Testovaná délka: 172 cm, parametry: 122–69–100, R: 15,3 m

Zatímco svítivě žlutá z původního modelu zůstala na slalomkách, obřačka v posledních letech dostala červenou vizáž. Poslední zástupce tohoto jména nese nejen stejné jméno a určení, ale vrátil se k tradiční sendvičové konstrukci, jaká byla dobrým zvykem i v sedmdesátkách. Samozřejmě dostal i řadu nových technologií, o nichž se jejich dědu ani nezdálo. Z těch nejnovějších zmiňme třeba karbonem odlehčenou špičku Tailored Carbon Tip nebo předtvarovaný plášť ze skelného vlákna 3D Glass. Stavbu podporuje poctivá bočnice a titanal, neporovnatelný je i systém vázání Plate System vMotion 3 nebo skluznice P-Tex 2100. Mluvíme konkrétně o modelu Racetiger RC Red, lyži z Race řady, ale polidštené tak, aby ji zvládl každý. Jak jezdí?

Co prozradil test:

Kdo čeká radikální obřačku, je vedle. Do základního konceptu byly totiž vbudovány nečekané schopnosti jako hravost, točivost nebo snadná ovladatelnost, a to i při pomalé až střední rychlosti. Její charakterové vlastnosti tak – a naznačují to i parametry, zejména rádius 15,3 při testované délce 172 cm – odpovídají spíše sportovní univerzálce, která toho umí mnohem více než jen rychlé delší oblouky na tvrdé trati. Do sportovní jízdy vybídnou spíše lehčí jezdce a uspokojí i třeba již ne tak agresivní lyžaře středního věku. „Nikterak radikální, naopak hodně univerzální lyže.“ „Živá, hravá, točivá lyže.“

Závěr:

Testované sto sedmdesát dvojky se ukázaly jako optimální pro technicky pokročilé lyžaře, kteří požadují silně univerzální lyži, točivou, když je třeba, ale i klidnou a stabilní, na které mohou trochu odpočinout. Překvapivě dobře se lyže ovládá i na měkké a rozbředlé trati, i když nejraději má pevné vodivé kopce. Je velmi zábavná a širokopásmová, tolerantní a spolehlivá, nicméně pro vysoce sportovní účely to chce sáhnout do vyšších pater nabídky: zejména velcí, siloví a rychlí lyžaři nechť sáhnou pro vyšší model GS nebo až dokonce pro masters obřačku.

Testováno týmem testérů SNOW, recenzi zpracoval Lukáš Vavrda.

Všechny recenze lyží se šířkou do 70 mm modelového ročníku 2023/24 najdete v časopise SNOW 145 (říjen 2023).