Hintertuxer Gletscher aktuální report z 31.03. - 01.04.2023

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Hintertuxer Gletscher - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Tesna
 • hodnocení:
 • návštěva od: 31.03.2023 do: 01.04.2023
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na závěr sezony se mi naskytla nečekaná možnost strávit dva lyžařské dny na Hintertuxu. A i když počasí, které při našem pobytu vypadalo dle předpovědí naprosto hrůzostrašně, neváhal jsem a možnosti využil. Naštěstí se všechny předpovědi ukázaly jako naprosto liché, včetně té, která den předem hlásila sněhový úhrn na první den našeho lyžování neskutečných 55 centimetrů. Ve finále bylo počasí sice velmi proměnlivé, ale dopoledne vždy vcelku pěkné až slunečné. Na Hintertuxu jsem byl před mnoha léty v červenci, takže jsem zhruba věděl, do čeho jdu a neměl jsem tak v kontextu již navštívených areálů nějak velká očekávání, protože výjimečnost Hintertuxu je hlavně v jeho letním lyžování na ledovci. V zimě jde o "tuctové" středisko.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V pátek byly sjezdovky vcelku zaplněné, takže noční nadílka sněhu v tom vcelku silném provozu brzy způsobila, že se na tvrdém podkladu prudších sjezdovek brzy začaly tvořit muldy a lyžování zde pozbylo brzy zábavný charakter. Ty mírnější modré pasáže vydržely déle a byl na nich perfektní carving. Bohužel teplé počasí a slunce již před polednem způsobily, že níže položené sjezdovky (pod druhou mezistanicí páteřních kabin) rozměkly a jezdilo se v těžkém sněhu a muldách. Na nejnižších sjezdovkách to už bylo spíše plavání po vodě. Ale paradoxně když jsme v těchto velmi jarních podmínkách někdy okolo 13:30 sjížděli na parkoviště dlouhou návratovou sjezdovkou č. 1, tak ta, i když byl sníh těžký a mokrý, byla tou nejlepší, co jsme za celý pátek jeli, protože byla nerozježděná a rovná.

Druhý den jsem nahoru vyráželi ještě před devátou. V noci zase připadlo, nahoře možná deset čísel. Počasí bylo výrazně chladnější, na vrcholu mínus 11. A na to, že byla sobota, tak na sjezdovkách bylo zhruba 4x méně lidí než v pátek. Teplota a výrazně menší počet lyžařů způsobily, že i když se čerstvý sníh samozřejmě nespojil s podkladem, tak horní sjezdovky byly daleko méně rozježděné a kvalitní lyžování na nich vydrželo mnohem déle než v pátek. Naopak závěrečný sjezd na parkoviště byl mnohem náročnější než o den dříve, mnohem více muld a prudší pasáže byl pro slabší lyžaře boj s muldami a těžkou mokrou krupicí.

Ze sjezdovek jsme nejvíce jezdili č. 3 a 4 - centrální červené široké dálnice s proměnlivým sklonem, ve střední pasáži jde o pohodovou carvingovou placku.

Líbily se nám také varianty červené č. 11 na ledovci Kaserer - modro-červené dálnice konstantního sklonu. Sjezdovka č. 11a na druhé straně má prudší pouze horní část, spodní část je placka.

Červená č. 5 - krátká prudká, byly vždy brzy rozježděná a s muldami.

Modré nenáročné sjezdovky v horní části na ledovci, obsluhované kotvami, jsme vynechali.

Nevýhodou Hintertuxu je jediná páteřní sjezdovka areálu č. 2, dole se dvěma variantami. Nahoře je plošší část, ta se ale pak láme do dvou delších prudkých hangů, které byly při naší návštěvě mix muld mokrého sněhu a ledových ploten. Varianta č. 2a je dole plošší, takže tam byla kvalita sjezdovky mnohem lepší.

Pod rychlou čtyřkou je pěkná modrá sjezdovka č. 17 - nahoře se skutečně velmi krátkou černou a červenou variantou. Ale i ta varianta modrá je při sjezdu z hrany prvních 200 metrů poctivá a pro slabší lyžaře náročná červená, teprve po ní následuje pohodová modrá, vedle které je i Fun Slope s klopenkami a tunely. Sněhová nadílka během těchto dní také umožnila freeride tam, kde jsou jeho možnosti vyznačeny ve skimapě.

Černé sjezdovky, kromě krátké varianty č. 17, byly zavřené, stejně tak jako červená sjezdovka č. 5 pod starou trojsedačkou na druhé straně kopce. A i když už dlouho útočí jaro, stále byl v provozu údolní sjezd - kombinace 3 plochých přejezdů a dvou poctivých prudších částí. Ve spodní polovině šlo o masu mokré krupice a vysněženou cestu mezi zelenými loukami, na kterých už dokonce něco kvetlo.

Dle údajů má mít Hintertux 60 kilometrů sjezdovek, ale to je dle mne číslo vycucané z prstu. Areál se dá celý projet za půl dne, takže realita bude někde okolo 35 až 40 kilometrů. Zajímalo by mne, jak 4 krátké černé svahy udělají údajných 11 kilometrů. OK, asi tam počítají i volný terén, ale pak zase nesedí poměr černá vs. červená, což má být 11 km ku 35 km.

Sněhové podmínky:

Díky nadmořské výšce byly všechny sjezdovky v pohodě - bez kamínků nebo vydřených míst. Během pobytu nám také každý den připadlo. Pouze spodní část návratové sjezdovky byla bílá stužka mezi zelenými loukami.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovky jsou vzhledem k celoročnímu provozu trošku specifické. Páteří je velkokapacitní oběžná kabina Gletscher Bus o třech sekcích, kterou se vyvezete až na vrchol. Dvě sekce kopíruje i klasická kabinka, v době našeho pobytu mimo provoz. Třetí sekce kabinky je vedena již jinou trasou než "Bus" a končí níže pod vrcholem.

Na ledovci je 6 kotev a jedna pomalá dvojsedačka, ta teď v zimě nefungovala, stejně jako pomalá trojsedačka na druhé straně kopce. V pravé části areálu jsou dvě rychlé šestky s bublinou, ta níže položená je novinkou letošní zimy. U první mezistanice kabinek je ještě krátká pomalá šestka, která je čistě spojovací lanovkou, abyste se dostali po sjezdu z ledovce zpět nahoru do první mezistanice. U té je ještě jedna cvičná kotva a rychlá čtverka, mj. zpřístupňující údolní sjezd.

Takže v souhrnu - velký počet kabin (nutnost sundávat a přenášet lyže) vs. velký (a na ledovci pochopitelný) počet fyzicky náročnějších vleků.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

V pátek střední, v sobotu, kdy se střídaly turnusy, zanedbatelná. Po oba dva dny jsme bez problémů zaparkovali přímo u údolního dojezdu, tzn. 150 metrů od nástupní stanice Gletscher Busu. Rozdíl byl vidět jak na parkovištích, tak v občerstvovně u druhé mezistanice. V pátek byla terasa v půl jedenácté naprosto plná, v sobotu zde bylo pár desítek lidí. A navíc měl člověk pocit, že Česko anektovalo Rakousko, protože tak třetina návštěvníků, ne-li víc, mluvila česky.

Na lanovky jsme prakticky nikde nečekali, i výjezd z údolí byl otázkou maximálně 2 minut, kdy kabiny jezdily poloprázdné vzhledem k tomu, že je tam 10 míst na sezení. Nahoře pak nástup vždy rovnou, na kabiny i sedačky, fronta zcela neznámý jev.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení je možné v obou mezistanicích kabin, kde jsou i velké toalety. A jde o klasickou průmyslovou kapacitní masovku bez duše. Pivo 5,40 eur za půllitr, víc jsem nezaznamenal. Pod druhou mezistanicí je ještě jedna horská chata.

Doprava do střediska a parkování:

Tux je na konci údolí Zillertal, takže návštěvníci z Česka musí absolvovat problematický úsek přecpané dálnice Salzburg - Kufstein a pak se Rakouskem ploužit dálnicí ekologickou stovkou. Nám se naštěstí zácpa na A/DE hranici u Kufsteinu vyhnula z obou stran, ale z rakouské strany je možná Stau značkami avizována už 20 kilometrů před čárou.

Na místě je přímo u lanovky několik větších parkovišť, kdy se ale domnívám, že v sezoně to může být problém, protože první den našeho pobytu, naprosto mimo sezonu, už krátce po deváté, byly plné tak ze 3/4. K lanovce samozřejmě jezdí množství skibusů propojujících celé údolí, které i teď využívalo významné množství návštěvníků.

Cestou tam i zpět jsem také zaznamenal asi největší rozdíl v ceně benzínu - Mondsee, pumpa 200 metrů od dálnice, litr N95 za 1,55 EUR, naopak v Salzburgu na dálnici - 2,05 EUR. V údolí Zillertal stojí v průměru okolo 1,65 EUR.

+ plusy

 • Vysoká nadmořská výška, celoroční lyžování
 • Kapacitní kabiny
 • Množství sjezdovek v ledovcové části areálu
 • Kapacita lanovek
 • Široké carvingové dálnice

- mínusy

 • Přepravní zařízení odpovídající celoročnímu (kabiny) a ledovcovému provozu (kotvy)
 • Udávané kilometry sjezdovek neodpovídají reálu
 • Jediná páteřní sjezdovka, navíc velmi náročná - brzy rozježděná, nevhodná pro slabší lyžaře
 • Nepropojenost 2 částí areálu na lyžích areálu - nutnost použít spojovací lanovku
 • Návratová sjezdovka je z poloviny plochý traverz, úzká lesní cesta
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

17. - 18.11.2023  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Lyžařskou sezónu jsem tradičně zahájil na Hintertuxském ledovci. Díky masivnímu sněhovému přídělu z uplynulých týdnů a také skutečnosti, že špatná předpověď se úplně nevyplnila a v sobotu se oproti všem očekávání ukázalo i slunce, se jednalo o příjemný trailer na přicházející zimu.

31.05.2023  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: Lubák
 • hodnocení:

Dnes jeste lepsi nez vcera. Vecer napadly 2 cm cerstveho snehu. Rano teplota nahore -2 a naprostej luxus. Na konec kvetna uzasny.

30. - 31.05.2023  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: Lubák
 • hodnocení:

Dnešni den se vydařil. Ráno -2 a tvrdé sjezdovky, které postupně povolovaly a i teď odpoledne jsou nahoře pěkné podmínky bez muld. Ještě pár dní tady bude skvělé jarní lyžování.

17. - 20.11.2022  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Přestože sněhové podmínky nebyly úplně ideální, nabídl Hintertuxský ledovec v polovině listopadu - i díky místy krásnému počasí

 • solidní začátek lyžařské sezóny.

08.10.2022  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: jakublanovkar
 • hodnocení:

Letošní zima začala trošku předčasně a na horách se již koncem září objevil první sníh. To mi dalo naději zahájit sezónu o trochu dříve a tak jsem již v sobotu 8.10. vyrazil na ledovec Hintertux, jehož návštěva se poměrně vydařila. V provozu byl téměř celý ledovec kromě vleků Kaserer a svahu Schlege...

16.12.2021  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: Chroust79
 • hodnocení:

Ve čtvrtek bylo na ledovci Hintertux jasno a mínus 3 - volba byla jasná. A rozhodně jsme nelitovali. Takové úžasné podmínky se opravdu nevidí.

15. - 16.11.2021  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: IvoK
 • hodnocení:

S čerstvým sněhem zmizel problém s ledem. Ale zase to bylo měkký a párkrát jsem šel po hlavě, když se mi zařízla špička lyže v začátku oblouku. Taky bylo celkem teplo, a tak začaly ve spodních partiích lézt kamínky, bahýnko, … V pondělí ráno strašně nával. V úterý OK.

05. - 07.11.2021  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: crystalclear
 • hodnocení:

Když máte štěstí na mrazivé počasí (v pátek nahoře -15 °C) a na slunečno, zažijete na Hintertuxu stejně jako já úžasné lyžování. Krásná panoramata, široké a výborně upravené sjezdovky s dostatečnou kapacitou vleků.

28. - 30.10.2021  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Po loňské nevydařené zimě jsme byli rádi, že vůbec můžeme lyžovat. Bohužel, málo sněhu, hodně ledu a silný vítr nám naši rodinou dovolenou dost znepříjemnil.

26. - 28.10.2021  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: jakublanovkar
 • hodnocení:

Po dlouhém absťáku bez lyžování konečně nadešel čas hor. V době podzimních prázdnin byl ale výběr dosti omezený, neboť v Rakousku byly otevřeny jen některé ledovce. Volba padla na Hintertux, přeci jen, již to tam znám a neztratím se tam. Určitě se to vyplatilo, první dva dny byly vylidněné svahy, př...

30.10.2021  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: swantawit
 • hodnocení:

Hintertux dnes jen pro otrlé: Kvůli větru jezdila jenom lanovka na vrchol. Vše ostatní včetně kotev off. Horní třetina trati lepší, zbytek nic moc až katastrofa - smýkání se po ledu aneb brusle s sebou. Pokud nemáte objednané ubytování, tak nejezděte dříve, než tam bude alespoň trochu sněžit.

11.08.2021  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Ještě se mi nestalo, abych sezónu zahajoval a zároveň končil v jeden a ten samý den, a ještě nikdy jsem nelyžoval v létě. Zvláštní doba a s ní spojený lyžařský absťák ale nahrává takovým zvláštním zážitkům, a tak jsem se na svůj oblíbený Hintertux vydal uprostřed léta. A nelituji! 8-)

12.06.2021  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Oslovil jsem pár kamarádů a jako termín našeho lyžování na Hintertuxu jsme vybrali sobotu 12.6.2021. Ještě v pátek jsem sledoval webové kamery, na kterých kvůli mlze nic nebylo vidět. Už jsem byl odhodlán i celé lyžování zrušit. Nakonec jsem to ale risknul a udělal jsem dobře. Počasí vyšlo skvěle. M...

19. - 23.05.2021  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: hokre
 • hodnocení:

Tux po otevření: celkem prázdno, pár teamů, Chorvati, Slováci, ale jednotlivci hlavně naši. Jeli jsme tentokrát karavanem, na parkingu jsme spali společně s asi 4 dalšíma autama. Dokonale vysněženo, 10 cm nového prašanu, teploty pod nulou. Většinou zataženo - bílý děs, ale vždy tak 2 až 3 hodiny denně okno. A to dokonale uspokojilo. Nejlepší zatím šestisedačka, Gletscher Express 3 snad pustí už o víkendu. Vstup do restaurace TF Haus vážou na test, ten jsme měli od hranic zdarma z test centra ve Freistadtu (platnost 2 dny) a na další dny bylo možné otestování zdarma po registraci na klinice v Mayrhofenu od 8 hod. ráno. Prý by měl platit i samotest na obdržený QR kód v hotelech, ale to prý moc zatím nefungovalo - inu "porodní" bolesti. Místní radili soukromé lékaře v Tuxu, ale ti chtěli 32 euro. Jinak vlekaři požadují jen roušku (do kabin). Celkový dojem tak kazí jen nepříliš ideální počasí, ale "nadrženost na skiopenning" 19.5. zvítězila.

11. - 13.06.2020  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: korsičan
 • hodnocení:

Když musíš, tak musíš... :-) Bacilová zima se moc nepovedla, ale tato červnová záplata stála fakt za to. Na danou dobu skvělé lyžování.

31.05. - 08.06.2020  | Hintertuxer Gletscher

Na Tux jsme vyráželi ještě v době povinného testu na Covid-19, takže cesta byla opředena malým tajemstvím, jaké to vlastně za hranicemi bude (více si přečtěte v článku Jak na ledovec za časů korony). Zážitek však byl nakonec veskrze pozitiv...

23.01.2020  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: Chroust79
 • hodnocení:

Jeden den při návštěvě Zillertalu jsme museli vyzkoušet ledovec. Tak nádherné počasí, jaké panovalo celý týden, prostě k návštěvě lákalo. Nakonec jsem byl zklamán, že jsem na něj nevyčlenil více času. Přece jen únava a odpolední hodiny už nebyly to pravé. Ale jak zde již někdo psal: ledovec je to kr...

12.01.2020  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: Rychle
 • hodnocení:

Bývaly doby, kdy byl pro mě Hintertux top střediskem, jenže to bývalo. Návštěva po cca deseti letech ukázala, že aktuálně ke špici Hintertuxu kus chybí. Pokud jsou v údolí Zillertal i v nižších polohách dobré sněhové podmínky, nedává moc smysl na Hintertux jezdit a je rozumnější navštívit raději Zil...

18. - 19.11.2019  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: gibon09
 • hodnocení:

Dlouho naplanované zahnání absťáku v Alpách. V plánu byla nejdříve Stubai, ale vzhledem k tomu, že v daný den byly neprůjezdné cesty do Söldenu, Pitzalu, Kaunertalu, Stubai i na Kaprun (kde nakonec neplánovaně pustili novou lanovku 3S), tak padla volba na Hintertux. Bohužel první den jsme se na naho...

18.08.2019  | Hintertuxer Gletscher

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Naplánoval jsem si dovolenou cca týden na Šumavě a cca týden v Rakousku v údolí Zillertal. Už před odjezdem jsem bedlivě sledoval počasí a na poslední chvíli se rozhodl, že lyže si přeci jenom vezmu, protože na střechu se mi vejdou. :D Nakonec nejlepší předpověď padla na neděli, kdy mělo být slunečn...

Další reporty ze střediska: Hintertuxer Gletscher

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 4