28 litrů: to máte mačky, lano, smyce, lopatu… vnitřní prostor je opravdu velkorysý, ostatně blíží se ustálené třicítce, která už postačuje skromnějším skialpinistům k vícedenním túrám. A na lyžařské túry se také hodí, zvlášť pokud vyhledáváte techničtější sjezdy. To hlavní v konstrukci batohu je přeci jen podřízeno dvěma hlavním disciplínám, které freeridu dominují.

Při sjezdu drží jak přibitý

První chválu musím zapět na zádový systém – byť jednoduchý, velmi dobře nastavitelný. Ani při plném naložení včetně lana navrch batohu není zádový systém vrtkavý a zůstává pevně přilepen tam, kam jej na začátku sjezdu nastavím.

Neuvěřitelná lehkost upevnění

To hlavní, co Ravine odlišuje od podobné řady Free Rider (kromě toho, že batohy Free Rider jsou menší, od 20 do 28 litrů, ale největší Ravine pojme litrů 34), je centrální vstup, který zde není řešen skrz záda, ale klasickým horním přístupem. Tomu odpovídá i veškerá manipulace s batohem a odpadá např. riziko zasekávání zipu. Celý batoh se zapíná jedinou bytelnou sponou – přeci jen zapnout jednu sponu je v rukavicích a ve větru jednodušší. Ovšem pro dobrou dostupnost je na boku zip, skrz který se do centrální kapsy také dostanete, takže pro rychlý přístup je batoh také dostatečně uzpůsoben, a tak například není potřeba sundávat z vrcholu batohu lano.

Velmi milá je celková ergonomie nejen vnitřností batohu, ale hlavně všemožných variant vnějšího upevnění materiálu. Například diagonální upnutí lyží (velmi rychlé a praktické pro krátké výstupy bez lyží) často naráží na maximální šířku lyží, ale zde je poutko široké přes 20 centimetrů, takže i ty nejširší běžně vyráběné lyže se do něj pohodlně vejdou a lze je upevnit i bez sundání batohu. Nechybí boční vstup pro mačky, lano lze upevnit nahoru, takže vše pro slanění do žlabu nebo přechod hřebene k ideální lajně je hned pod rukou. Pro ty, kteří si v horách podobně jako já rádi hrají s překonáváním technicky náročných terénů, je uspořádání batohu velmi vhodné. Samozřejmostí je samostatná kapsa na lavinovou výbavu, praktická je možnost rozdělit centrální kapsu a do spodní části batohu přistupovat pouze z boku. Do dolní kapsy se za mačky, haršajzny a pásy vejdou ještě drobnosti jako záložní občerstvení nebo nouzová bunda, kterou potřebujete uložit někam, kde nebude překážet. Centrální kapsa se tím sice významně zmenší, ale zároveň zpřehlední, a protože všechen materiál může být dobře upevněn na batohu, zbývá zde akorát místo pro termosku, svačinu a oblečení. Čelovku a další drobnosti lze uložit do dvou menších kapes na čele batohu. Do centrální kapsy lze umístit i vak s vodou nebo vložit chránič páteře – ten je nutno dokoupit zvlášť.

Odolnost do nejprudších svahů

Tím myslím jednak, že batoh je z velmi pevné tkaniny, zvlášť na místech, kde se o něj třou cepíny nebo lyže, ale také to, že se díky snadnému upínání opravdu hodí pro aktivity v prudkém terénu, kde není prostor stále batoh sundávat a přehrabovat se v něm. Udělá tak odolného ve svahu i svého nositele. Vše podstatné je na dosah rukou, respektive rukavic, protože ovládání všech částí je bezproblémové i v palčáku. Jednoznačně velmi dobrý batoh do komplikovaného horského terénu.

Výhody

  • celková ergonomie batohu pro technické pasáže
  • pevnost zádového systému při sjezdu
  • možnost integrovat chránič páteře
  • mechanická odolnost tkaniny

Nevýhody

  • využití je poměrně specializované pro freeride, freetouring či běžný skialp