Česko

Úterní vrstvička spadlá hlavně v Krušných horách a na Šumavě vlivem inverze odtává a ani podmínky pro zasněžování nejsou zatím příznivé, i když v nejvýše položených areálech už děla částečně pracovala. Čeští meteorologové předpokládají ochlazení a sníh na horách až před Vánoci.

Slovensko

Souvisle leží sníh jen v nejvýše položených partiích Nízkých a Vysokých Tater, ale není ho mnoho.

Rakousko

V západní polovině země spadlo několik desítek centimetrů a díky přechodnému ochlazení nebude problém (alespoň částečně) zahájit sezónu – v tyrolském Ischglu je už více než polovina sjezdovek otevřena od minulého víkendu. Ze známých center se přidá Arlberg nebo Serfaus-Fiss-Ladis, velmi dobré podmínky hlásí (již od poloviny listopadu) Obergurgl-Hochgurgl či Sölden. Naopak čím východněji, tím hůře. Střediska v okolí Kitzbühelu zahájí minimální provoz rovněž o víkendu, ale třeba Saalbach-Hinterglemm zahájení sezóny odkládá. Navzdory nevelké nadmořské výšce panují prý velmi slušné podmínky v oblasti Schladmingu, kde se lyžuje nepřetržitě od půli října a počet otevřených sjezdovek se rozrůstá. Hlavní start sezóny se tak v Rakousku odkládá na víkend 12. a 13. prosince. Každopádně spolehlivou alternativou zůstávají ledovcová centra.

Itálie

V Itálii sezóna tradičně začíná již svátečním 8. prosincem (Saint Ambrogio), a drtivá většina center tak bude mít otevřeno již od nadcházejícího víkendu – mnohá z nich, zejména výše položená a v jižním návětří hor i s bohatou nadílkou přírodního sněhu (Bormio udává až 190 cm). Od 5. prosince bude v provozu také safari Sella Ronda v Dolomitech, jinak se tu dá očekávat v provozu až polovina lanovek a vleků. Sjezdovky do údolí se teprve zasněžují.

Švýcarsko

Ve většině středisek spadlo na svahy až okolo metru sněhu, a k již otevřeným areálům (kromě ledovců např. Engadin, Davos, Verbier) se pomalu přidají další – Adelboden, Aletsch, Crans-Montana či Jungfrau. Velká část středisek počká s otevřením až na další víkend

Francie

Většina center se otevře až v polovině prosince, momentálně jsou v provozu „ledovcové“ Tignes, Val Thorens, Val d´Isere, Les 2 Alpes, ale otevře třeba i Alpe d´Huez nebo Chamonix.Sezóna ve střední Evropě tedy nezačala zrovna snově a ani alpská střediska, snad s výjimkou několika nejvýše položených, si moc vískat nemůže – sníh přišel naráz (byť ve velkém množství) a ochladilo se až s ním. Většina středisek teprve začíná se zasněžováním, které tvoří sněhově trvanlivý podklad tratí. Zároveň není důvod ani k přehnanému pesimismu – míst s pěkným lyžováním bude už v příštím týdnu docela dost a návštěvnost zřejmě nebude nijak velká. A sníh jistě ještě přijde. I sněhově vydařené zimy mají někdy slabší start (např. 2004/05) a naopak – perfektní listopadový start v r. 2007 nezaručil zrovna skvělou sezónu.Sledujte sněhové zpravodajství na SNOW.CZ!Byli jste už na horách? Napište nám o tom a staňte se třeba pravidelným reportérem – své postřehy a fotografie posílejte na tomas.roba@snow.cz!Takhle zasněžují v tyrolském Skiweltu: