A na to jsme se těšili nejvíc. Ne, že by na trhu nebylo spousta jiných, zajímavých a konkurences­chopných lyží, ale značka Van Deer je tak trochu opředena legendami, tajemstvím a také krásným příběhem dvou rivalů, kteří se nakonec sešli v jedné malé rakouské továrně na lyže. Vítejte na závodních slalomkách, které vymyslel Marcel Hirscher a sedlá Henrik Kristoffersen.

Trochu jiné lyžování

Prémiový materiál, vyladěný pro vrcholový sport, je prostě něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí z běžných komerčních lyží. Tyhle lyže reagují na detailní milimetrové pokyny, jsou zcela přesné, a tedy i velmi snadno ovladatelné. Ale zadarmo vám rozhodně nic nenechají, a nemám tím na mysli cenu, která je naopak překvapivě konkurenceschopná.

Konstrukce Van Deer plní veškerá očekávání a je sendvičová. Jasanové jádro je vyztuženo karbonovými vlákny a titanalem, přičemž použity by měly být pouze výběrové materiály, protože Van Deer staví lyže jen v malých sériích a na kvalitě materiálu i provedení si zakládá. A je to opět znát, stejně jako u modelu GS, který se nám dostal pod nohy v masters délce 183 cm. Nevím, kolikrát to ještě v textu zmíním, ale ta přesnost, ovladatelnost, plynulý průhyb lyží se prostě těžko srovnává s jakýmikoli komerčními lyžemi. Jízdní vlastnosti lyží Van Deer překonávají i masters lyže, ať už mluvíme o SL nebo GS.

Kratší, ale pořád stejně dobré

Testované slalomky jsme měli v délce 155 cm, čemuž odpovídá i konstrukční poloměr 11 metrů. Osazeny byly závodní deskou Look s odpovídajícím vázáním a v kompletu s broušením se jednalo o ryze závodní setup. Jaké jsou na sněhu?

Délka 155 cm je pro kluky trochu kratší, takže i pod mými 70 kg se chovaly jako poctivá hodně napružená trampolína, která vyžadovala hodně kontroly při výjezdu z oblouku, pokud jsem se ho snažil stlačit pod konstrukční poloměr. Pro testérku s 50 kg a 160 cm byly naopak vyhovující, jejich odezva odpovídající a obecně si je děvčata chválila pro jejich naprostý klid při jízdě i skvělou ovladatelnost. A tady se dostáváme k jádru pudla. Pro koho vlastně jsou? Je to ryze závodní materiál, který je pro běžné použití nevhodný, nebo si lze takovou „fajnšmekřinu“ pořídit a chodit na ní alespoň po ránu lyžovat?


Pro koho?

Ve 155 cm jsou určeny určitě pro menší jezdce, ať už to budou sportovně zaměřené lyžařky nebo junioři. Vyžadují velmi solidní techniku a kondici, zvlášť pokud se na nich plánujete vozit kratšími oblouky, a ne od lesa k lesu. Zvládnou i téměř střední poloměr na hranici 15 metrů, ale primárně jsou určeny pro agresivní krátké oblouky „za roh“, které umí naprosto dokonale. Mají velmi výrazný rebound, zejména pod nohama těžších jezdců, ale dokážete na nich jezdit i poměrně klidně, kdykoliv se rozhodnete kroužit mírně přes poloměr. Na strmějším a velmi tvrdém povrchu se z nich ale stává nekompromisní závodní zbraň. Poctivá tělocvična. Dokud je pista dokonalá a budete na ní jen vy, Marcel a Henrik.

Výhody

  • vysoká kvalita malosériové výroby
  • vynikající jízdní vlastnosti
  • konkurenceschopná cena

Nevýhody

  • nenašli jsme