Na konci sezóny jsem měl možnost vyzkoušet dvě nové vložky na míru ze závodního programu Sidas. Jedná se o vložky Sidas Custom Ski Race 2 a 3. Předtím jsem používal Custom Ski, už tato vložka mi mnohonásobně zvýšila komfort v lyžařských botách. Cítil jsem lepší oporu chodidla, stabilizaci paty a kotníku. Rozdíl u obou vložek Custom Ski Race oproti Winter Custom Ski jsem cítil okamžitě. Vložky Sidas Ski Race 2 i Ski Race 3 nabízí mnohem lepší a pevnější oporu podélné klenby a díky své tuhosti taky lepší přenos sil.

Tvarování vložek na míru nabízí mnoho lyžařských speciálek
Tvarování vložek na míru nabízí mnoho lyžařských speciálek

Univerzálnější a komfortnější vložka do lyžařských bot

Custom Ski Race 2 (speciál pro obří slalom) je v rámci celkového pocitu trošku měkčí, pořád má ale lepší vlastnosti co se týče ovládání lyže a přenosu energie než u klasické vložky Custom Ski. Protože byla měkčí, byla pro mě komfortnější na celodenní lyžovaní než Sidas Custom Ski Race 3, která je vyvinuta především pro slalom.

Vložka na míru pro točivé disciplíny

Custom Ski Race 3 je výrazněji tužší jak v oblasti opory tak i v části, kde jsou prsty. To nabízí obrovskou reaktivitu a přesnější ovládání lyže. Na druhou stranu tato vložka nemá moc dobré tepelně izolační vlastnosti. Proto je lepší ji využívat hlavně na závody, tréninky nebo první dvě hodiny ráno na upravené sjezdovce. V tu chvíli si krájení oblouku užiju na absolutní maximum!

Závodní lyžařské vložky Sidas a Powerstrap na botách testéra
Závodní lyžařské vložky Sidas a Powerstrap na botách testéra

Powerstrap zlepšuje flexi lyžařských bot

Powerstrap využívají především závodníci, ale je vhodný pro kohokoliv, kdo chce vylepšit vlastnosti svých lyžáků. Zvolil jsem třetí úroveň tuhosti (tj. druhý nejtužší), nabízí lepší progresivní flex lyžáků oproti klasickým páskům na suchý zip, což má výrazný vliv na přenos energie během lyžování. To znamená, že pásek v průběhu zatáček tuhne více postupně a přirozeně, což umožňuje lepší ovladatelnost lyží. Další důležitou vlastností je to, že díky pružnosti pásku nevznikne v oblasti holeně žádná vůle v komínu (což se u standardních pásků děje).

Instalace Powerstrapu je jednoduchá, vhodná je rovnou při bootfittingu
Instalace Powerstrapu je jednoduchá, lze namontovat dodatečně nebo rovnou při koupi nových lyžařských bot

Při sjezdu jsem si všiml, že mohu jemněji ladit přítlak na hranu lyže a lépe kontrolovat své pohyby, což mi umožnilo dosáhnout větší přesnosti a plynulosti. Nejvýznamnějším aspektem je pro mě zlepšený přenos energie. Díky třetí úrovni tuhosti pásku jsem si všiml, že mám lepší kontrolu nad lyžemi a mohu efektivněji přenášet svou sílu na svah.

Celkově lze říct, že třetí úroveň tuhosti pásku Sidas Power Strap je skvělou volbou pro ty, kteří hledají lepší kontrolu, progresivnější flex a výborný přenos energie během lyžování. Doporučuji je vyzkoušet a zjistit, jak mohou zlepšit váš lyžařský zážitek.


Autor je členem týmu ostravské prodejny Madeja Sport, on sám i jeho kolegové mají s tvarováním vložek na míru a bootfittingem mnoho zkušeností - používají je nejen pro klienty prodejny, ale také pro sebe navzájem, jaké úpravy bot nejlépe fungují pak testují na každoročním testování lyží v Söldenu, kde se s nimi také můžete potkat.