Naše návštěva Dolní Moravy proběhla 19. 2. a těžko se ten den dalo něco vytknout. Nedávno napadnutý sníh si na sjezdovkách dobře „sednul“ a společně s mrazem vytvořil jeden z nežádanějších lyžařských podkladů – tvrdý povrch celý den, kdy se muldy nedělaly ani ve čtyři odpoledne.

Opakuji to v každém mém reportu a trvám na tom stále, že jedna z nejhezčích sjezdovek u nás je červená trať Slamník v samé horní části areálu. Sklon této sjezdovky je příjemně sportovní, tedy není ani příliš příkrý, ani moc pozvolný, zkrátka jde přesně o tak akorát prudkou sjezdovku, na které se lyže na hrany staví skoro samy.

Sjezdovka je sice v porovnání s ostatními dolnomoravskými tratěmi spíš kratší, nicméně co nemá v kvantitě, dožene kvalitou. Je totiž obsluhovaná pomou, která sem „nenalifruje“ tolik lyžařů naráz, takže tu máte skoro vždy nějaký ten plácek jen sami pro sebe. Její skoro až dálniční přehlednost navíc docela dobře zaručuje, že tu lyžaři tolik nebrzdí, takže se tu nevytváří muldy a sjezdovka zpravidla nabízí velmi dobrý stav skoro celý den.

Kdo by chtěl něco ještě rychlejšího, může vyrazit na černou sjezdovku Sněžník A, která patří k nejprudším sjezdovkám v České republice. Na rozdíl ale od jiných černých je tahle trať dostatečně široká a přehledná, navíc po nejprudším padáku sjezdovka zvolní a promění se v červenou trať Kamila, takže je tu prostor na kočírování rychlosti. Díky mrazům tahle sjezdovka držela rovná jak sklo celý den a nedělaly se na ní žádné muldy. Navíc spousta lyžařů tím pádem vyměnila smýkaný oblouk za mnohem ostřejší pojetí – tedy jízdu po hranách i v průběhu celého padáku.

Dolní Morava se ovšem může pyšnit i nejdelší sjezdovkou v České republice, která měří 3,7 km a spouští se z vrchu Slamníku (1 232 m) a končí až dole v areálu u Slona. Nebojte se ale, že by šlo o nějakou nezáživnou lesní cestu. Když pomineme nejsportovnější horní část na červené sjezdovce Slamník, naváže pak tento sjezd na modrou trať Vyhlídkovou, která má velmi příjemný sklon a užijete si na ní výhledy i pokládaný oblouk. Trať nakoukne k areálu U Slona, pak na Sněžník a mírný dojezd už je opět do areálu U Slona.

My se do areálu U Slona samozřejmě taky zajeli podívat a moc se nám líbilo, co jsme tam viděli. Nebylo tu nijak přelidněno a hlavními aktéry na svazích byly děti, které bylo radost vidět venku dovádět na lyžích. Ať už mezi sebou soutěžily na sjezdovce, nebo využívaly jednoduchých překážek ve snowparku podél kotvy, předváděly tu zkrátka reklamu na radost z lyžování.

Snowpark tu zahrnuje nějaké to zábradlí, několik jednoduchých bedýnek, duhu a také dva akorátně velké a šikovně postavené skokánky, na kterých se tu děti hecovaly „kdo dál“, zároveň tu zkušený lyžař neměl problém vyšvihnout i solidní trik.

Největší pozornost tu na sebe ovšem strhává monstrózně velká
crossová trať s parametry evropských závodních tratí, je ovšem postavená
tak, aby na ní mohly potrénovat klidně i profíci, zároveň ale tak, aby si
ji dokázala sjet a užít i rekreační veřejnost. Největším oříškem pro
nezkušené lyžaře tu může být úvodní spina, nicméně ta se dá úplně
v pohodě objet a napojit se až do pohodových a širokých klopených
zatáček a na obří terénní vlny, které se dají všechny přejet. Tohle
kdyby bývalo za mě, když jsem byla malá, tak mě ze sjezdovky nedostanou.

Jednodušší variantou je tady o něco kratší Snow Fun Trail, jehož zatáčky jsou minimálně o polovinu méně naklopené, než ty na crossové trati, takže je zvládne úplně každý. Nejzábavnějším elementem pro děti jsou tu bezesporu dva tunely dlouhé 8 a 12 metrů.

Pro ty nejmenší je tu v plné parádě vystavěný Mamutíkův skipark, který je na dojezdu červené sjezdovky Sněžník B bezpečně oplocený a oddělený. Park patří určitě k těm větším a vybavenějším u nás, nechybí mu pojízdný pás pro začátečníky, dětská pomička pro pokročilejší děti a několik jednoduchých slalomů, ať už z tyček nebo molitanových zvířat. Vstup do Mamutíkova skiparku je 250 Kč na den, v rámci lyžařské výuky 2024 - 25/ceník_ LŠ.jpg je vstup zdarma. Zcela zdarma lze pak využívat Baby skipark s pojízdným pásem a slalomovými prvky.

Na Dolní Moravu klidně vyrazte klidně i s nelyžujícími členy rodiny, protože je tu zabavíte stejně tak dobře, jako lyžaře. Takovou atrakcí, která vám zvedne adrenalin v krvi, aniž byste se zvedli vy sami, je Mamutí horská dráha, která je se 3 kilometry nejdelší u nás a druhá nejdelší v Evropě. Stačí tu „jen“ sedět, postranní páky držet dole a budete se dolů řítit rychlostí až 50 km/h. Pokud nejste příznivci adrenalinové jízdy, klidně nechte postranní páky, aby vám bob přibrzdily.

Nezapomeňte se po cestě usmívat, protože v jeden okamžik vás tu cvakne foťák a vy si hned dole v automatu můžete vyzvednout fotku ať už v tištěné, nebo v elektronické podobě. My si za 80 Kč nechali poslat fotku rovnou na email.

I v zimě se dá užít procházka s výhledy po Stezce v oblacích nebo po visutém mostě Sky Bridge 721, což je druhý nejdelší visutý most na světě pro pěší (ještě donedávna byl dokonce první, koncem letošního ledna ho ale o tento titul připravila nová visutá lávka v Maďarsku). Na tom, že se tu můžete kochat výhledy 95 metrů nad zemí se ovšem nic nemění a na české poměry jde stále o velmi atraktivní zážitek. Navíc pokud si toto instagramové místo chcete užít bez lidí, je pro návštěvu lepší spíš zimní období než léto, vzhledem k tomu, že v zimě tu drtivá většina návštěvníků brázdí sjezdovky.

Co se týká občerstvení na Dolní Moravě, je tu na výběr z několika kiosků s rychlým občerstvením i samoobslužných restaurací. My tu máme v oblibě oběd v panoramatické restauraci Skalka, ze které je díky prosklenému interiéru ten nejlepší výhled. Z jídel se tu dá vybrat například tortilla s kuřecím trhaným masem (245 Kč), hovězí guláš s cibulí a křenem (185 Kč) nebo třeba bramborové knedlíky plněné uzeným masem (255 Kč).

Pokud se chcete jen pohodlně usadit a nechat se obsloužit, můžete vyzkoušet letos nově zrekonstruovanou restauraci Podbělka, kterou najdete v rámci hotelu Vista. Musíme říct, že do jídla se tu opravdu opřeli, takže tu klidně můžeme mluvit o zážitkové gastronomii přímo pod svahem. Vychutnat si tady můžete takové dobroty jako je třeba jeseter s okurkovým juice, fenyklem, jablkem, koriandrem, tobiko a chilli (245 Kč) nebo dýňové risotto na bílém víně, gorgonzolou a karamelizovanými ořechy (235 Kč) a další speciality. Výše zmíněná jídla jsme vyzkoušeli a opravdu jsme si velmi pochutnali.

Nově zrekonstruovaný je tu také lobby bar hotelu Vista, který určený jak pro hotelové hosty, tak pro širokou veřejnost. Moderní prostory kloubí luxus s horským designem a dá se tu třeba jen vychutnat káva u krbu nebo popíjet drink s výhledem na sjezdovku.

Pokud by se vám sebou nechtěla tahat lyžařská výbava nebo ji nemáte, dá se snadno zapůjčit v půjčovně v hlavním zázemí areálu před hotelem Vista. Musím říct, že mě mile překvapil výběr aktuálních a moderních modelů lyží, rozhodně tu nemají žádné „vypráskané bačkory“, takže si klidně můžete půjčit lyže, abyste vyzkoušeli novější model, než třeba vozíte. Ceník půjčovny najdete zde 2024_2025/Ceník půjčovna 2024_2025.pdf.

Tip na ubytování
Jednou z letošních novinek je dobudování nových apartmánů Vista
přímo pod sjezdovkou, takže nemusíte startovat auto, jednoduše vyjdete ze
dveří. Apartmány jsou řešené pro 2-5 osob s kuchyní, obývákem, dětskou
hernou, vlastním parkováním a úschovnou lyží. Pokud se tu ubytujete, tak
navíc získáte 30% slevu na skipasy.

Dolní Morava letos nově zavedla online flexibilní ceny skipasů při nákupu na jejich e-shopu, což zjednodušeně znamená, že čím dříve dopředu koupíte skipas, tím levnější cenu máte. Při nákupu online tak můžete mít celodenní skipas už za 690 Kč, oproti 1 290 Kč, což je cena za skipas, když ho kupujete v den lyžování na místě na pokladně. Děti do 6 let navíc na Dolní Moravě lyžují zdarma a zvýhodněné dětské skipasy pak platí až do věku 15 let.

Dolní Morava v kostce:
Vzdálenost z Prahy | 200 km (cca 2,5 hod) |
Vzdálenost z Hradce Králové | 87 km (cca 1,5 hod) |
Vzdálenost z Olomouce | 87 km (cca 1 hod 15 min) |
Vzdálenost z Brna | 160 km (cca 2 hod) |
Celodenní skipas dospělí na místě | 1 290 Kč |
Celodenní skipas dospělí přes e-shop | od 690 Kč* |
Provozní doba střediska | 8:30–16:00 |
Webové stránky střediska | www.dolnimorava.cz |
* pohyblivé ceny dle obsazenosti

Na Dolní Moravě jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami ONE WAY, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.
