SNOW tour 2024 - Plešivec from SNOW.cz on Vimeo.


Nížiny se sice zelenají, nicméně plešivecké sjezdovky jsou velmi dobře připravené a v kombinaci s ranním mrazem jsme tak mohli mít o víkendu lednovou náladu. V provozu jsou momentálně sjezdovky Hana, Milena, Aida, Pavla, Renata a Daniela II., takže drtivá většina areálu. V některých místech sice sjezdovky nejsou aktuálně vysněžené v plné šíři, nutno ovšem říct, že sjezdovky na Plešivci jsou na české poměry nadstandardně široké, takže ani momentální šířka z možnosti obřákových oblouků nic neubírá.

Během prvního lana svítí sluníčko akorát na horní padák červené sjezdovky Hany a zbytek tratí zůstává ještě pár hodin ve stínu, takže si dokáží udržet relativně rovný povrch i v jednu odpoledne. Ranní manšestr si ovšem i na Haně žádal nabroušené hrany lyží.

Letos se mi tu nejlépe jezdilo na černo červené sjezdovce Aida, která sice na svém začátku donutí nejednoho lyžaře „šoupnout“, posléze ale ze svého prudkého sklonu ubere a vybarví se v příjemně červenou sjezdovku, na které se to i díky rychlosti získané na úvodním padáku krásně pokládá na hrany. Lehce členitý profil taky nenudí, takže jsem si ji střihla hned několikrát po sobě i po obědě, kdy byla díky stínu v lese pořád krásně rovná.

Sjezdovky na Plešivci jsou velmi dobře přehledné a převážně mluvíme o červených a modrých sjezdovkách, takže areál je takovým zlatým středem, který se bude líbit jak vyznavačům sportovních pokládaných oblouků, tak i méně zkušeným lyžařům či dětem, pro které tu budou optimální mírné sklony modrých sjezdovek. Jednou z přehledných modrých dálnic je modrá sjezdovka Pavla, na které byly nejčastěji vidět právě malé děti.

Pro ty nejmenší děti je ovšem na Plešivci připravený v plné polní dětský lyžařský park, který patří k největším a nejlépe vybaveným dětským parkům v České republice. Park je sice trochu odtrhnutý od hlavních sjezdovek, na druhou stranu mají tak děti na výuku klid a nehrozí kolize s rychlejšími lyžaři. Oceňuju, jak je lyžařský park důmyslně propracovaný a elegantně oddělný do několika zón, které odpovídají stupni pokročilosti dětí.

V nejspodnější sekci parku je spíš rovinatá část, kde děti cvičí ťapání a klouzání na lyžích, pak následuje menší zóna s jedním kratším pojízdným pásem, ve vyšší části následuje delší pás s řadou barevných slalomových prvků například v podobě pastelek nebo kytiček a další zóna kromě pásu a slalomu zahrnuje i menší bedýnku na trénink prvních malých skůčků.

Část dětského parku je k dispozici i veřejnosti pro soukromou výuku, vřele ovšem doporučuji klidně zakoupit lekci přímo v lyžařské škole, protože pokaždé když tu jsme, tak i mně jakožto pozorovateli tamní instruktoři svým nadšením vykouzlí úsměv na tváři. Chválím jak jejich kreativitu ohledně výuky s využitím nejrůznějších metodických pomůcek, tak jejich sympatickou komunikaci s dětmi.

Na něco pod zub můžete zajít do Baru k Dostymu u nástupní stanice lanovky v Pstruží, nebo do Bistra Chalupa v zázemí v Abertamech, my máme v oblibě restauraci Plešivec na vrcholu Plešivce nejen kvůli nejlepšímu výhledu, ale i díky velmi příjemnému horskému interiéru. Z jídelníčku šlo v neděli vybírat například z hovězí svíčkové (289 Kč), pečené krkovice na černém pivě (269 Kč) nebo z králíka na česneku se špenátem a bramborovým knedlíkem (309 Kč). Porcemi se tu nešetří.

Na Plešivci jsme tentokrát poprvé vyzkoušeli i večerní lyžování, které se tu opravdu povedlo. Večerko se totiž odehrává na sjezdovce Hana, která měří 1,8 km, a tím pádem jde o nejdelší osvětlenou sjezdovku u nás. Večerní lyžování probíhá každé úterý, čtvrtek a sobotu od 18 do 21 hod.

Nevšedním zážitkem je také večerní vývoz sedačkovou lanovkou, která osvětlená není a nezasvítí sem ani ze sjezdovky. Jízda tichým černým lesem tu má rozhodně svoje zvláštní kouzlo, které vás při povídání na lanovce skoro donutí šeptat. Sjezdovka Hana je samozřejmě už osvětlená dostatečně a díky svému proměnlivému profilu servíruje jedno z nejhezčích večerních lyžování u nás.

I při večerním lyžování je otevřený Bar u Dostyho, takže se můžete po lyžování občerstvit nějakým tím drinkem. Kromě klasického svařáku a piva tu míchají i zajímavé nápoje, my tentokrát zůstali u klasiky. :-)


Plešivec v kostce:

Vzdálenost z Prahy: cca 2 hodiny (140 km)
Celodenní skipas dospělí 980 Kč
Celodenní skipas děti (rok. nar. 2009-2017) 490 Kč
Celodenní skipas studenti (SIC, ITIC, IYTIC, ALIVE) 790 Kč
Celodenní skipas senioři (rok nar. 1961+) 790 Kč
Provozní doba lanovky 9:00-16:00
Večerní lyžování 18:00-21:00 (Út, Čt, So)
Webová stránka www.skiarealplesivec.com
Parkování zdarma u stanice lanovky v Pstruží
  zdarma v Abertamech


Na Plešivci se o víkendu odehrála akce SNOW Tour, při které lyžaři mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH a s zdarma mohli také ochutnávat bylinný likér TATRA TEA.