Testovaná délka: 165 cm; Parametry: 125–65–105; R: 11,4 m

V názvu se usadily i iniciály zakladatele značky, Milana Luštince. ML je nově připravovaná edice „limitek“, které cílí na velmi sportovní jezdce, ale i na dlouholeté příznivce značky.

Co prozradil test:

Ocel v konstrukci nových Lusti nenajdeme. Mají standardní sendvičovou konstrukci s celodřevěným jádrem a dvěma titanaly. Je to poctivě postavený kousek na letité platformě původních slalomek a lyžování na něm je stejně opravdové jako cyklistika na oceli. Tyhle lyže si totiž na nic nehrají. Jsou sympaticky nekorektní a nepodbízí se širokému spektru zákazníků. Od prvního oblouku kladou jasnou otázku: „Chceš, nebo nechceš?“ ML Steel jsou mimořádně hravé a obratné. Mají širokou a měkčí špičku, díky které jdou velmi snadno do oblouku, úzký (pouhých 65 mm) střed, který si je na tvrdším upraveném povrchu naprosto jistý, a tvrdší patu s dynamickým, ale stále příjemným výjezdem. Dnešní slalomky určené pro běžné smrtelníky mají běžně širší nekonfliktní střed a velmi často i rocker v kombinaci s celkově neagresivním vyladěním. Tohle je ale úplně jiná liga a lyžování na ML Steel je jako vzpomínka na staré časy, kdy bylo potřeba se umět s lyžemi trochu poprat, vynaložit pro zážitek nějaké úsilí a umět materiálu vzdorovat. Tenhle poctivý požitek najdete dnes jen u závodních lyží, kde je ho ale zase většinou až příliš. Na nových „lušťovkách“ je vyladěn velmi příjemně: poctivě, hravě a zvládnutelně, a přitom bez odpouštění.

Závěr:

Kdo nedá na Lusti dopustit a nedrží si v šatníku pouze jedny jediné lyže, měl by tuhle slalomku jednoznačně mít. Kdo je sběratel lyží, měl by si ji urychleně pořídit. Takových už bude jen ubývat. Běžní lyžaři budou spíše vybírat mimo limitovanou edici s mírně širšími a univerzálnějšími šířkami středu, ale pokud víte, že ranní tvrdá a rovná sjezdovka je to, proč chodíte na kopec, můžete sáhnout právě po ML Steel. Tak poctivé, a přitom zábavné lyžování už jsem dlouho nezažil.

Testováno týmem testérů SNOW, recenzi zpracoval Ondřej Novák