Suunto inovuje krok po kroku. Ve svých produktech kumuluje stále více a více zajímavých funkcí, k nimž postupně přidává další inovace a moderní prvky. Výhodu to má v tom, že jejich uživatel přichází pokaždé do stejného uživatelského prostředí a nemusí se – až na nové funkce, samozřejmě – nic učit. Podobně je velmi snadno spárujete s toutéž aplikací Suunto v mobilním telefonu, a nový model tak prostě naváže na předchozí záznamy z jiných zařízení.

V loni představených Suunto 9 Peak Pro (psali jsme o nich zde) se již objevila nová baterie, která významně posunula jejich celkovou výdrž, a tedy i šíři použití – o to víc nás to překvapilo, o co menší je tělo tohoto elegantního modelu. Nyní se Suunto modelem Vertical vrátilo k „pánskému“ rozměru, což dost možná umožnilo i zvětšení baterie. Samozřejmě to zatím ověřené nemáme, ale podle tvrzení výrobce vydrží nejvyšší model při běžném používání až rok nabitý! A to už je něco.

Novinka 1: Mapy v režimu offline

Hodinky Suunto Vertical jsou vybaveny vlastními mapami, které poskytnou všechny potřebné informace o okolním terénu. Vrstevnice, voda, cesty a další důležité orientační body jsou k dispozici ve třech různých mapových režimech. Pro maximální bezpečnost lze všechny navigační funkce používat i v režimu offline.

Mapy se přímo do přístroje stahují s pomocí mobilní aplikace, přičemž musí být zapojeny v nabíječce. Celé Česko má 1,6 Gb dat, větší země jsou rozděleny dle územních celků, například Rakousko se skládá z devíti map, Německo dokonce z 29. Vzhledem ke kapacitě úložiště 32 GB si do hodinek můžete stáhnout skutečně velký kus světa.

Pro lyžaře je pak obzvlášť zajímavá mapa zobrazující lavinové svahy. Hodí se zejména pro plánování túr na tabletu nebo mobilu, to musí probíhat v aplikaci Suunto, které funguje na všech zařízeních s operačním systémem Android, IOS nebo na novějších počítačích Mac s procesorem M1 nebo M2. Mapová vrstva barevně definuje sklon svahů, čím tmavší, tím prudší, takže názorně napovídá, kam ještě lze dojít bezpečně.

Novinka 2: aktuální počasí

Suunto Vertical jsou vybaveny výškoměrem a barometrem (kooperujícími s GPS) pro přesné měření nadmořské výšky, resp. tlaku vzduchu, dále kompasem pro přesné určení směru. Klasická plná výbava. Hodinky ale také nově informují o aktuálním počasí: čerpají externí data a zobrazují předpověď na 8 hodin dopředu, k tomu pocitovou teplotu, vlhkost, pravděpodobnost srážek, a vítr včetně poryvů. Zároveň oznamují lokální kvalitu ovzduší, podle které ne/doporučují venkovní aktivitu.

Umí i signalizaci západu a východu slunce i bouřkový alarm, tedy funkce, které každý dobrodruh čas od času potřebuje.

Novinka 3: solární nabíjení

Sluneční energie přišla i do hodinek. Samozřejmě, proč, když to zrovna jde, nevystavit ciferník slunci a doplnit si energii. Nemusí to nutně být na místě, nabíjení funguje i při aktivitě, pokud je ciferník vystaven světlu. Suunto Vertical umí díky solárnímu nabíjení zvýšit výdrž baterie až o 30 %. Uživatel to může živě sledovat na průběžném grafu, který zobrazuje aktivitu solárního nabíjení v čase.

Novinka 4: rekordní výdrž baterie

Suunto Vertical mají výdrž baterie mnohem delší než jejich konkurenti – ověřil to test provedený výrobcem, kdy nový model vydržel o 4 až 130 hodin déle (v závislosti na režimu a modelu) než nejbližší konkurent. V případě varianty Titanium Solar vydrží 85 hodin záznamu aktivity při nejpřesnějším režimu GPS – doplníme, že přístroj komunikuje se všemi pěti hlavními satelity. V případě levnější varianty Stainless Steel vydrží 60 hodin. V denním režimu vás Suunto Vertical budou doprovázet až 60 dní – ve variantě Titanium Solar dokonce prý až jeden rok bez nabíjení – to ale asi v případě nižšího využívání náročnějších funkcí a při častém vystavování ciferníku slunci. Samozřejmě tuto funkci budeme nadále pozorovat a své poznatky přineseme v pozdější aktualizaci.

Novinka 5: komunikace se satelity

Suunto Vertical komunikuje se všemi pěti hlavními satelitními systémy: GPS, GLONASS, GALILEO, BEIDOU a QZSS, přičemž najednou dokáže sledovat až 32 satelitů. Aby byl režim GPS co nejpřesnější, a přitom ne extrémně náročný na energii (baterie), využívá technologii Dual Frequency – pásmo pro rychlejší a spolehlivější signál. Nejvíc se to projeví v hlubokých údolích hor nebo třeba ve městě s vysokými budovami, kde se běžné GPS ztratí kvůli nedostatku signálu.

95+ sportovních režimů

Suunto Vertical nabízejí více než 95 sportovních režimů včetně vícero lyžařských či zimních: alpské lyžování, snowboarding, skialp (turistika na lyžích), sněžnice, běh na lyžích a dokonce telemarkové lyžování. Další aplikace, například pro lezení, Cooperův test a mnoho dalšího lze stáhnout na SuuntoPlus store.

Nároční sportovci pak mohou využít tréninkového asistenta, který vás povede k rozumnému tréninku s dostatkem regenerace.

Suunto Vertical udělaly další významný krok kupředu. Je to produkt, který nadchne především milovníky dobrodružství, a to díky své komplexnosti a šíři outdoorových funkcí, mimořádné baterii i možnosti solárního dobíjení.

Budou se nabízet v osmi barevných provedeních, z toho čtyři ve variantně Steel (14 390 Kč) a čtyři ve variantě Titanium (19 190 Kč). Do prodeje se dostanou 16. května, rezervovat si je můžete už nyní na Suunto.com.