti, kteří o něm vědí nejvíc. Můžete se těšit na testování značek Atomic, Dynafit, Fischer, Salomon a dalších.


Zatímco workshopy se přikupují zvlášť, všechny přednášky a testování jsou zahrnuty v základní ceně SkialpujFESTu.