Atomic S8 patří do závodní rodiny „redsterů“, ve které najdeme kromě opravdových závodních lyží s označením FIS i povedené univerzálky X, nebo loni uvedené allmountainy Q. Ale to, co zajímá běžného lyžaře nejvíce, je řada, která nese označení Redster G/S. Je vyvedena ve standardní červené s odkazem na závodní modely, označení G má na starosti obřačky, S potom zmíněné slalomky. Lyže jsou dále označeny číslicemi 9, 8 a 7 od top modelů až po jejich odladěné verze. Námi testovaná S8 je tedy slalomka přesně na pomezí top modelu a jeho nejměkčí odladěné verze.

Atomic Redster S8 Revoshock C
Atomic Redster S8 Revoshock C

Revoshock C

Revoshock je unikátní technologie, která lyže udržuje stabilnější a také s minimem vibrací. Na top modelech označených devítkou najdeme technologii s přídomkem S, tedy „steel“, na testovaných osmičkách je uvedeno písmeno C, tedy „carbon“. Zatímco podélně uložené pláty materiálu mají na závodních a „devítkových“ lyžích stříbrnou barvu, na „osmičkách“ je černá a při bližším pohledu se opravdu jedná o karbon. Technologie funguje stejně, jen rozdílný materiál pracuje se stabilitou i vibracemi trochu jinak a v případě „osmiček“ nechává lyže trochu více vibrovat za cenu snazšího ovládání a průhybu. Jinak zůstává vše stejné. Dřevěné jádro s dvěma vrstvami titanalu, závodní skluznice, rozdíl mezi modely 9 a 8 najdeme jen v použitých bočnicích. Přesto je projev „osmiček“ o poznání jiný.

Pokud byste čekali vše, co jsem popsal na samotném začátku, sáhněte jednoznačně po modelu S9, nebo dokonce FIS. Testované S8, které jsme měli k dispozici v délce 163 cm, jsou klidným průvodcem do světa kratších a středních oblouků. Poměrně snadno zahajují oblouky a stejně snadno je ukončují. Nečekejte výrazný rebound ani živost. Je to dobrá sportovní lyže na kratší a střední oblouky, která to ale bere s klidem, do ničeho vás netlačí, přičemž preferuje spíše střední tempo než vysoké rychlosti. Na dlouhé oblouky není (na delší, klidné oblouky je určená její sestra Redster G8), ale od krátkých po střední to zvládá bez kompromisu a nebrání se výrazně ani jízdě přes svůj konstrukční poloměr.

"Čekal jsem boj, našel jsem klid. I takhle může vypadat nezávodní slalomka pro veřejnost." Testér Ondra

Pro koho?

Dělají, co mají, dělají to dobře, ale vyhovovat budou spíše klidnějším, a hlavně drobnějším jezdcům. Těžké váhy by měly sáhnout v kolekci výše. O to více budou vhodné pro ženy se sportovnějším duchem, vyspělé technické jezdce nižší hmotnosti, nebo vyspělé lyžaře, kteří chtějí za každou cenu slalomku, ale nechtějí ji už honit pod nohama od rána do večera.

Výhody

  • poměr cena a výkon
  • jsou velmi lehké
  • snadno se ovládají

Nevýhody

  • od standardní slalomky jsou už dále a sportovního jezdce by mohly snadno zklamat