Tento článek vyšel v časopise SNOW 153 market.


Mathieu Fauve, kterého jsme přizvali, aby nám taje značky osvětlil, je odpovědný za výzkum a produktový vývoj lyží pro značku Stöckli. Se svým týmem, který čítá šest lidí, vyvíjí nové lyže, adaptuje také vázání, desky nebo hole. Je odpovědný za celé portfolio produktů značky včetně lyží pro Světový pohár i mládežnické závodní kategorie. Kromě toho se ve spolupráci s univerzitami a dalšími firmami účastní mnoha výzkumných projektů, které mají potenciál definovat budoucnost lyžování.

Kvalita. Co ten pojem pro vás vlastně znamená?

Chceme nabídnout nejlepší kvalitu na trhu a zajistit, aby naše lyže byly dlouhodobě odolné. Kvalitu sledujeme nejen v konstrukci a použitých materiálech, ale také v detailech, jako je úprava hran nebo povrchu lyží. Naše lyže jsou navrženy tak, aby byly stabilní, a zároveň snadno ovladatelné, s důrazem na specifika různých typů lyžařů.

Jaký je celkový proces vývoje nových lyží? Jak dlouho trvá?

Vývoj nového modelu trvá obvykle dva roky. Nyní (na jaře 2024, pozn. red.) pracujeme na lyžích pro sezónu 2026/27. První rok se zaměřujeme na vývoj a prototypování, druhý rok na testování a optimalizaci. Vždy pracujeme dva roky dopředu, nejprve ale tvoříme celkovou představu o našem kompletním portfoliu na příštích pět až šest let. Analyzujeme trh, sbíráme zpětnou vazbu od uživatelů a testů v magazínech a na základě těchto dat optimalizujeme naše produkty.

Od čeho se prvotně odrážíte?

Klíčová je pro nás zpětná vazba od uživatelů. Provádíme mnoho testování s koncovými uživateli a sbíráme data z testů a recenzí. Na základě těchto dat optimalizujeme naše produkty tak, aby co nejlépe vyhovovaly potřebám lyžařů. Analyzujeme, zda vlastnosti našich lyží odpovídají potřebám koncových uživatelů, a podle toho provádíme úpravy.

Takže na počátku není idea nové lyže, ale uživatelská data a požadavky lyžařů?

Ano a pak podle jejich potřeb řešíme, co potřebujeme od tvaru lyže, bočního krojení, rockeru vepředu a vzadu… a nakonec pracujeme na konstrukci.

Jak testujete nové prototypy? Testujete je i sám?

Samozřejmě, to je nejlepší část mé práce (smích). Testujeme na různých sněhových podmínkách s různými lyžaři.

Porovnáváte je se staršími modely?

Ano, vždy používáme pro referenci aktuální modely. Nejprve definujeme, co přesně by lyže měla dělat. Cílem pak je vybrat jeden ze dvou až tří různých prototypů, který nejlépe reflektuje definované požadavky. Když jeden z těch tří modelů 100% odpovídá tomu, co hledáme, postupuje dál.
Někdy je skutečně náročné, když máte referenční model, který je fakt dobrý. Hledáme ale inovace, které přinesou novou kvalitu nebo určité nové chování. Je to třeba jako s výběrem dobré whisky. Nová i stará mohou mít skvělé vlastnosti. Každopádně, nové lyže musí být alespoň stejně dobré nebo lepší, než jsou ty starší. Opravdu chceme dosáhnout něčeho lepšího.

Tedy se dá říci, že každá nová lyže je lepší než ta předchozí?

V podstatě ano. Potvrzují to nejen pocity, ale i měření. Při vývoji používáme i speciální stroje k měření různých mechanických vlastností lyží a také analyzujeme únavu materiálů.

Můžete tedy lyže definovat čísly?

Ano i ne. Ten číselný klíč neřekne, že to je dobrá lyže pro každého, ale pro určitý typ uživatele, ta čísla definují vlastnosti, které uživatelé hledají.

Co je víc? Pocity z jízdy, nebo čísla z laboratoře?

My se snažíme korelovat pocity z lyžování s naměřenými daty. Máme laboratoř, kde analyzujeme mechanické vlastnosti lyží a používáme stroje, které simulují různé zatížení, aby zjistily, jak se lyže chovají po dlouhodobém používání. To se snažíme přenášet na kopec a hledáme vzájemné vazby, momenty, kde se můžeme potkat. Naším cílem tedy je sjednotit pocity z jízdy na sněhu s daty, která měříme v laboratoři. Třeba tlumicí schopnost definujeme v nějakém frekvenčním spektru. Je zajímavé analyzovat všechna tato data, dá se tak zjistit správné číslo, které může odpovídat jedné konkrétní vlastnosti, definovat ji. Ošemetné ovšem je, že když chcete modifikovat lyži tak, abyste optimalizovali jeden typ chování, může to mít negativní dopad na jiné vlastnosti. To je vždy výzva.

A kolik kategorií chování takto měříte?

Když jdeme testovat, máme dotazník s řekl bych asi 10 různými parametry. Ovladatelnost, zrychlení…, záleží také na konkrétním typu lyže.

Které vlastnosti jsou ty vůbec nejdůležitější?

To je něco, co nekomunikujeme (smích). Ale vážně, je jich spousta. Z parametrů bych uvedl torzní a ohybovou tuhost, ale zdaleka nejen je.

Takže teoreticky není problém na základě dokumentace vyrábět vaše lyže kdekoli?

Kdybychom žili v teorii, řekl bych, že není. Záleží ale i na strojích nebo umění pracovat se stejnými materiály, správně používat stejné lepidlo. My v realitě ale chceme lyže vyrábět ve Švýcarsku. (Veškeré produkty vyjma dětských lyží vyrábí Stöckli ve své švýcarské továrně v Malters nedaleko Lucernu, pozn. red.)

Speciální lepidlo. Je to ten technologický zázrak, který utváří tak jedinečný pocit z jízdy na Stöckli? Můžete mi to osvětlit?

Ano, to není nic tajného, používáme speciální fenolovou pryskyřici, která se využívá v leteckém průmyslu. Lepidlo se skládá ze dvou složek, tekuté a pevné části, kterou tvoří prášek na bázi pryže. Tato pryskyřice poskytuje skvělou adhezi mezi materiály, což je základní, ale taky ovlivňuje mechanické vlastnosti lyží, jako je tlumení nebo torzní a ohybová tuhost. Díky tomu mají naše lyže velkou pružnost mezi vrstvami a to přináší skvělé tlumení. V lyžařské branži je to něco unikátního.
Také používáme vrstvy pryže, které zlepšují tlumení, jsou integrovány v klíčových místech jako špička lyže, kde zlepšují kontrolu a tlumení. Jde o to, co nejlépe vyladit ovládání lyže a špičku tak, aby nebyla příliš kousavá. Pryž špičku změkčí, a lyže tak mají lyže velmi pěkný nástup do oblouku.

Mění se očekávání a chování zákazníků v čase?

Pokud ano, pak hlavně v oblasti nákupní, kde roste trh s půjčováním lyží. Například ve Francii si 80 % uživatelů lyže půjčuje. To znamená, že musíme sledovat, aby naše lyže byly odolnější, aby vydržely častější používání. Pracujeme na tom, aby naše lyže byly dlouhodobě odolné a poskytovaly vysoký výkon, i když jsou intenzivně používány.

Jak dlouhý je životní cyklus jedněch lyží?

To záleží na mnoha věcech, jak je používáte, co to je za lyže, jak často se servisují… Může dobře fungovat i 10 let, pokud je nepoužíváte často. Jedním z našich kvalitativních cílů je produkovat lyže s dlouhou životností. Víme, že v průměru lidé mění lyže každých 6–7 let, a tuto lhůtu chceme garantovat.

Co se týče závodních lyží, tak máte ve stáji nejlepšího lyžaře na světě, ano? Nakolik jsou dobře konstruované lyže důležité k takovému úspěchu?

Jsou samozřejmě zásadní. Snažíme se každé lyže maximálně přizpůsobit nejen jemu, ale i všem ostatním sportovcům, které máme. Snažíme se vyvíjet lyže, ale také sestavy s vázáním, které jim vyhovuje. Je to velmi individuální proces. Potřebujeme je detailně sledovat při tréninku, měřit a analyzovat, Mluvit se sportovci a podle této zpětné vazby vypracovat koncept, který skutečně dá sportovci to, co hledá. Je každopádně velmi potěšující pomáhat těm nejlepším na světě, aby byli každý rok ještě rychlejší.

Je tedy, myslíte, důležité, aby sami závodníci měli technické schopnosti, aby sami dobře rozuměli svému vybavení? Nebo je to čistě na vás jako na dodavateli vybavení?

Sportovec by měl mít dobrý pocit a cítit, co jeho lyže dělají. Dokázat sdělit, co mu sedí a co je potřeba zlepšit. Neměl by vyvozovat závěry. Pokud třeba říká, že lyže jsou příliš tuhé, je to někdy přesně naopak. My potřebujeme slyšet, co z jeho pohledu lyže nedělají dobře, a pak je na nás, abychom zjistili příčinu a napravili ji.

Jak probíhá testování závodních lyží?

Testujeme závodní lyže v reálných podmínkách s našimi sportovci. Spolupracujeme s nimi na optimalizaci lyží a jejich nastavení podle jejich stylu jízdy. Během sezóny testujeme nové prototypy a na konci sezóny provádíme intenzivní testování. Letos jsme se vydali do Norska, kde jsme s Marcem Odermattem a Alexem Monneym testovali 2–3 různé modely pro super-G a sjezd a různá vázání. Víc se toho nedá stihnout, obvykle máte 6–7 sjezdů denně, ne více. Nemůžeme tedy použít příliš mnoho různých prototypů.

Kladete velký důraz na finiš lyže. Jak je důležitý?

To je velmi podstatná věc, zejména, kvalita hrany. I skluznice je pro nás určitě důležitá, pokud chceme rychlé klouzavé lyže nejen v závodech, proto důkladně pracujeme na struktuře skluznice. Dobrý finiš ale samozřejmě předpokládá dokonalou přípravu hrany, nejenom úhly, ale i drsnost hrany. Je velká škoda, když jedete lyžovat, a lyže nefungují dobře často jen proto, že se nikdo nepostaral o přípravu hran.

Drsnost hrany? O tom se u nás moc nemluví…

Ano. I ona je rozhodující pro výkon. Můžete mít ty nejlepší lyže, ale pokud není dobré ladění hran, včetně drsnosti hrany, nebudete vyhrávat ani si užívat plnohodnotnou lyžařskou radost. My na tomto problému trávíme spoustu času. A mám spoustu příkladů, kdy jsme testovali lyže, jež měly velmi ostré, ale příliš vyleštěné hrany. Na určitých sněhových podmínkách takové lyže neměly vůbec žádnou přilnavost. Stačilo ale hrany jemně přejet smirkovým papírem a pak to bylo perfektní.

Neřeší tuto problematiku spíše odborné firmy, specialisté jako Montana apod?

Ano, máme Montanu a Wintersteiger, ale my sami si musíme dělat vlastní testy. Jaké jsou například nejlepší úhly? Jaká je nejlepší drsnost hrany? My za to musíme a chceme ručit. Musíme přinést nejen dobrý grip, ale zase ne příliš agresivní, takže je to velmi náročné. A někdy to překvapivě hodně ovlivní i drsnost hrany. Můžete mít ty nejlepší hrany, ale je-li vyleštěná příliš, nebo naopak příliš drsná, nebude to vůbec fungovat.

A která hlavní témata řešíte s ohledem na nejbližší roky?

Hodně nyní pracujeme na udržitelnějších materiálech a výrobních procesech. Cílem je zajistit stejný výkon a kvalitu, ale s menším dopadem na životní prostředí. Investujeme také do energeticky úspornějších výrobních technologií a snižování odpadu. Udržitelnost je pro nás velmi důležitá a věnujeme se jí jak při vývoji nových materiálů, tak při optimalizaci výrobních procesů. Nejen v této oblasti, ale i třeba při vývoji nových materiálů, spolupracujeme na výzkumných projektech s univerzitami i firmami po celém Švýcarsku.



Učiliště Stöckli

Chcete pracovat v továrně na výrobu lyží Stöckli? Společnost nabízí učňovské programy pro mladé lidi, kteří se během tří až čtyř let naučí celý proces výroby lyží. Program zahrnuje všechny aspekty výroby lyží od práce s materiály přes technologické postupy po použití strojů. Mnozí z nich ve Stöckli po ukončení programu zůstávají.