V posledních letech jsou lyžařské podmínky o Velikonocích již téměř tradičně mnohem lepší než o Vánocích. Mnohem menší je však chuť (svátečních) lyžařů vyrazit na hory, neboť je již lákají jarní aktivity. Přesto se mnohá lyžařská střediska ještě zaplní, neboť většina evropských zemí má k velikonočním svátkům připojené i několikatýdenní školní prázdniny.

Konec března a začátek dubna přinesl výrazné ochlazení a na severní stranu Alp i velmi vydatné sněhové srážky - od savojských Alp přes Švýcarsko, Tyrolsko a Korutany až po předhůří rakouských Alp napadlo několik desítek centimetrů sněhu. Jen drobně se sněhově občerstvily svahy na jižní straně alpského oblouku, tedy především v Itálii, i tam ale pokles teplot zakonzervoval velmi solidní stav sjezdovek.

Jarní lyžování má díky dlouhým dnům, hřejivým paprskům slunce a rozmanité kvalitě sněhu své specifické kouzlo. Díky aktuálním podmínkám si lze v nejvyšších polohách na severních svazích užívat pevný podklad, leckde dokonce prašan, prakticky po celý den, naopak jižní svahy nabídnou povolující firn již od rána.

Česko: na lyže do Krkonoš, do Říček, na Praděd nebo na Klínovec

Lyžařská sezóna v Česku se chýlí do svého závěru již od poloviny března, kdy končí jarní prázdniny. V provozu z hlavních středisek zůstává Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně, Harrachov, Černá hora a Pec pod Sněžkou (vše Krkonoše) a v dalších pohořích pak Říčky (Orlické hory), Praděd (Jeseníky) a Klínovec (Krušné hory). Lyžovat se dá také na Šerlišském Mlýně v Deštném (Orlické hory), a to možná až do 16. dubna.


Říčky (5. 4. 2023)


Slovensko: Chopok v plném provozu

V provozu zůstávají především nejvýše položené areály ve Vysokých i Nízkých Tatrách - Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Roháče - Spálena dolina a samozřejmě Chopok, kde jsou otevřeny prakticky všechny sjezdovky.


Jasná (5. 4. 2023)


Polsko: konec sezóny

V polských lyžařských střediscích skončila sezóna - jedním z mála otevřených areálů jsou tatranské Bialka a Kasprowy Wierch v Zakopanem.


Rakousko: hlavní střediska v plném provozu

Z celkové sítě rakouských sjezdovek (téměř 7 000 km) je otevřeno přes 4 000 km, přičemž mnohá střediska mají prakticky plný provoz. Kromě ledovců a nejvýše položených areálů na západě země mají výborné podmínky i nám nejbližší destinace - od Hinterstoderu přes Schladming a celé Ski amade až po Korutany.

Po slunečných dnech pravděpodobně o velikonočním víkendu ještě znovu připadne sníh (do 20 cm) a teploty se budou držet nízko.

Desítky areálů budou v provozu ještě celý týden po Velikonocích, nebo dokonce až do přelomu dubna a května (seznam středisek v Rakousku podle data ukončení sezóny). V květnu by se mělo dát lyžovat ještě na Mölltalském a Kaunertalském ledovci a samozřejmě na Hintertuxu.


Hinterstoder (27. 3. 2023)


Obertauern (5. 4. 2023)


Nassfeld (3. 4. 2023)

Kaprun - Kitzsteinhorn

Čtěte aktuální report Hintertuxer Gletscher z 31. 3. až 1. 4. 2023:
V pátek byly sjezdovky vcelku zaplněné, takže noční nadílka sněhu v tom vcelku silném provozu brzy způsobila, že se na tvrdém podkladu prudších sjezdovek brzy začaly tvořit muldy. Ty mírnější modré pasáže vydržely déle a byl na nich perfektní carving...


Německo: na Zugspitze až do 1. května

V bavorských Alpách potrvá lyžařská sezóna díky Zugspitze až do začátku května. O Velikonocích se lyžuje také v Oberstdorfu nebo v přeshraničním bavorsko-tyrolském areálu Steinplatte.


Itálie: navzdory méně sněhu téměř vše v provozu

Zhruba dvě třetiny sjezdovek v Itálii jsou stále otevřeny, i když sněhových srážek bylo letos málo a v nižších polohách již rozkvétají krokusy. Také sněhová nadílka z posledních dnů se sice svahům na jižní straně Alp z velké části vyhnula, lyžařské podmínky jsou však díky výkonnému zasněžování a typicky italské celosezónní péči o sníh tradičně výborné.

Až do Velikonoc by mělo stále převládat slunečné počasí, i když o víkendu bude oblačnosti od severu více.

V Dolomitech jsou otevřena všechna střediska kromě Carezzy, Civetty, Folgarie nebo Plose, kde sezóna skončila. Naopak na Sella Rondě se lyžuje prakticky na všech sjezdovkách.

Výborné podmínky mají přirozeně i výše položené areály Bormio, Santa Caterina či Livigno. Posledně jmenované končí sezónu až 1. května.


Kronplatz (5. 4. 2023)


Arabba (31. 3. 2023)


Livigno (5. 4. 2023)


Čtěte aktuální report Bormio z 28. 3. až 29. 3. 2023:
Bormio se mi líbí širokými sjezdovkami různých obtížností. Na všech bylo dostatek tvrdého upraveného sněhu. Podklad byl tvrdý, akorát vlivem sluníčka na rovinkách dojezdů měknul...


Švýcarsko: na lyže i po Velikonocích

Otevřena je zhruba polovina sjezdovek, přičemž některé z nich (např. Corvatsch u Svatého Mořice, Parsenn v Davosu) budou v provozu až do 23. dubna.


Zermatt (5. 4. 2023)


Francie: čerstvá sněhová nadílka a téměř zimní podmínky

Díky čerstvé sněhové nadílce mají vynikající lyžařské podmínky i vysokohorská střediska ve Francii. Sezóna ve většině z nich končí až v druhé polovině dubna nebo začátkem května.


Tignes (5. 4. 2023)