Za celou hotelovou značkou, která dnes zahrnuje 30 hotelů a apartmánových komplexů a 3 prémiové kempy v sedmi evropských zemích, stojí nevšední příběh. Začalo to malým penzionem v jihotyrolském Ehrenburgu, který si otevřeli Maria a Josef Falkensteinerovi v roce 1957. Ehrenburg není známý resort, ale spíš zapomenutá ves v jihotyrolském údolí Pustertal. Právě tam se táhnou kořeny nejen hotelového podnikání rodiny Falkensteinerů, ale tak trochu celého jednoho hospodářského oboru, pro Jižní Tyrolsko tak zásadního – turismu.


1957: První penzion rodiny Falkensteiner měl sedm lůžek a po celé mládí byl domovem jeho stávajících (spolu)majitelů, Ericha a Andrease Falkensteinerů


Hoteliér zrozený v penzionu

Ve zmíněném maličkém penzionu se Marii a Josefovi narodil nikoli Ježíšek (leč určité paralely s biblickým spasitelem v našem příběhu najdeme), ale první syn Erich. To bylo v roce 1958. Možná i proto se pak projevovalo jeho až mateřsky silné pouto k hoteliérství, když s bratrem Andreasem převzal v 80. letech vedení firmy. Začátky ale byly mnohem přízemnější a drsnější, než jak si je dnes můžeme představovat: „Moji rodiče byli prostí lidé, kteří žili obklopeni alpskou přírodou. Začínali s velkým entuziasmem a do své práce vkládali všechno. Když mi bylo necelých dvacet let, otec náhle zemřel a já neměl čas ani přemýšlet, jestli bych chtěl dělat něco jiného. Spolu s mladším bratrem jsme museli matce pomáhat při provozu penzionu. Neměli jsme čas ani na studium,“ vzpomínal v roce 2008 v rozhovoru pro Hospodářské noviny Erich, který přitom již odmala toužil studovat medicínu.


1973: Tentýž hotel (foto výše) po přestavbě

Jižní Tyrolsko a zrod turismu

Jižní Tyrolsko v té době rozhodně nebylo tak pohodovým, poklidným, až relax navozujícím místem, jak ho známe dnes. Ještě v 60. a 70. létech se mezi Itálií a Rakouskem vedly územní boje. V roce 1972 byl přijat tzv. druhý statut autonomie, jenž definoval formu soužití obou národností, celý proces byl ale završen dokonce až v roce 1992. To, co po desetiletí působilo obrovské bolesti, se ale naštěstí díky bezprecedentní formě autonomie nakonec podařilo překlopit do mimořádně plodného vztahu, který v Jižním Tyrolsku dodnes obohacují obě zahrnuté národnosti – původní Rakušané a přistěhovalí Italové.

Nicméně pro náš příběh je podstatné, že bratři Falkensteinerovi byli jedni z prvních, kdo do oblasti, kam se ještě v 70. letech 20. století lidé zvenku báli, začali zvát zahraniční turisty. A vlastně tak stáli na počátku boomu turismu, který časem vynesl celé Jižní Tyrolsko do jeho dnešních výšin. Nelze přehlédnout, že značky Falkensteiner a Jižní Tyrolsko mají silně propletené a možná i trochu společné kořeny.

Rozmach díky společníkovi

Velký firemní milník se napsal roku 1995. Tehdy Erich Falkensteiner angažoval, jak sám říká „na základě své intuice“, Otmara Michaelera. „On tehdy studoval v Innsbrucku management a ekonomii. Přesvědčil jsem ho, aby po studiích přišel do mé firmy,“ vzpomínal Erich. Měl myšlenku založit poradenskou agenturu, která by pomáhala i ostatním hotelům v regionu se vším možným od průzkumu trhu až po stavbu hotelu a jeho management. Takový druh služeb byl tehdy zcela nový. A Michaeler byl tak úspěšný, že se zanedlouho stal třetím ze společníků; celý název společnosti dnes ostatně zní Falkensteiner Michaeler Tourism Group. Od té doby už podnikatelské záměry značně přesahují samotný rámec hoteliérství. Využívají principy interdisciplinarity a vstupují do projektového managementu, finančních a developerských oblastí… V oblasti architektury spolupracují s předními architekty. Bratři Falkensteinerovi a Otmar Michaeler jsou dnes ve světě byznysu považováni za obry mezi manažery.

Lyžařské hotely

První hotel přímo u sjezdovek v lyžařském středisku ale vznikl v rakouském Katschbergu – již v roce 1985. Až rok poté mohli lyžaři zamířit do Jižního Tyrolska – do Valles u lyžařského střediska Gitschberg Jochtal. Dva roky nato následoval 4* Falkensteiner Hotel Sonnenalpe v Nassfeldu, potom 4*S hotel Cristallo opět v Katschbergu (1990)... Postupně tak začala éra mezinárodní expanze, která se nevyhnula ani České republice. Hotel v Mariánských Lázních byl přestavěn na moderní 5* hotel, který navazuje na lokální tradici slavných lázní nejen rozlehlým wellness areálem, ale také nabídkou lázeňských procedur. V Mariánských Lázních si můžete i zalyžovat, což vše dohromady za prodloužený víkend rozhodně stojí.

Abychom zkompletovali zásadní lyžařské projekty skupiny FMTG, v roce 2009 vznikl 4*S hotel v rakouském Schladmingu a v roce 2012 druhý hotel v oblasti Nassfeldu, 4*S Falkensteiner Hotel & Spa Carinzia v Hermagoru. Možná nejatraktivnějším lyžařským hotelem je hotel 5* Kronplatz (2020), v roce 2022 pak byl uveden do provozu nejmladší lyžařský hotel skupiny v Montafonu.


2021: Zatím poslední evoluční krok proměnil někdejší penzion a hotel v možná nejmodernější rodinný resort v Evropě

Hotely Jižního Tyrolska

Co do počtu se nejvíce hotelů koncentruje v domácím prostředí Jižního Tyrolska, dnes jich je jen v Pustertalu a blízkém okolí pět. Hosté si mohou vybrat nejen podle lyžařských a přírodních možností v okolí, ale i podle typu hotelu – některé jsou například určeny výhradně pro rodiny s dětmi, jiné naopak jen pro dospělé, kterým logicky může při odpočinku hluk pobíhajících dětí vadit. Pro nás jsou dále atraktivní wellness hotely a hlavně hotely v blízkosti lyžařských oblastí: V Pustertalu a okolí je v pohodlném dosahu zejména Kronplatz, ale také středisko Gitschberg Jochtal a běžecké tratě v Anterselvě.

A zpátky na začátek příběhu. Původní penzion v Ehrenburgu, v němž se Erich Falkensteiner narodil, měl původně sedm lůžek. Později byl opakovaně rekonstruován, aby držel krok s dobou, například byl prvním hotelem v Jižním Tyrolsku s vlastní koupelnou na pokoji. Dnes je z něj unikátní moderní rodinný hotel Falkensteiner Family Resort Hotel Lido (otevřen 2021), který lyžaře osloví vedle množství sportovních a wellness atrakcí zejména sjezdovkou na střeše… Právem je považován za jeden z nejmodernějších rodinných resortů v Evropě.