Konkrétně tedy prádlo označené LIFA® MERINO: extra teplé spodní oblečení pro nízkou intenzitu aktivity ve velmi chladném počasí. Má dvouvrstvou konstrukci, kdy syntetické vlákno LIFA® uvnitř odvádí vlhkost, a 100% merino vlna vně hlídá teplo, aby neodcházelo od těla.

LIFA® MERINO – spojení sucha a tepla

LIFA® MERINO je technologie, která kombinuje vlastnosti dvou různých materiálů: syntetického vlákna LIFA® a přírodní merino vlny. LIFA®, patentované vlákno značky Helly Hansen, bylo vyvinuto před více než 40 lety jako první funkční spodní oblečení na světě. Je mimořádně hydrofobní, což znamená, že nenasákne vlhkost (pot), ale rychle ji odvede pryč od kůže. Merino vlna je zase přírodní materiál, který má schopnost regulovat teplotu těla, izolovat teplo, a to i v případě, je-li vlhké. Navíc působí přirozeně antibakteriálně, a tedy minimalizuje tvorbu pachů.

LIFA® MERINO spojuje tyto dva materiály do dvouvrstvé konstrukce, kde LIFA® je přímo na kůži a merino vlna je na vnější straně. Tím se dosahuje maximálního pocitu sucha a tepla, a tedy vysokého stupně tepelného komfortu – i v případě, že se při aktivitě zapotíte.

Naše zjištění

Testovali jsme set kalhot a trika s dlouhým rukávem a kapucí – už tento samotný fakt evokuje, že se prostě celí i s hlavou zachumláme do hřejivého oděvu. A odolnost proti chladu stojí z hodnocených vlastností skutečně na prvním místě. Podporuje ho schopnost spodního vlákna odvádět vlhkost a pot od kůže, nicméně merino tento proces logicky přibrzdí a vlhkost se při vyšších intenzitách pohybu dokáže ve vlně kumulovat. Poznáte to ale až poté, co si na triko sáhnete svrchu – tělu, se kterým není vlna v přímém kontaktu, to nevadí. Tepelné bezpečí z tohoto kousku oděvu přímo sálá, skoro aspiruje na pyžamo pro polárníky.

Nicméně jádro využití tohoto typu prádla není pro intenzivní, ale spíše klidnější pohyb ve studeném počasí – typicky sjezdové lyžování, freeride, klidně i sáňkování či zimní procházky. Pro tyto situace je materiál stvořen. Pro sporty ve vyšší intenzitě je už příliš teplý.

Děti v teple

Materiál LIFA® MERINO se velmi dobře hodí i pro děti, právě proto, že garantuje teplo i ve chvílích, kdy se v zimě zpotí či promočí. Děti chlad ohrožuje zejména v situacích, jsou-li zabrány do hry, proto potřebují ideálně podobně chytré spodní oblečení. I proto se pro kluky i holky nabízí dvoudílná souprava s dlouhým rukávem a dlouhými kalhotami i ve variantě s kapucí.


Alternativy spodního prádla Helly Hansen

  • LIFA® ACTIVE: nejlehčí spodní oblečení pro vysokou intenzitu aktivity. Dvouvrstvá konstrukce, LIFA® vlákno přímo na kůži, polyester, který efektivně odvádí vlhkost, vně.
  • LIFA®: středně teplé spodní oblečení pro střední intenzitu aktivity v chladném počasí. Je vyrobeno 100% z vlákna LIFA®.

Výhody

  • silně univerzální produkt pro méně aerobní aktivity
  • vysoký tepelný komfort v nejchladnějších podmínkách
  • vhodné pro děti

Nevýhody

  • pro aerobní aktivity a horkokrevné může být příliš teplé