„Záměry, s nimiž jsme tento projekt zahajovali, se nám podařilo splnit. Sportovní akademie ukázala svou životnost i potenciál, dosahuje z hlediska sportovní přípravy i kvality samotné výuky výborných výsledků. Vždy přitom usilujeme o to, abychom ve své činnosti zachovali proporcionalitu – spojení kvalitního vzdělání s přípravou budoucích vrcholových závodníků ve vybraných zimních odvětvích – sjezdovém i klasickém lyžování a snowboardingu,“ říká ředitel Sportovní akademie, o. s. Matěj Dunka.

Sportovní akademie, o. s., zahájila svou činnost 1. září 2005. Díky zájmu dětí o tuto atraktivní formu výuky se podařilo Základní škole a mateřské škole Špindlerův Mlýn, bojující do té doby o svou existenci získat potřebný počet žáků. V současné době se deset vysoce kvalifikovaných trenérů se stará se o více než sedm desítek sportovců ve sjezdovém i klasickém lyžování a snowboardingu. Oproti roku 2005 je nyní počet dětí o 80 % vyšší.   

„Sportovní akademie vytváří svým svěřencům nejen kvalitní celoroční trenérské zázemí a exkluzivní prostory pro tréninkovou činnost, ale také pravidelné lékařské prohlídky, stejně jako potřebný servis. Kromě toho se neustále snaží zajišťovat co nejvýhodnější materiální i technicko organizační podmínky pro zajištění závodní činnosti,“ doplňuje Matěj Dunka.

Ostře sledovaná výuka i prospěch
V případě členů Sportovní akademie se však značný důraz klade i na úroveň jejich znalostí a prospěch. Tento projekt jim kromě standardních předmětů nabízí například rozšířenou výuku jazyků, větší zaměření na oblast informatiky a využití moderních výukových technologií. Samozřejmostí je systém doučování i individuálních plánů a rozšířená sportovní výuka nejen lyžařských sportů.  

„V letošním roce jsme přišli s novým programem – výukou angličtiny s rodilým mluvčím. Sportovní akademie financuje výuku němčiny v 7. ročníku i doučování sportovců. Také pro děti, které se sportu chtějí věnovat aktivně, ale ne závodně, je připraven program v rámci sportovního kroužku. Ten probíhá dvakrát týdně s cílem všeobecného rozvoje pohybových dovedností,“ vysvětluje Matěj Dunka.

Tlačenice na stupních vítězů
Hlavním posláním Sportovní akademie je příprava budoucích reprezentantů České republiky. V poměrně krátké době se podařilo vychovat hned několik velkých talentů. Zástupci Sportovní akademie stáli na stupních vítězů ve všech sportovních odvětvích, na která se specializují - i všech věkových kategoriích! Nejmladší sjezdaři se pravidelně umísťovali na předních místech, a to nejen na místních závodech, ale i v mezinárodní konkurenci. V soutěži družstev vybojovali členové Sportovní akademie dokonce evropské prvenství v sérii závodů Fila Sprint. Za pozornost stojí jména Jonáš Forejtek, Klára Gašparíková či Jan Zabystřan. Žáci se svými výsledky také probojovali na mezinárodní závody, Skiinterkritérium nebo Trofeo Topolino. Nejúspěšnějšími reprezentanty jsou Ester Ledecká a Dušan Kříž. Mezi ženami vynikla trénující závodnice Eva Sochorová, která startovala i v závodě Světového poháru. Snowboardisté pravidelně bodovali v mezinárodních závodech WRF – World Rookie Fest a úspěchy sklízeli i na domácí scéně. Daniel Paulíček a Karolína Dvořáková už bez nadsázky patří mezi světovou špičku ve své kategorii. Ani běh na lyžích nezůstal v letošní sezóně pozadu. Mladí závodníci si vyjeli kvalifikační třídy a mají tak do příští sezóny zajištěn start v nejvyšších soutěžích.  

Novinkou v uplynulé zimní sezoně byl program Free – style snowboarding. Zájemci z řad mládeže měli možnost v jejím průběhu zdarma trénovat pod dohledem zkušených trenérů ze Sportovní akademie a na závěr sezóny se zúčastnit závodu pro nové mladé talenty.

Dalším projektem, který zaštiťuje Sportovní akademie, o. s. jsou „ SPROTOVCI PRO SOČI 2014“. Sportovní akademie, o. s. zabezpečuje tréninkové zázemí pro talentované sportovce s vizí účasti a úspěchu na ZOH 2014 v Soči. Mezi tyto sportovce patří v oblasti biatlonu duo Veronika Vítková a Veronika Zvařičová, v alpském lyžování Klára Křížová a v oblasti snowboardingu Daniel Paulíček a Dušan Kříž.

Pro své svěřence a trenéry se Sportovní akademie, o. s. snaží vytvořit co nejlepší podmínky k tréninku. Jedním z pilířů je vybudovat internátní bydlení. K tomuto účelu využíváme objekt Mařenka ve Svatém Petru. Na rekonstrukci objektu průběžně pracujeme.

„Tři roky naší existence jasně prokázaly potřebu i oprávněnost projektu, jakým je Sportovní akademie, o. s.. Velice nás těší výsledky, jichž jsme dosáhli, a tyto úspěchy nás současně zavazují, abychom udrželi i v budoucnu vysoce nastavenou laťku. Jsme připraveni spolupracovat s dětmi z celé České republiky, které chtějí získat vynikající sportovní základ a navíc touží po kvalitním vzdělání. Oboje jim Sportovní akademie může zaručit,“ dodává Matěj Dunka.