Kdo si pamatuje design legendárních modelů lyží 70. a 80. let? Kreativní ředitel Egoé David Zezula rozhodně ano. „Jako malý kluk jsem ve frontě na vlek v Peci pod Sněžkou koukal po lyžích bohatých Pražáků. Fascinovaly mě detaily, barvy, vázání. Prostě to, co jsem si nemohl v té době dovolit. A teď, kdy je vše mnohem dostupnější, zase není tolik lyží, které bych si koupil kvůli designu,“ vysvětluje podhoubí zrodu modelu Paazit.

Pocta legendám

Egoé už lyže umí. Nabízí několik modelů, včetně skialpů. Legendární lyže značek Fischer, K2, Hexcel nebo Rossignol ale jejich designérům stále v paměti zůstávaly. „Dívali jsme se se zájmem na různé blázny, kteří sbírají lyže. Prvně nás napadlo vzít staré závodní modely, repasovat je, vyhrát si s nimi. Ale to byla hloupost, lidé by se na nich pozabíjeli. Takže cesta byla jediná – vzdát hold legendám vlastním modelem,“ vzpomíná David Zezula.
V okamžiku, kdy padlo rozhodnutí přijít s modelem Paazit, už vše jelo hladce. Pracovalo se s jediným principem – skládáním barevných stripů. Samozřejmě nemohl chybět motiv z Fischer C4. Z nich pocházejí i další charakteristické prvky v podobě frézování a otvoru ve špičce. Zatímco výběr motivů byl relativně snadný, stačilo sáhnout do paměti, narazili designéři na jiný problém: Všechny citované modely totiž patří do éry klasických lyží. Paazit má ale logicky soudobý carvingový profil.

Design navržený původně na rovnoběžky, tedy bez prohnuté křivky, by zde nefungoval. „Šířka musí být konstantní, aby to vypadalo příčetně. Museli jsme proto vzory rozkouskovat a přizpůsobit tvaru,“ přibližuje jeden z limitů navrhování David Zezula. Další problémovou zastávkou k finálními vzhledu představovala povrchová úprava. Egoé vyzkoušelo obě základní verze, matnou i lesklou. Rozhodnutí nepadlo, nakonec jsou dostupné obě. Lesklá varianta je k lyžím milosrdnější, dokáže maskovat drobná poškození. Matný vinyl je zase volbou těch, kdo preferují současnější styl.

Co je pod povrchem

Paazit je univerzální středně tvrdá lyže. Je vhodná pro jízdu na upraveném povrchu, stejně tak zvládne měkčí sníh. Lyže se vyrábějí v italské továrně Penz. Mají neobvyklou konstrukci, kdy sendvič je tvořen kombinací topolového a bukového dřeva, dvojicí titanových plátů a vrstvou ze skleněných vláken a pryskyřice. K dispozici jsou tři modely vázání, aby si zákazník mohl vybrat tvrdost, která mu nejvíce vyhovuje. V budoucnu se počítá i se stylovým příslušenstvím.

Kde se vzaly lyže

Egoé je holdingem, který mimo jiné navrhuje a vyrábí obytné vestavby do běžných aut. Vůbec první lyže, kolekce Kontura, vznikly jako doplněk k těmto vestavbám. Následně přišly verze Dip, dětské lyže Pastelo a skialpové Beat s dětskými Skills, které kombinují sjezdovou a skialp lyži v jednom. Portfolio lyží se neustále rozšiřuje, kromě modelu Paazit je letošní novinkou i Beat 87. Ty díky jiné konstrukci nabízejí nižší hmotnost – v délce 167 centimetrů jen 1 200 gramů. Určeny jsou pro ty, kdo vyhledávají rychlejší nebo obtížnější sjezdy.


Více o značce Egoé najdete na

www.egoe.eu