SNOW tour 2024 - Arber from SNOW.cz on Vimeo.


S nadsázkou lze říci, že Velký Javor momentálně zachraňuje lyžování široko daleko, protože jarní počasí zacvičilo s nejednou českou sjezdovkou a některé české areály jsou už touto dobou mimo provoz. Výhodou Velkého Javora je jeho nadmořská výška 1 456 m, kdy v nejvyšších částech areálu je tolik sněhu, kolik se na únor sluší a patří. Lepším sněhovým podmínkám pomáhá také severní orientace sjezdovek, kdy se do nich neopírá celý den slunce a samozřejmě si areál pomohl v době mrazů svým arsenálem sněžných děl, kterých tu mají na 55 kousků.

Velký Javor začíná provoz v 8:30 a v těchto jarních podmínkách se vyplatí být na kopci první, protože pak začíná sníh postupně měknout. Minimálně první dvě hodinky si ovšem poměrně slušně zalyžujete na sjezdovkách s kvalitními parametry – zdejší tratě se totiž pyšní štědrou šířkou, dostatečnou přehledností a ryze sportovním sklonem.

V provozu jsou momentálně kromě Turnhofu (modrá sjezdovka a dětský lyžařský park) všechny hlavní sjezdovky, a to dokonce i v celé délce černá sjezdovka Weltcupstrecke, na které se jel v minulosti Světový pohár žen. Mojí nejoblíbenější sjezdovkou je centrální červená trať Böhmerwaldtstrecke, která je ze všech sjezdovek nejširší a má velmi příjemný sklon, který svou akorátností nahrává pokládaným obloukům na hranách.

Ty „nejzimější“ podmínky samozřejmě panují v nejvyšších částech střediska, takže pro nevýraznější horskou atmosféru doporučuji dát si pár jízd na kratším kotvovém vleku, který vás vyveze do nejvyššího bodu střediska, tedy prakticky na vrchol Javoru. Tady leží sníh nejen na černé sjezdovce Osthangstrecke, ale také kolem ní, takže má lyžování opravdovou příchuť zimy.

V plné šířce jsou také v provozu sjezdovky Sonnenhang, Damenstrecke a Familienstrecke, tedy aktuálně si tu zajezdíte na 6 km upravovaných tratí, na které vás bude vyvážet páteřní kabinková lanovka a dvě rychlé sedačkové lanovky. Velký Javor ocení především sportovci, kteří preferují styl lyžování „rychle nahoru, rychle dolu“ a v podstatě si tu dáte do těla už za první hodinu lyžování.

S oblibou tvrdím, že na Velkém Javoru na vás dýchne už taková trochu alpská atmosféra, a to nejen z důvodu moderních technologií jako je zmíněná kabinková lanovka, množství sněžných děl nebo kvalitní parametry sjezdovek, ale také díky gastronomii, která se Alpám docela blíží – z jídelního lístku můžete vybrat například Currywurst, Spätzle, oblíbený obří knedlík Germknödel nebo tradiční Kaiserschmarrn. My si dopřáli právě zmíněný císařský trhanec, a to rovnou v nejvýše položené hospůdce na Javoru, tedy v Eisensteinerhütte, která leží jen pár metrů od horní stanice kabinkové lanovky.

Poměrně mladičkou službou je tady skidepot, který najdete přímo vedle hlavního parkoviště. Jde o úschovnu se skříňkami, které jsou vyhřívané, takže vám tu přes proschnou lyžáky nebo rukavice. Skidepot pro dva páry lyží vyjde na jeden den na 12 eur. Přímo vedle skidepotu je k dispozici moderně vybavená půjčovna a také servis lyží.

Velký Javor o sobě prohlašuje, že hraje „champions league“ v moderních technologiích, které se hodí zejména v těchto divokých klimatických podmínkách. Ve své výbavě má totiž například rolbu Pistenbully 600 se speciálním systémem LiDAR, jehož úkolem je podrobně mapovat terén pomocí laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Systém tak vyhodnotí aktuální výšku sněhu ve výseči přímo před rolbou, takže rolbař může rozhrnout sníh právě tam, kam je potřeba a i díky tomu má Velký Javor momentálně na sjezdovkách poměrně rovnoměrnou vrstvu sněhu „od kraje ke kraji“.

Kdo smýšlí ekologicky, mělo by mu být lyžování na Velkém Javoru sympatické, protože areál myslí kromě jiného také na udržitelnost. Lyžuje se tu totiž s dominantním využitím vodní a solární energie a už nyní si umí areál vyrobit 60 % energie sám. V nejbližší budoucnosti by se měl Velký Javor stát zcela energeticky soběstačným, tedy s nadsázkou lze říci, že z ekologického hlediska tu můžete lyžovat s čistým svědomím.

Na závěr jedna zajímavost – víte, kolik litrů nafty se spotřebuje za den na osobu, abyste měli upravené sjezdovky, případně odklizené parkoviště apod.? Je to pouhá plechovka redbullu, tedy 0,33 litru.


Velký Javor v kostce:

Vzdálenost z Prahy cca 2,5 hod (180 km)
Celodenní skipas dospělý (17-59 let) 42 eur (1 066 Kč)
Celodenní skipas student 40 eur (1 015 Kč)
Celodenní skipas dítě (do 16 let) 30 eur (761 Kč)
Celodenní skipas senior (od 60 let) 40 eur (1 015 Kč)
Celodenní skipas rodina (2 dospělí a 1 dítě) 110 eur (2 790 Kč)
Celodenní skipas rodina (2 dospělí a 2 děti) 120 eur (3 044 Kč)
Webové stránky www.arber.de
Parkování 4 eura (102 Kč)


Na Velkém Javoru jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.