Předesílám, že na špindlerovských sjezdovkách se ocitám několikrát za sezonu od r. 1955, ve Špindlu žije několik mých přátel a tak snad o tomto krásném koutu uprostřed Krkonoš něco vím. Chtěl bych proto seznámit p. Dudka s postojem, jaký k celé věci zaujímá lyžující nemajetný důchodce, kuponovou privatizací neobdařený.

1) Vůbec mně nevadí, že je Špindlerův Mlýn "rekreačním útočištěm mocenské elity". Místo nabízející nejatraktivnější horské terény, navíc snadno dostupné, plní takové poslání ve většině civilizovaných zemí. Špindl hostí významné osobnosti již více jak sto let a já mu přeji, aby to tak bylo i v budoucnu. (Že neslouží pouze vyvoleným doložím v závěru.)
2) Jsem rád, že nade mnou vládne mocenská elita, která umí lyžovat, která kromě Alp zjevně ráda navštěvuje i Špindl a doufám, že tomu tak bude i po volbách. Jsem rovněž rád, že jsou ve Špindlu i podniky jako Esplanade a že v nich snídají "magnáti". K takovému účelu jsou přece postaveny. Já snídám jinde a také mně tam chutná.
3) Stýskání nad tím, že"mocní přijedou, přespí v luxusních horských bytech a zas odjedou"a že "místní z nich nic nemají" je mírně řečeno nejapné. Vyplývá snad z podstaty věci, že se zde, až na výjimky, budou neustále střídat hosté přijíždějící, užívající místních služeb a zas odjíždějící. Ty služby musí někdo poskytovat a to takové a tak, aby profitoval s mnohaletou perspektivou.
4) "Opuštěná asfaltová parkoviště" jsou od jara do podzimu problémem každého lyžařského střediska – problémem doslova globálním. Lyžování (nejen sjezdové) je zkrátka přitažlivější pohybová aktivita než jsou ty, které umí nabídnout horské obce, když jsou okolní kopce bez sněhu.

Kritická slova adresovaná p. Dudkem provozovatelům zařízení sloužících lyžařům jsou pak doslova střelbou mimo terč. S lyžemi jsem procestoval kus světa, mám s čím srovnávat a tak prohlašuji: Zajištění "nebezpečných sjezdovek" ochrannými sítěmi ap. je na dobrém alpském průměru. Je pravda, že obsluha lanovek na Medvědíně a na Pláni nerozdává úsměvy celý den, ale jako "podřadný lidský druh" jsem si zde nikdy nepřipadal, ač nepatřím do "VIP stádečka". Protože kritizovat kvalitu upravenosti sjezdových tratí může jen ten, kdo na nich v posledních asi 10 letech nelyžoval, zbývá jediná výtka, kterou ovšem nelze připisovat na konto provozovatele nebo města. Kapacita sjezdovek skutečně neodpovídá stávající, ze strany lyžařů požadované a vítané kapacitě  přepravních zařízení. Bohužel, projektově a snad i investičně zajištěná řešení problému jsou státními orgány vytrvale zamítána. Vytváření lepších a bezpečnějších podmínek pro masové provozování populárních pohybových aktivit v zimních měsících není dnes zřejmě společensky žádoucí.
Na závěr chci p. Dudkovi připomenout, že v "ghettu", jaké kdosi zřídil pro "vlivné a zámožné" vyjíždí lanovkami a vleky v hlavní sezóně každou hodinu až 10 000 naprosto svobodných a zřejmě spokojených lyžařů a že jsou mezi nimi i četní důchodci bez tučného konta a mimořádného vlivu.

Pozn. red.: Komentář Petra Dudka čtěte v odkazu pod článkem. Čtěte také Všichni vlivní ve Špindlu (iDNES.CZ)