Aktuálně leží na sjezdovkách na Severáku 30 až 60 cm sněhu, který má momentálně velmi příjemnou konzistenci, dá se do něj hezky opřít a ani odpoledne se tu netvoří žádné ledové plotny nebo muldy. V provozu je celý areál kromě odlehlejší části zvané Loučky.

Severák využívá mírné svahy Jizerských hor, po kterých „rozsel“ fúru cvičných sjezdovek. Cvičné svahy jsou kraťoučké, přehledné a jejich sklon je mírný natolik, že i když to tady děti pustí „šusem“ rovně dolů, není to nikterak závratná rychlost a bývá tu dost prostoru na to, aby rychlejší jízdu ubrzdily.

Areál je rozdělený do několika sekcí, kterým dominují dvě centrální sjezdovky U Arniky I a U Arniky II, které sice můžeme považovat také za cvičné sjezdovky, už se to na nich ale dá docela dobře rozhoupat do trochu sportovnějších obloučků. Na sjezdovce U Arniky II jsou obvykle umístěné nějaké ty zpestřující prvky, které se každý rok obmění – za ta léta, co sem jezdíme, jsme tu už zažili jednoduchý slalom v tyčích, loni menší snowpark a letos terénní vlny.

Také krátké cvičné svahy kolem těchto hlavních sjezdovek jsou vždy doplněné o něco navíc, například mírný modrý svah Kampa obklopený z obou stran dětskými pomami dětem nabídne možnost potrénovat obloučky mezi slalomovými kužely.

Podobný slalom, jenom mezi slalomovými zvířaty si děti můžou projet také na mírném cvičném plácku zvaném „Proti Arnice“. Děti tu ovšem nejvíc ze všeho zajímal tunýlek v obří hromadě sněhu, kterým na lyžích projížděly skrz. Díky této zásobě sněhu si myslíme, že se na Severáku ještě nějaký ten pátek určitě lyžovat bude. :-)

Nejmenším prckům se bude líbit v Kids parku, který je bezpečně oplocen od okolních svahů, takže nehrozí kolize s rychlejšími lyžaři. Park je vybavený pojízdným pásem, který je z obou stran kopírován velmi mírnými až rovinatými cvičnými plácky a nejen lyžaři se tu po nich mohou vozit. Velmi častým dopravním prostředkem, kterým se tu baví děti i jejich rodiče, jsou molitanová zvířata obalená kluzným materiálem a se kterými mohou děti klidně i na pojízdný pás.

Samozřejmě ani letos tu nechybí kolotoč Rotondo s nafukovacími kruhy, který mají děti v rámci jízdenky do Kids Parku zdarma.

Severák je sice arénou určenou hlavně pro děti, nicméně vyseknout tu poctivý carvový oblouk není nemožné a nejlépe vám to tady půjde na červené sjezdovce Jih. Jak už její název napovídá, je jižně orientovaná, a tak má tendenci díky slunci rychleji měknout, její sklon je ale velmi příjemný a lyže se tu na hrany staví takřka samy. Sjezdovka Jih je tu jako jediná obsluhovaná kotvovým vlekem.

Na Severáku se to samozřejmě nehemží jen dětmi, ale logicky také instruktory, protože je Severák de facto výukovým kopcem. Na Severáku probíhají o jarních prázdninách 3denní výukové kurzy, což je lyžařská škola pro mírně pokročilé děti od 5 let. Skupina je určena pro 3 až 6 dětí a cena je 2 600 Kč. V ceně je zahrnuté jízdné na vlecích v celém areálu a startovné na závěrečné závody.

Občerstvení na Severáku najdete v několika bufetech ať už přímo na svahu nebo vedle něj, my jsme tu tentokrát vyzkoušeli kiosek McKapr v hlavním zázemí areálu, kde se letos nově podává domácí pizza. I když jsme neměli moc hlad, vůni pizzy nešlo nějak odolat a navíc cenovka 50 Kč za ¼ velké pizzy nám v dnešních cenových poměrech přišla skoro jako lidovka.

Na Severáku najdete kompaktní hlavní zázemí s velkokapacitním parkovištěm a sjezdovkami hned přes cestu, takže se s dětmi nemusíte od auta trmácet příliš daleko. V rámci jedné budovy pak najdete pokladny, půjčovnu lyží, kde zapůjčení lyžařského setu vyjde na příjemných 350 Kč na den, a dále také dětskou hernu se stolečky a hracím kobercem včetně nejrůznějších hraček. Vstup do dětské herny mají žáci lyžařské školy Skiaréna School zdarma, jinak je jednorázová cena pro dítě a dospělého na 1 hodinu 250 Kč.


Severák v kostce:

Vzdálenost z Prahy 1 hod 30 min
Celodenní skipas dospělí (nad 18 let) 580 Kč
Celodenní skipas děti (6-15 let) 400 Kč
Celodenní skipas junioři (15-18 let) 500 Kč
Celodenní skipas senioři (nad 63 let) 500 Kč
Děti do 6 let 270 Kč
Provozní doba lanovky 9:00–16:00
Webové stránky www.skijizerky.cz
Parkování bezplatné, přímo pod sjezdovkamiNa Severáku jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.