Článek vyšel v časopise SNOW 144 (únor-březen 2023).


Glamping, neboli okouzlující kempování, zůstává od svého nijak dávného zrodu ve zřetelném býčím trendu. V horských střediscích všech kontinentů se objevují elegantní rustikální útočiště, v nichž se lze ubytovat v jurtách, safari stanech nebo krytých vozech. Uživatelský zájem o glamping během pandemické dvouletky ještě prudce narostl; přední průzkumná agentura Grand View Research předpovídá, že globální tržby z glampingu přesáhnou do roku 2028 hodnotu 5 miliard dolarů. Lyžařské oblasti, jež disponují rozsáhlými otevřenými prostory, nespoutanou divočinou a nádhernými scenériemi, mají jedinečnou pozici pro využití silných stránek luxusního kempování. Glamping přináší nový způsob, jak střediskovým návštěvníkům představit kouzlo léta na horách. SNOWbiz o glampingu poprvé psal v březnu 2019 (SNOW 116, Strohá romantika); zde se podíváme, jak se projevil ve třech značně odlišných amerických střediscích. Jejich zkušenosti mohou být vodítkem pro další lyžařské areály, které posuzují do této oblasti vstoupit.

Skyline Bear Valley

Kalifornské Bear Valley spustilo svůj glampground v roce 2017, kdy se poprvé pustilo do svého letního provozu. Středisko postavilo 15 vyvýšených prkenných palub na okraji svého parkoviště nabízejícího nekonečné výhledy na horský kaňon Mokelumne a vybavilo je plátěnými stany. Trvalo několik let, než se počáteční kapitálové náklady vrátily, ale postupem času jejich letní produkt začal získávat na setrvalé popularitě, zejména na trhu pořádání svatebních obřadů a hostin.
Stany vybavené manželskými postelemi, kamny na dřevo a soukromými terasami s křesly, energeticky zajišťuje kombinace solárních panelů a větrných turbín. Údržba je minimální – původních 15 stanů, které jsou stále v provozu, se teprve začíná opotřebovávat a zatím bylo třeba vyměnit jen několik baterií generátorů. „Všechno funguje skvěle. Minulé léto jsme vydělali víc peněz než kdykoli předtím. Je to to, co si teď trh žádá. Čerstvý vzduch je král,“ komentuje tamní vzestup glampingu střediskový provozní ředitel Tim Schimke.

Crystal Mountain

Crystal Sky Camp, který byl otevřen v červenci 2021 ve spolupráci střediska Crystal Mountain ve státě Washington a provozovatele luxusního outdoorového kempu Under Canvas, pozvedl koncept glampingu do nových výšin – doslova. Pětadvacet luxusních stanů ve stylu safari v glampingové vesničce se nachází ve výšce 1 800 metrů na úpatí čtyřtisícovkové sopky Mount Rainier.
Hosté odloží svá zavazadla v uvítacím stanu na základně resortu, kde je přivítá recepční, a pak si užijí jízdu dvousedačkovou lanovkou do výškového kempu. „Když vystoupáte na poslední hřeben, objeví se kemp,“ popisuje Adam Sutner, viceprezident společnosti Crystal pro rozvoj podnikání. „Je to takový emotivní zážitek, který připravuje půdu pro vpravdě nezapomenutelný víkend.“
Přestože byl Crystal Sky Camp původně plánován jako skupinový podnik zaměřený na rodinné oslavy, firemní setkání a svatby, začal resort během prvního roku nabízet individuální rezervace, aby uspokojil poptávku zákazníků. „I když jsme zpočátku nebyli koncipováni jako retailové ubytovací zařízení, vyvíjeli jsme se tímto směrem. Do budoucna budeme i nadále klást důraz na skupiny, ale doplníme je o zážitky orientované na plně nezávislé cestovatele,“ vysvětluje Sutner.

Blue Mountain

S více než 50 stanovými místy rozdělenými do základních, luxusních a skupinových kategorií obsadilo středisko Blue Mountain glampingový trh v pensylvánském pohoří Poconos. Počáteční úspěch produktu deluxe – 25 soukromých míst s horskými výhledy rozesetých po celém vrcholu, kam personál rozváží hosty pomocí čtyřkolek – přiměl středisko přidat dalších 10 míst v údolní nadmořské výšce, kam mohou návštěvníci přijet autem a zaparkovat. Všechny stany nabízejí palandy s plnohodnotnými nebo manželskými postelemi, piknikové stoly, ohniště s grilem na vaření, židle Adirondack, po dvaceti litrech vody na mytí rukou a pitné vody a chladicí box o objemu 120 litrů.
Kromě příjmů poskytl glamping středisku možnost udržet si klíčové zaměstnance: „Je to hlavní důvod, proč jsme se do celé věci pustili. Chci si udržet naše talenty po celý rok. Firemní kultura tak zůstane opravdu zdravá,“ potvrzuje prezidentka společnosti Blue Barb Greenová.

Spolupracovat, či ne?

Jednou z počátečních otázek pro všechny tři oblasti bylo, jak začít?
Pro Crystal Mountain znamenalo spojení s poskytovatelem Under Canvas hned několik možností. Jeden z hlavních plusů: primární mise dodavatelské společnosti se shodovala s vizí resortu pro pohostinský produkt. „Vždycky šlo o to, aby byl záměr velký a odvážný z hlediska emocí. Sky Camp měl být destinací sám o sobě, ne pouze místem pro glamping. S firmou Under Canvas jsme se spojili jednoduše proto, že byla nejen inovátorem v této kategorii, ale také lídrem ve všech ohledech,“ říká Sutner.
Během zimy před spuštěním Crystal Sky Campu společnost Under Canvas uskutečnila řadu návštěv na místě, aby posoudila životaschopnost projektu a provozní požadavky. Společnost se významně podílela na vzniku a spuštění tábora a nadále se na něm podílí. Středisko Crystal nyní dohlíží na každodenní provoz a programování, zatímco Under Canvas poskytuje podporu v oblasti prodeje a marketingu. „Byla to mnohem rychlejší a efektivnější cesta na trh, než jakou bychom zvládli sami. Znali všechny výzvy, překážky a úskalí – to velmi urychlilo náš vstup na trh,“ vysvětluje Sutner.
Provozování glampingu v Blue Mountain se rozběhlo, když newyorská společnost Tentrr požádala o možnost postavit v areálu střediska několik stanů. „V roce 2018 postavili dvě stanoviště. Prodávali je pro nás a poskytli nám veškeré vybavení. Byla to operace na klíč,“ popisuje Greenová.
Nakonec ale středisko přerušilo spolupráci se společností Tentrr, která dostávala 20procentní podíl na příjmech. „V podstatě se jednalo o rezervační systém a obsluha hostů nás stála více. V roce 2019 jsme si tedy řekli: ‚Proč to neděláme sami?‘ Postavili jsme na hoře 25 stanů a uzavřeli smlouvu se společností Resnex, která nám zajišťuje rezervace. Byli jsme velmi spokojeni,“ vysvětluje středisková šéfka Greenová.
Zato Bear Valley od začátku plánovalo podnikat samostatně. „Udělali jsme to tak proto, abychom ušetřili peníze. Koupili jsme si stany a veškerý materiál na stavbu plošin. K vybavení stanů využíváme místní půjčovnu, která dodá vše od postelí s matracemi z paměťové pěny až po židle, stolky a postýlky pro další hosty. Zavoláme jim a oni nám všechno přivezou, takže se o to nemusíme starat,“ říká Schimke.

Poloha, poloha, poloha

Jednou z výhod lyžařských areálů – nejen z hlediska glampingu – bývá jejich scénická poloha. „Horská střediska mohou nabídnout něco, co většina běžných kempů nemá, a to je výhled. Můžete lidi dopravit nahoru na kopec a oni získají nezapomenutelný zážitek. Jsou tam sami a je tam velké soukromí. To je něco, co většina ostatních glampingů nemá,“ zamýšlí se Greenová.
„Podnětem k projektu bylo prostředí Crystal Sky Campu, přírodní amfiteátr obklopený třemi vysokými vrcholy. Jednou v zimě jsme se tam procházeli a říkali si, jak skvělé prostředí by to bylo pro glamping. Sedíme na vrcholu dvoutisícovky, kde je konzolovitá topografie; je to prostě naprosto úchvatné. V porovnání s množstvím konvenčních glampingových provozů, které vznikají po celé zemi, jsme právě díky tomuhle jedineční,“ popisuje Sutner.
Při příjezdu do glampingu Bear Valley byste nikdy nepoznali, že stanové místo s výhledem na kaňon Mokelumne je v zimě dolním střediskovým parkovištěm. Skiareál promění tuto plochu v oázu tím, že na zem nasype silnou vrstvu dřevní štěpky a prostor zkrášlí rostlinami v květináčích a stromy.
„V realitách se říká ‚lokalita, lokalita, lokalita‘ a já bych tady poradil totéž. Nakonec je to síla místa, které nám to prodává,“ dodává Sutner.

Využití stávající infrastruktury

I v těch nejúžasnějších lokalitách lidé stále potřebují místo, kde se mohou najíst, použít záchod, vyčistit si zuby. Naštěstí má většina lyžařských areálů k dispozici infrastrukturu, která se může proměnit ze zimní stravovny v letní podporu glampingu.
Crystal využívá svou Campbell Basin Lodge. „Měli jsme supermoderní horskou chatu, která byla v létě nečinná. Tohle byl způsob, jak tuto vysokohorskou chatu zapojit do hry, pokud jde o generování příjmů a zaměstnanosti,“ vysvětluje Sutner. „Chata, ve které se nachází bar s kompletním servisem, komerční kuchyně, kino a herna, slouží jako centrum pro hosty Sky Campu, kteří si užívají all-inclusive. Je to to nejlepší z obou světů. Máme tento odlehlý glampingový kemp, který těží z veškerého vybavení soukromé vysokohorské chaty o rozloze 1 500 čtverečních metrů.“
Střediska Blue Mountain a Bear Valley rovněž využila zázemí, které se nachází v dosahu jejich glampingových stanů. Ačkoli každý z luxusních stanů Blue je vybaven přenosnou kompostovací toaletou a solární sprchou, hosté se mohou vydat do střediskové chaty Summit Lodge, aby si dopřáli méně drsný zážitek. „Na nejvzdálenější místo je to asi 20 minut chůze a na nejbližší asi pět. Ale zatím jsme na to neměli žádné stížnosti. Lidé vědí, že jsou v kempu,“ sděluje Greenová.
V Summit Lodge se nachází také Slopeside Pub and Grill, kde mohou hosté povečeřet na terase a zároveň se kochat výhledem na pohoří Poconos. Nebo si glampeři mohou objednat jídlo s sebou z restaurace, které jim zaměstnanci resortu doručí do stanů na čtyřkolce. „Máme balíčky, které lidem umožňují vařit i na místě. Poskytneme chladicí box se všemi potřebnými věcmi – hamburgery, houskami, bramborovým salátem – a zajistíme dřevo na gril,“ vysvětluje Greenová.
Glampingoví hosté Bear Valley najdou koupelny a teplé sprchy v denní chatě uprostřed hor, která se nachází asi 100 metrů od stanů. V chatě je také pohodlný salonek, kde si lidé mohou ráno dát čerstvou kávu. „O víkendech v létě budeme mít pravděpodobně živou hudbu a budeme připravovat předkrmy a koktejly v Monte Wolf Saloon,“ prozrazuje plány Schimke s odkazem na jídelnu v chatě. „V posledních letech jsme to kvůli pandemii nedělali, ale letos v létě doufáme, že se nám to podaří vrátit do hry.“

Zvýšení letního provozu

Pro lyžařské areály, které chtějí rozšířit svou nabídku aktivit v teplém počasí, může být solidní motivací, dostat na místo své kmenové – tedy zimní – zákazníky. „Není to jen otázka prodeje stanů. Klíčovým prvkem je programový aspekt. Lidé budou na vrcholcích našich kopců dva, tři nebo čtyři dny. Musíme jim nabídnout dostatek aktivit,“ přemítá Sutner z Crystalu. „Vždy se snažíme doplnit naše vybavení novými nápady – novými způsoby, jak lidi zaujmout.“
Letní program střediska Crystal zahrnuje celou škálu aktivit od jízdy na paddleboardu na vysokohorském jezeře až po horské túry s průvodcem, kurzy muškaření, pozorování hvězd, jógu při východu a západu slunce a výpravy za přírodní potravou. „Zavedli jsme nové aktivity pro glamping, které se následně proměnily v nabídku pro nezávislé cestovatele naším střediskem. A naopak – taky jsme převzali aktivity, které jsme nabízeli individuálním spotřebitelům, a využili je pro glampingový tábor. Takže to tak nějak fungovalo oběma směry,“ osvětluje Sutner.
„Z finančního hlediska nemusí mít glamping nejlepší marži, ale živí všechny naše ostatní produktové řady,“ prozrazuje Greenová z Blue Mountain. „U nás pomáhá provozu restaurace Slopeside Pub, lanovému centru a dalším kondičním aktivitám v areálu. Rozhodně jsme zaznamenali nárůst související se všemi našimi dalšími obory podnikání. Mezi ně patří také horská kola, discgolf, laser tag, vyhlídkové jízdy lanovkou, horolezecká stěna a zip lining.“
Glamping podle provozního ředitele Schimkeho pomohl připravit půdu pro rozšíření letního provozu i v Bear Valley: „Letos otevíráme nový bikepark obsluhovaný lanovkou. To je to, kam směřujeme s horskými koly. Chceme sem ty lidi dostat a oni si pak řeknou: A sakra! Můžeme se tady o víkendu ubytovat v glampu a oni tady budou mít kapelu? Páni!“
V nedaleké budoucnosti se v Bear Valley má objevit také hřiště na discgolf a vyhlídkové jízdy lanovkou, stejně jako druhé vyhlídkové místo pro svatební obřady. Středisko si však dává na čas. „Jednotlivé aktivity přidáváme pomalu, abychom se ujistili, že skutečně fungují,“ míní Schimke.
I přes menší nabídku přímo v areálu je díky své poloze v pohoří High Sierra glampingové centrum vynikající základnou pro lidi, kteří chtějí prozkoumat okolí. „V okolí je spousta turistických tras. U jezera Alpine se dá také jezdit na kajaku a rybařit. Lidé si mohou vyhradit den a jít ochutnat víno do Murphys a pak se vrátit sem nahoru, aby si odpočinuli a unikli horku,“ přemítá Schimke a uzavírá: „Glamping může být skvělým zdrojem příjmů, pokud se nezblázníte.“