Tanvaldský Špičák

Jako první si bereme na paškál Tanvaldský Špičák, kam dorazíme ve všední den hned na první lano. Pusto prázdno sice není a podobných nadšenců je tu víc, hlavně z řad lokálů, nicméně ti se na sjezdovkách snadno rozprchnou a první jízdy si užíváme na sjezdovkách sami a až později se přidávají lyžařské kurzy. Těch ale není moc a hlavně jezdí ve vlnách, takže když si člověk chvíli počkal, nebo je „předběhl“, nijak výrazně ho to neomezovalo.

Mojí neoblíbenější sjezdovkou je na Tanvaldském Špičáku sjezdovka Kostelní, kterou jsme si dali hned jako první a rovnou víckrát za sebou. Tratě Tanvaldského Špičáku jsou severně orientované, tedy na některé sekce nezasvítí slunce za celý den, takže kopec krásně drží a sníh z něj netaje. Sjezdovka Kostelní tím pádem nabídla parádní podklad, na kterém lyže (tedy minimálně ty nabroušené) dobře držely a do ranního zmrzlého sněhu se příjemně zakrajovaly. Navíc se je mi u Kostelní sjezdovky hodně sympatický akorátní červenomodrý sklon, který dodá právě takovou rychlost, která je potřeba na pokládané oblouky na hranách.

Kdo by chtěl něco pozvolnějšího, může zamířit na modrou sjezdovku Turistickou, která je svou délkou 1 760 m zároveň nejdelší sjezdovkou Tanvaldského Špičáku. Je opravdu po celé délce mírná, ale zároveň natolik svižná, aby vám to na ní jelo a nemuseli jste se odpichovat. Znatelně rychlejší sjezdovkou je pak červená trať Závodní, jejímž hlavním lyžařským oříškem je úvodní prudké esíčko, které bývá celý den ve stínu a hodně se na něm brzdí, takže při naší návštěvě bylo odpoledne už trochu zledovatělé, nicméně jde jen o krátký úsek a pak už vede trať v přátelském tempu a sklonu až k lanovce.

Sportovní charakter Tanvaldského Špičáku podtrhuje hlavně černá sjezdovka Slalomák, na které tu mají nezřídka i samotní závodníci zapíchané tréninkové branky, respektive jen na levé polovině horního prudkého sešupu. I na tenhle padák je sluníčko trochu lakomé, takže jde opravdu o tvrdý slalomák a smýkaný oblouk je tady jistotou. Do plného radiusu a rychlosti se to dá pustit až ke konci padáku, kdy se sjezdovka rozšíří a promění se v mírnou modrou sjezdovku Zalomenou.

Modrá sjezdovka Zalomená lemovaná pomou často slouží jako výukové hřiště pro malé lyžníky, koneckonců mezi dojezdy Kostelní a Zalomené je pak z loňska nově vybudovaný oplocený dětský lyžařský park s dětskou pomičkou, dvěma pojízdnými pásy a fůrou slalomových zvířat a dalších výukových prvků.

Naším osvědčeným gastrotipem z Tanvaldského Špičáku je samoobslužná restaurace Rozhledna na vrcholu Špičáku (812 m), která nabídne výhledy do okolí a působí jako útulný obývák u babičky na chalupě. Oceňuju tady nápaditou dekoraci a také koberec, po kterém to v lyžákách nepodkluzuje. Vybrat se tu dá například ze svíčkové na smetaně (198 Kč), vídeňského hovězího guláše s houskovými knedlíky (195 Kč) nebo vepřového vrabce se špenátem a bramborovým knedlíkem (195 Kč). Zpravidla tu mívají i zajímavý výběr dezertů a moji oblíbenou kuličkovou zmrzlinu. :-)

Severák

Zatímco Tanvaldský Špičák je stinný a ryze sportovní kopec, Severák je jeho pravý opak a jde o menší rodinné prosluněné středisko, které platí za jeden z nejlepších dětských areálů u nás. Navzdory slunci tu sníh drží i jinde než jen na sjezdovkách, a sjezdovky mají stejně kvalitní podklad, jako na Tanvaldském Špičáku, tedy ani odpoledne se tu nedělají muldy ani plotny.

Severák je nepravidelná skládanka několika krátkých širokých cvičných svahů, které jsou dohromady poslepované v jeden velký dětský revír. Děti tu zkrátka vládnou a samostatně tu jezdí na dětských pomách, projíždí se ve slalomu, dovádí na terénních vlnách nebo na skokáncích. Díky přehlednosti areálu se vám tu navíc jen tak neztratí, takže až dítkám nebudete stačit, můžete na ně dohlížet z pohodlí lehátka u bufetu. :-)

Severák samozřejmě není jen o samostatně dovádějících dětech, ale také o těch začínajících. Pro ty je Severák značka ideál nejen díky dostatku krátkých mírných svahů, ale i díky množství instruktorů, které jsme tu mohli vidět v plném nasazení s dětmi jakékoli úrovně. Ceny výuky lyžování se pak liší podle toho, v jakou hodinu ji chcete objednat. Například v časech od 9 do 10 hod a následně od 12 do 16 hod jsou ceny výuky levnější, než v „prime timu“ od 10 do 12 hod.

Líbí se mi, jak je na Severáku pro ty úplně nejmenší zcela oddělená zóna Kids Park, který je vybavený pojízdným pásem, lyžařským kolotočem, zvířátkovým slalomem a dalšími zpestřujícími prvky i pro nelyžující špunty.


¨

Navštívili jsme už hodně rodinných areálů, ale v žádném jsme zatím neviděli takto velkou a vybavenou dětskou hernu, jako mají na Severáku. Dětská herna je v provozu od 9 do 16 hod a vstupné vyjde na 70 Kč/hod (dítě, dospělý). Zaplatit si tu ale můžete i hlídání, které vyjde na 250 Kč/hod. Děti, které mají objednanou lekci v lyžařské škole Skiaréna School, mají vstup do herny zdarma.

Ačkoli je Severák hlavně areál určený dětem, mohou tu samozřejmě vesele lyžovat i starší ročníky. Na takové červené sjezdovce Jih se vám to už i docela rozjede, a i když je trať zvládnutelná i pro děti, tak zkušený lyžař ocení její akorátní sklon, který je podobně jako u Kostelní sjezdovky velmi přívětivý pro krouhané carvové oblouky. I když bývá sjezdovka Jih už od rána vystavená slunečním paprskům, tak hezky držela i v poledne.

Bedřichov

Nejmenším areálem Ski Arény je Bedřichov, který je podobně jako Severák „věnován“ hlavně dětem. Jeho předností pro děti jsou dva cvičné svahy Dětské hřiště I a II, přičemž jedno hřiště je menší s pojízdným pásem pro ty nejmrňavější, druhé je delší, širší a obsluhované dětskou pomou.

Plácek je opravdu velmi mírný, snad natolik, že ho některé děti v rámci školního kurzu i samy bruslily nahoru. Začínajícím dětem se to tady tedy rozjede jenom minimálně, takže není potřeba je nějak brzdit a naučí se lyže ovládat velmi rychle samy. Pro zpestření prvních obloučků tu mají zapíchaná i obligátní slalomová zvířátka.

Z hlavních sjezdovek je momentálně v provozu pouze sjezdovka Malinovka 1a, která je jako jediná červená, má něco přes půl kilometru a dá se na ní vyšvihnout i pár ryze sportovních obloučků.

Ať už jde o největší Tanvaldský Špičák nebo menší Severák a Bedřichov, ve všech areálech najdete kvalitní zázemí i s půjčovnami lyží, snowboardů a také běžek a sněžnic. Zapůjčit se dají i zapomenuté brýle nebo helma.

Ski Aréna v kostce:

Tanvaldský Špičák

Vzdálenost z Prahy cca 1,5 hod (120 km)
*Celodenní skipas dospělí (18-62 let) 990 Kč
Celodenní skipas děti (6-14 let) 710 Kč
Děti od 0 do 5 let 460 Kč
Celodenní skipas junioři (15-17 let) 850 Kč
Celodenní skipas senioři (od 63 let) 850 Kč
Provozní doba lanovky 8:30-16:00
Webová stránky www.skijizerky.cz
Parkování zdarma na obou parkovištích

*Ceny hlavní sezóny 2. 2. – 17. 3. 2024

Severák a Bedřichov

Vzdálenost z Prahy cca 1,5 hod (120 km)
*Celodenní skipas dospělí (nad 18 let) 580 Kč
Celodenní skipas děti (6-15 let) 400 Kč
Celodenní skipas junioři (15-18 let) 500 Kč
Celodenní skipas senioři (nad 63 let) 500 Kč
Děti do 6 let 270 Kč
Provozní doba lanovky 9:00-16:00
Webové stránky www.skijizerky.cz
Parkování bezplatné, přímo pod sjezdovkami

*Ceny hlavní sezóny 2. 2. – 17. 3. 2024

Ve Ski Aréně Jizerky jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.