Článek vyšel v časopise SNOW 148 time (listopad 2023)

Švýcarský Andermatt patřil k prvním alpským střediskům. (Název, který v překladu znamená „na louce“, odkazuje na polohu města poblíž Gotthardského průsmyku.) Zámožní dobrodruzi zde začali trávit léto na počátku 19. století, kdy vrcholila éra romantismu, a lyžování se sem dostalo s frekventanty švýcarské armády kolem roku 1890. Historický, po většinu své existence ospalý Andermatt se dostal do zrychleného módu v roce 2005 s příchodem egyptského miliardáře, který investoval 1,4 miliardy dolarů do vytvoření jednoho z nejluxusnějších resortů v Alpách. Investiční rej přilákal v roce 2022 bohatého oborového žraloka Vail Resorts, jenž koupil rozhodující balík v celém středisku a obsadil roli předsedy představenstva vlastnické společnosti Andermatt-Sedrun Sport AG.

Andermattský příběh má zákrut jak pořádná slalomová trať.

Andermatt se rozkládá v nadmořské výšce 1 440 m v dramatickém údolí se strmými horami kolem dokola a je okouzlujícím městečkem s úctyhodnou alpskou architekturou, malebnými obchůdky a barokními kostely s cibulovou bání. Jsme tu skutečně v zemi pohádkové Heidi, děvčátka z hor.

Městečko je obklopeno působivými sjezdovkami se dvěma hlavními lyžařskými oblastmi; Gemsstock, kde na středně pokročilé a zkušené lyžaře čekají náročné svahy a převýšení 1 500 metrů, a mírnější oblast Nätschen/Oberalp, v níž se po slunnějších stráních střediska spouštějí jednodušší sjezdovky.

Na první pohled se jedná o typicky švýcarsky malebné, lyžařsky dobře situované středisko, které však nedosahuje známosti jmen jako Zermatt nebo Svatý Mořic. Pak si ale všimnete nových elegantních hotelů a apartmánů na okraji města s moderní alpskou architekturou ladící se staletými stavbami v sousedství. Vzhledem k omezujícímu územnímu plánu jsou tyto novostavby v každém švýcarském lyžařském středisku vzácností a vyprávějí pozoruhodný příběh revitalizace, který se tu rozvíjí s každým dalším ročním obdobím.

Královna Viktorie a švýcarská armáda

Andermatt leží v údolí Urseren a je součástí masivu Saint-Gotthard. Jde v podstatě o střed Alp, kde se ve Švýcarsku setkávají severojižní a východozápadní směr. Pramení zde řeka Rhôna, tekoucí na jih směrem ke Středozemnímu moři; několik kilometrů opačným směrem zase řeka Rýn, směřující na sever vstříc Severnímu moři. Sbíhají se tu také sněhové bouře z centrálních Alp, což z tohoto místa činí jednu z nejlepších prašanových oblastí v zemi.

Stýkají se zde tři nejvýznamnější švýcarské horské průsmyky – Furka, Gotthard a Oberalp, což z této oblasti činí odjakživa důležitou dopravní křižovatku. Hlavní překážkou komunikace mezi severem a jihem v regionu byla rozbouřená řeka Reuss. První Ďáblův most (Teufelsbrücke) přes divokou vodu byl postaven v roce 1220, čímž se otevřela cesta pro spřežení mul do Itálie. Postupné vylepšování cest nakonec umožnilo průjezd koňských povozů. Strategický most, nacházející se asi kilometr od centra Andermattu, se stal v roce 1799 cílem krvavé bitvy mezi Napoleonovými vojsky a oddíly spojeneckých ruských a rakouských armád. Napoleon však tehdy v bitvě o Curych zvítězil, čímž ruský úspěch u Andermattu ztratil význam.

Město poskytovalo ubytovací služby poštovním kočárům, jež denně projížděly Gotthardským průsmykem. V prvním průvodci Baedeker, vydaném v roce 1854, byly uvedeny turistické stezky, uzdařské stezky, kočárové cesty a hostince v regionu. Zanedlouho vyrostly luxusní hotely. V Grand Hotelu Bellevue, otevřeném v roce 1872, se zastavila královna Viktorie. V tomto roce byly zahájeny práce na stavbě železničního tunelu pod Gotthardským průsmykem. Když byl v roce 1882 otevřen, transalpská doprava Andermatt objížděla a turistický ruch začal skomírat.

Andermatt si však díky své záviděníhodné strategické poloze zachoval hodnotu pro vojenské účely. Švýcarská armáda zde koncem 19. století zřídila velkou základnu, která měla sloužit jako válečné velitelství pro případ napadení země. To si v roce 1914 vyžádalo výstavbu železniční vlečky, která lyžařům umožnila sjíždět asi 3 kilometry a 1 200 výškových metrů dolů do údolí a vrátit se vlakem zpět nahoru. První řádný lyžařský vlek byl v Andermattu postaven v roce 1937.

V polovině 20. století si středisko oblíbily švýcarské rodiny střední třídy, i když bohatší mezinárodní klientela jezdila do známějších letovisek jako Gstaad, Zermatt a Svatý Mořic. První lanovka na ledovec Gurschenfirn na vrcholu Gemsstocku byla otevřena v roce 1964 a umožnila letní lyžování (od roku 2005 je ledovec zahalen ochrannou tkaninou, která zpomaluje tání).

Přibližně ve stejné době zdejší oblast objevil i Hollywood a natáčely se tu scény z filmu Goldfinger, včetně slavné automobilové honičky na průsmyku Furka, kde Sean Connery jako James Bond řídil svůj klasický Aston Martin.

Andermatt zůstal klidným lyžařským městečkem uprostřed švýcarského ráje, provinční rekreační oblastí, která nabízela nedotčené zásoby prašanu pro zdatné lyžařské štamgasty. Byl jako každé jiné malebné švýcarské městečko, i když tohle mělo na dohled ode dveří lanovkami obsluhované lyžování. Byl pozoruhodný i jako rychlá zastávka slavného vlaku Glacier Express na své třistakilometrové trase mezi Zermattem a Svatým Mořicem.

Na přelomu 21. století městečko upadalo a lyžařský areál byl dlouhodobě ztrátový. V roce 2004 byla zdejší armádní základna degradována na výcvikové středisko a město přišlo o většinu svých vojenských příjmů. Celá oblast začala ekonomicky strádat.


Pětihvězdičkový luxus Chedi Andermatt s michelinskou restaurací a milionovými apartmány (Foto: Facebook)

Rychlé oživení

V ten moment se objevil egyptský miliardář Samih Sawiris. Své jmění získal investicemi do výroby dusíku a metanolu či díky své stavební společnosti Orascom Development, jež staví a provozuje rekreační letoviska, včetně luxusního El Gouna u Rudého moře.

V roce 2005 letěl Sawiris nad Andermattem ve vojenském vrtulníku na pozvání svého přítele ze švýcarského ministerstva obrany, který se ho ptal na jeho názor, co by se v oblasti dalo dělat po odchodu armády. Na Sawirise udělal dojem rozlehlý, otevřený horský terén, řídká zástavba a blízkost Ženevy, Curychu a Milána. To nakonec vedlo k oficiálnímu pozvání od švýcarské vlády, aby pomohl s rozvojem Andermattu.

Sawiris souhlasil s tím, že mu úřady dovolí prodávat nemovitosti cizincům, což je ve Švýcarsku, které povoluje zahraniční vlastnictví pouze v některých částech země, poměrně vzácným jevem. Tyto prodeje by pomohly podpořit projekt revitalizace oblasti, vysvětloval Sawiris. Rovněž požádal o 250 akrů pro vytvoření horské zástavby a rozhodnutí bylo předloženo místním obyvatelům v referendu. 96 % občanů Andermattu souhlasilo a projekt podpořila i regionální a švýcarská vláda – což je v zemi, kde byrokracie umí být až skličující, vcelku pozoruhodné.

Reakce lyžařského světa se v mžiku změnila z povýšeneckého koulení očima na tichou závist. Andermatt, polozapomenuté horské městečko s pozůstatky armádní přítomnosti a starobylou infrastrukturou, se najednou stalo objektem investic v hodnotě půldruhé miliardy dolarů. Změny začaly razantně díky výstavbě Chedi, opulentního pětihvězdičkového hotelu (sesterského hotelu Chedi Muscat v Ománu), který byl postaven na místě, kde kdysi stával Grand Hotel Bellevue. Zimní ceny začínají na zhruba 1 000 dolarech za noc; pokud chcete vlastnit, ceny hotelových apartmánů startují od dvou milionů dolarů.

V roce 2019 pak přišly na řadu tři restaurace oceněné michelinskou hvězdou a zbrusu nová koncertní síň s kapacitou 650 míst. Otevřeno bylo 18jamkové golfové hřiště Andermatt Swiss Alps Golf Course a započala seriózní modernizace systému lanovek. Bude zde 42 chat za několik milionů dolarů a ve výstavbě nebo v plánu je ohromujících 42 luxusních apartmánových domů. Ceny v komplexu, jako je House Steinadler, začínají na 1,3 milionu dolarů za garsonku, přičemž v ceně je zahrnuto i právo na parkovací místo (jež má podle developerů hodnotu 43 000 dolarů). V příštích desetiletích má vyrůst dalších asi 30 bytových domů a přibudou i čtyř- a pětihvězdičkové hotely. Jedná se o největší lyžařský projekt, jaký kdy Alpy (a možná i svět) viděly.

Lyžařsky se středisko rozprostírá za Andermattem a jeho údolím až do sousedních středisek Sedrun a Disentis. Druhé jmenované leží o několik údolí dál a je proslulé překrásným benediktinským klášterem z 8. století. Jste tu v srdci románsky mluvícího Švýcarska. (Čtvrtým národním jazykem je z latiny odvozená rétorománština, která je každodenní řečí asi 60 000 lidí.) Je to jako cestovat do cizí země v rámci lyžařského střediska, i když s asi 100 kilometry volného terénu, 160 kilometry sjezdovek a 33 vleky. Na lyžích dojedete do Sedrunu, přes Oberalpský průsmyk se vydáte na lyžařské safari do Disentisu a na konci dne můžete nasednout na vlak a vrátit se do Andermattu po stejných kolejích, po kterých denně jezdí ledovcový expres.


V Andermattu staví proslulý Glacier Express na své třistakilometrové trase mezi Zermattem a Svatým Mořicem (Foto: Facebook)


Hned za městečkem vyrostl 18jamkový golfový pažit Andermatt Swiss Alps Golf Course. Hřiště vyhovuje mezinárodním standardům turnajů, je dlouhé 6 kilometrů a rozprostřené na 130 hektarech terénu (Foto: Facebook)

Vailský příchod

Jako by vše tohle nestačilo, svou příležitost zavětřila penězi oplývající americká společnost Vail Resorts (VR). Už dlouho plánovala expanzi do Evropy a Andermatt potřeboval zkušeného partnera, který by na sebe vzal část práce a finanční zodpovědnosti za další rozvoj. Zdálo se, že jeden druhého našel.

Na jaře 2022 VR oznámila, že uskutečnila svou první evropskou akvizici jako nový majoritní akcionář švýcarské společnosti Andermatt-Sedrun Sport AG (dále zkráceně Andermatt), která v oblasti kontroluje a provozuje veškerá aktiva související s lyžováním – včetně vleků, většiny restaurací a lyžařské školy.

VR získala 55% podíl, zatímco bývalí většinoví vlastníci si ponechali 40 %. VR v počáteční fázi investovala 160 milionů dolarů a převzala odpovědnost za provoz a marketing s tím, že „selektivně začlení oblasti odborných znalostí ze své obchodní strategie, včetně vylepšení marketingových a analytických schopností založených na datech, dostupnosti s produktovou řadou Epic Pass a sdílení osvědčených postupů ze svého portfolia provozů,“ jak uvádí ve své poslední výroční zprávě.

VR také okamžitě zařadila neomezený vstup do střediska do její sezónky Epic Pass, jíž si vloni koupilo 2,5 milionu zákazníků, a letošní předprodeje jsou o dalších 10 % silnější. Ačkoli se jedná o první vlastnický podíl VR v evropském středisku, Andermatt se připojil k dalším 30 alpským střediskům, která již jsou součástí Epic Passu, včetně pěti v rakouském Arlbergu a tří ve francouzském Trois Vallées. (Sousedící středisko Disentis je v nezávislém vlastnictví a aktuálně není součástí Epic Passu.)

„Vstup na evropský lyžařský trh je pro nás dlouhodobou strategickou prioritou. Jsme hrdí na to, že můžeme tuto neuvěřitelnou švýcarskou destinaci přidat do naší sítě středisek světové úrovně a přivítat držitele skipasů Epic Pass, Epic Day Pass a Epic Local společnosti Vail Resorts, aby poznali okouzlující vesničky, vysokohorský terén a rozsáhlé vybavení střediska. Naším cílem je poskytovat špičkový návštěvnický zážitek se značnou kapacitou pro růst počtu hostů ze Švýcarska, Velké Británie, dalších částí Evropy a celého světa,“ uvedla při příležitosti akvizice Kirsten Lynchová, výkonná ředitelka VR.

VR plánuje vyměnit lanovky, modernizovat zasněžování a zlepšit a rozšířit stravovací, a zejména ubytovací kapacity. Se vším už začala. Dá se tušit, že klidné dny Andermattu jsou minulostí a že následovat bude neznámo jak agresivní expanze – zejména díky zapojení vlády, soukromému kapitálu a nyní i majoritnímu vlastnictví nejbohatší oborové korporace světa. Ta si pro sebe věru nevybírá ztrátové příležitosti – avšak typicky s její přítomností přichází i negativní efekty všemožné přeplněnosti (viz loňský SNOW 141, Američtí lyžaři se bouří).

Přestože se Andermatt dosud jeví jako relativně klidné místo se spoustou prostoru pro další lyžaře, za dva, tři nebo čtyři roky může být všechno velmi jinak. Uvidíme. Sám si nejsem jistý, co mám Andermattu vlastně přát.


Jako na dlani. Dosud malebný a ospalý Andermatt z prudkých svahů oblasti Gemsstock (Foto: Facebook)

Z výroční zprávy Vail Resorts Inc. o andermattské akvizici (zkráceno): Společnost VR předpokládá, že ve fiskálním roce končícím 31. července 2024, což je první celý rok provozu, bude středisko generovat více než 5 milionů CHF EBITDA. Společnost VR předpokládá, že v průběhu času dojde k výraznému nárůstu EBITDA díky rozšíření lůžkové základny ve vesnici, investicím do hor a rozšíření kapacity a zařazení střediska do produktů Epic Pass. V závislosti na načasování schválení a dokončení investičních projektů společnost VR předpokládá, že s investicí ve výši 110 milionů CHF a zařazením do produktů Epic Pass by středisko mělo během pěti až sedmi let generovat více než 20 milionů CHF ročního zisku EBITDA, včetně dopadu z dodatečných prodejů produktů Epic Pass. Po uzavření transakce se očekává, že roční kapitálové výdaje na údržbu společnosti Andermatt-Sedrun budou činit přibližně 2 miliony CHF. Jedná se o první investici společnosti Vail Resorts do provozování střediska v Evropě, která je největším lyžařským trhem na světě, a společnost očekává, že přidáním tohoto předního evropského střediska dojde v průběhu času k významnému růstu střediska Andermatt-Sedrun i celé sítě.


Nový vailský vlastník se hned po akvizici pouští do práce. Plány expanze jsou pro mnohé staromilce neuvěřitelné a prý z nich mrazí v zádech (Foto: Facebook)