Obě lyže, tedy užší 95mm a širší 102mm, jsou vzhledem k tomu, jakou plochu poskytují, velmi lehké. Plocha je primárním požadavkem na každou freetouringovou lyži, nízká hmotnost však hraje proti ní – u těžších lyží získává jezdec stabilitu a možnost jet rychleji. U lehkých modelů tak bývá limit právě v rychlosti a agresivitě jízdy, kdy lyže s nízkou kinetickou energií už nepustí jezdce do rychlejší, dravé jízdy.
Nízká hmotnost má však extrémní výhodu cestou nahoru. Lyžaři vzhůru netáhnou těžké lyže a pro sjezd mají velmi obratné, agilní, rychle a snadno ovladatelné, hodné a točivé lyže. A právě tyto charakteristiky splňují oba modely Wedze Wilder. Díky velké ploše lyží navíc umožňují bezproblémové osahávání prvních oblouků v prachovém hlubokém sněhu všem, kteří si svou jízdou nejsou příliš jistí. Pokud bych měl začátečníkovi freetouringu doporučit ovladatelné, bezpečné lyže s nízkou hmotností, Wedze Wilder budou rozhodně na seznamu. Brána do světa freetouringu pro každého, kdo se tam doposud bál.
95 vs. 102
Magická hranice 100 mm pod patou už je jen v naší hlavě, a to především díky rozmachu moderních konstrukcí s rockerem. Už dávno neplatí, že široká lyže nemůže být hravá – a pokud si to ještě stále někdo myslí, měl by si obout širší z modelů Wilder. Rocker a jeho vliv na jízdu je až neuvěřitelný, lyže reaguje na sebemenší impulz k zatočení a okamžitě jde do oblouku. To z ní dělá nástroj skotačivý a hravý, ale také velmi ovladatelný, a to i při skutečně nízkých rychlostech – to ocení opatrní jezdci, kteří hledají poslušný prostředek pro dopravu z bodu A do bodu B, a to klidně neupraveným terénem, prašanem nebo skrz muldy, kterými i takto široké lyže díky rockeru snadno protančí. Ve větší rychlosti a s větší razancí je však nutná zvýšená obezřetnost, protože to, co v klidné jízdě nazýváme dovádivostí a rozverností, se při pokusu o agresivnější jízdu mění v přetáčivost, kvůli které leckdy nestihne vzniknout dostatečná opora pro zrychlení. Patka na konci oblouku utíká a nelze se dostatečně opřít pro zahájení dalšího oblouku, výsledkem je opět zpomalení – zkrátka kdo u široké lyže čeká stabilitu a oporu v rychlosti, Wilder 102 mu ji neposkytne a usměrní ho zpět do pomalé, točivé jízdy. Ve své historii jsme potkali málo podobně přetáčivých lyží, o to méně takto širokých. Moc zajímavé – tedy pro toho, kdo to vyhledává nebo potřebuje.
Užší model je jakýmsi freeridovým ekvivalentem slalomky. Je trochu lehčí (2680 g/pár proti 2 750 g/pár v šířce 102), což je rozdíl při jízdě nepříliš poznatelný. Je podobně hravá, ovšem není to tak překvapivé jako u její širší sestry, jistou dávku točivosti od ní už očekáváme spíš – opět je ale rockeru hodně a zvlášť na sjezdovce lyže přetáčí a usmýkává patky při pokusech o agresivnější jízdu. Tak nějak přirozeně vede k bezpečnému, točivému sjezdu, kdy reaguje na sebemenší impuls ke změně směru. Ambiciózní lyžaře to neuspokojí, ale technicky průměrné a opatrnější skialpinisty to uvede do světa, kam by jinak měli dveře zavřené.
Výhody
- velmi nízká hmotnost vzhledem k šířce
- dostupná cena
- skvělé pro začátečníky a opatrné lyžaře, skialpinisty zrozené mimo sjezdové lyžování
- neuvěřitelná hravost a točivost
Nevýhody
- pro lepší lyžaře až příliš přetáčivé, bez opory pro agresivnější jízdu
- nestabilní ve vyšší rychlosti