Semmering leží hodinku od Vídně, a i když jde o menší kopec se 14 kilometry sjezdovek, je pravidelným pořadatelem Světového poháru žen ve slalomu a obřím slalomu. V nabídce sjezdovek nechybí sice modrá rodinná trať, kopec se ale bude líbit hlavně sportovním lyžařům, protože zdejší červené pisty tu mají zkrátka říz a to jak přes den, tak i večer. Pro večerní lyžování je tu osvětleno 13 km sjezdovek různých obtížností a takový výběr pro večerko jen tak někde nenajdete.

Jak lyžaři, tak sáňkaři v Semmeringu využívají páteřní kabinkovou lanovku, která vede na vrchol Hirschenkogelu (1 350 m). Sice se nám v kabince na začátku moc nepozdávalo, že se vevnitř během jízdy stojí, jakmile jsme ale zjistili, že kabinka docela sviští, nijak nám to nevadilo. V kabině se dá opřít a hlavně jste nahoře dřív, než stačíte postnout fotku na facebook.

Převážná zalesněnost kopce sice trochu evokuje české areály, výhled na zasněžené Alpy v dáli ale Semmeringu dodává přece jenom na „zahraniční“ horské atmosféře. Sjezdovky se tu spouští jedna vedle druhé z hory Hirschenkogel (1 350 m) a jsou severně orientované, takže jsou povětšinu dne zahalené do stínu, jen tu a tam na ně místy pronikne nějaký ten sluneční paprsek. Díky tomu si ale i přes nižší nadmořskou výšku Semmering dokáže na tratích i při oteplení udržet dostatek sněhu, protože do nich nepere zpříma sluníčko.

Tratě v Semmeringu jsou převážně červeně značení, mají příjemný sportovní sklon a na většině míst i dostatečnou šířku, byť se občas v rámci nějakého přejezdu zúží na šířku lesní cesty. S nadsázkou lze říct, že jde o takové „hravé dálničky“, z nich je nejčlenitější červená sjezdovka č. 2a, která zahrnuje i dvě poměrně přehledná esíčka.

Mně osobně se v Semmeringu líbila nejvíc poctivě červená sjezdovka č. 4 Westhang, která je přímá, takže tu žádná změna směru jízdy nijak nenarušuje rytmus oblouků, a ty tu jsou díky velmi sportovnímu charakteru sjezdovky proklatě rychlé. Okraj sjezdovky lemuje sedačková lanovka, takže komu se nechtějí kvůli kabině sundávat lyže, může nějaké jízdy nasekat pod touto sedačkou.

Méně zkušeným lyžařům nebo dětem bych tu doporučila mírnější modrou sjezdovku č. 1 Familienabfahrt, která de facto část kopce Hirschenkogel obkružuje, takže na rozdíl od červených přímých tratí klesá pozvolně. V horní a spodní části je spíš užší, v prostřední se o něco víc otevře a ani tady není problém lyže ve svižné rychlosti pokládat na hrany.

Na oběd se dá zajít do dvou horských hospůdek ve spodní části kopce, tou nejvyhlášenější je tu samozřejmě hlavně kvůli výhledu restaurace Liechtensteinhaus na vrcholu Hirschenkogelu ve výšce 1 350 m. Jde snad o jediné místo v areálu, kam sluníčko svítí celý den, takže venkovní teráska byla i pro nás jasnou volbou. Restaurace je samoobslužná a nabízí rakouské klasiky jako je vídeňský řízek nebo sýrové špecle, cenově zajímavá je pak nabídka poledního menu za 14,90 eur, která zahrnuje polévku a hlavní chod. Od čtvrtka do neděle je tu otevřená také obslužná panoramatická restaurace s výhledem na hory.

Z vrcholu Hirschenkogelu se dolů spouští nejen sjezdovky, ale také 3 km dlouhá sáňkařská dráha. Celodenní zapůjčení sáněk vyjde na 7,50 eur a probíhá to tak, že vám na pokladně dají plastovou kartičku „s funkcí“ žetonu, kterou uvolníte sáňky ze stojanu u lanovky podobně, jako se to dělá nákupními vozíky.

Pak už se necháte jen vyvézt kabinkou na kopec a můžete se vrhnout rovnou do trati, která je od sjezdovek oddělná. Dráha se z kopce vine se podobně „okružně“ jako modrá rodinná sjezdovka, do toho zahrnuje tři tunýlky a ke konci trochu utaženější zatáčky, sáňky tu mají ale docela dobře ovladatelné, takže se s nimi dá jet do zatáčky i smykem. :-) Místy tu naberete docela rychlost, takže helmu z lyží nechte klidně na hlavě.

Kompaktnost Semmeringu spočívá i v jednoduchém přístupu, kdy z bezplatného parkoviště stačí ke sjezdovce jen pár kroků. Mezi parkovištěm a nástupištěm kabinky se logicky rozprostírá hlavní zázemí s pokladnami, toaletami a prostornou půjčovnou lyží.

Semmering se sice bude líbit spíš zkušenějším lyžařům, najde se tu ale něco i pro děti a začínající lyžeře. Naproti přes cestu a naprosto odděleně od samotného areálu se rozprostírá velmi mírný a štědře široký cvičný svah obsluhovaný kotvovým vlekem zvaný Happylift. Hned vedle svahu se nachází i restaurace a „iglú bar“. Na tomto svahu se dá objednat i lekce lyžařské školy.

V čem je ale Semmering zcela unikátní, je jeho večerní lyžování, které se tu odehrává hned na šesti sjezdovkách, tedy z celkového počtu 14 km sjezdovek je tu 13 km osvětlených. Lampy podél sjezdovek tu odvádí opravdu skvělou práci, protože je tu nasvícený skoro každý metr bez hluchých míst. Skoro by se dalo říct, že se mi na svěťákové sjezdovce lyžovalo lépe večer, než přes den, kdy byla ponořená do stínu.

Při večerním lyžování tedy padlo z naší strany nejvíc jízd na sjezdovce FIS Weltcup Panorama Piste, na které se pravidelně pořádají závody Světového poháru žen ve slalomu a v obřím slalomu. Trať světových parametrů je sice červeného značení, vůbec by se ale musela stydět za černé.

V rychlosti, kterou tu snadno získáte, by se mi sice líbil ještě nějaký ten metr do šířky navíc, sjezdovka je ale alespoň po celé délce dobře přehledná. Jízdu po přímě spadající trati zpestřují dva terénní zlomy a osobně se mi nejvíc líbí cílová část, která je rozšířená a sklon se malinko zmírní, takže se tu dá opírat do lyží, co jen svaly na nohách dovolí.

Večerní lyžování v Semmeringu probíhá každý den, v neděli až středu od 18 do 21 hod a od čtvrtka do soboty od 18 do 22 hod. Při večerním lyžování je v provozu jak kabinková, tak i sedačková lanovka.

Stejně jako sjezdovky je večer v plné délce osvětlená i sáňkařská dráha a rovněž večer stojí zapůjčení sáněk 7,50 eur. Pokud už na večer nemáte skipas a rádi byste jen na sáňky, je možnost zakoupení kartičky kombinující jízdu lanovkou i zapůjčení sáněk.

Pod kopcem najdete také aprés-ski bar Zauberbar, který tu funguje i době mezi denním a večerním lyžováním, takže se tu dá u pití i jídla pohodlně počkat na první lano večerního provozu. My jsme se tu sice na aprés-ski večírek už nezdrželi, ale soudě podle nápojové i dekorativní vybavenosti baru se tu musí odehrávat echtovní polyžařské party!


Semmering v kostce:

Vzdálenost z Prahy 4 hod 21 min
Vzdálenost z Brna 2 hod 29 min
Vzdálenost z Mikulova 1 hod 52 min
Celodenní skipas dospělí 44 eur
Skipas večerní lyžování dospělí 38 eur
Provozní doba 8:30–16:00
Večerní lyžování Ne-St: 18:00–21:00
  Čt-So: 18:00–22:00
Parkování zdarma přímo u lanovky
Web střediska www.semmering.com


V Semmeringu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.