Co Vás po příletu čeká?

První den věnujeme zejména akreditaci, což je samo o sobě velmi složitá a časově náročná anabáze. A pak se musíme samozřejmě zorientovat, zjistit, kde je tiskové středisko, jak funguje připojení k internetu, doprava a další věci.

Před prvním závodem, sjezdem mužů, budete mít tedy na přípravu jediný den. Stačí to?

Celý den věnuji poznání sjezdovky, chtěl bych se dostat přímo na trať, což je ale obrovsky složitá věc. Ani jako akreditovaný komentátor České televize nemám bohužel na tratě povolený přístup, je to ale pro mě klíčové. Jedině tak totiž mohu dělat svou práci – odborný komentář. Ne všechno se totiž dá posoudit jen z toho, co vidíte na obrazovce. Povolení k přístupu tedy musím získat jinou cestou – buďto přímo přes ředitele Světového poháru, nebo přes naše reprezentační družstvo. Česká televize je v tomto v nevýhodě. Jsme příliš malá země a tak nám CBU, společnost, jež sdružuje všechny televizní společnosti, přístup oficiální cestou nepovolí.

A jak se na olympijský komentář připravujete před odletem na místo?

Je to samozřejmě celoroční práce, nahrával jsem si všechny SP letošní sezóny z německého Eurosportu, pořídil jsem si kvůli tomu malý přenosný harddisk, a kdykoliv se tak mohu na kterýkoliv přenos podívat. Musím samozřejmě sledovat veškeré zprávy a číst články. Jsem v pravidelném kontaktu s Tomášem Bankem i všemi závodníky, a letos jsem také kontaktoval kanadské trenéry, Čechokanaďany Petra Rybarika, Pavola Štastného, nebo trenéra týmu USA Pavla Žurka. Na každý přenos se musíte připravovat zvlášť, jinak přijdete za mikrofon a neřeknete nic. Je to vlastně dvojí práce – v první řadě se musím připravit na odborný komentář při jízdě, ale nesmím podcenit ani přípravu aktualit a všeobecných informací o organizaci, historii, počasí nebo středisku, kde se závod jede. Tato témata se velmi hodí v momentě, kdy je čas navíc – po pádu některého závodníka, při úpravě trati atp. V těchto chvílích musí být vždycky co zajímavého říkat.

Jako komentátor máte již bohaté zkušenosti, ale přesto, jak vnímáte fakt, že co jednou v přímém přenosu řeknete, nemůžete už vzít zpátky?

Přímý přenos je obrovský náboj, který je pro komentátora složitý, protože posuzuje věci v momentě, kdy se staly, ne v klidu ex post. Velikou roli hrají emoce, vžijete se do závodu, je to velmi intenzivní. Samozřejmě, že se stávají chyby, to je normální, ale věřím, že diváci to chápou. Některé chyby jsou úsměvné, jiné vážnější. Jsou i okna a krizovky. Můžete například začít komentovat jízdu závodníka, který je na řadě podle startovní listiny, ale který na poslední chvíli nenastoupil, vy nemáte šanci to hned zjistit, a tak komentujete jízdu úplně jiného borce, než kterého diváci sledují. Jde také o správné dávkování informací, musíte se vyhnout komentování prázdnými slovy, a říci divákovi i to, čeho si sám nemá šanci všimnout. Komentář je pro diváka, a to i pro diváka nelyžaře, který musí pochopit, co mu říkáme. Nejde udělat takový komentář, který by vyhovoval všem. Někdo chce odbornější, jiný laičtější. Sportovní komentátorství klade na jedince nejvyšší nároky, moderování a komentování je nejvyšší profese televizní práce.

Jaký vliv bude mít podle Vás na české diváky časový posun?

Ačkoliv mnoho přenosů bude v noci, diváci o nic nepřijdou. My budeme komentovat zhruba mezi pátou hodinou odpoledne a půlnocí, následně uděláme rozhovory, které se budou vysílat i během dne. Naopak pro pracující může být tentokrát časový posun výhodou. Přenosy budou moci sledovat v klidu po skončení pracovní doby.

Jak často budete během olympiády v kontaktu s našimi týmy?

Hotel, kde budeme ubytovaní, je přímo ve Whistleru, stejně tak jako olympijská vesnice. Budeme tedy velmi blízko a můžeme se setkávat, kdykoliv bude třeba. Přímo do olympijské vesnice oficiální přístup nemáme, ale jako hosté našich závodníků se tam samozřejmě dostaneme.

Komentoval jste již olympijské hry v Turíně v roce 2006. V čem myslíte, že bude Vancouver jiný?

V první řadě je vynikající, že všechny sněhové sporty budou na jednom místě – ve Whistleru. Sportovci už nebudou muset cestovat ani na vyhlašovací ceremoniály. Ty budou probíhat ve Whistleru i Vancouveru ve stejných časech a obě místa budou propojena obřími obrazovkami.

Máte za sebou jednu olympiádu, pět mistrovství světa. To poslední ve Val d´Isere bylo pro Vás jistě velkým zážitkem, Šárka Záhrobská získala stříbrnou medaili…

Bylo skvělé přihlížet Šárčinu úspěchu. Val d´Isere jsem komentoval s Petrem Vichnarem, s nímž budu pracovat i ve Vancouveru. Věřím, že tady rozšíříme naši společnou medailovou bilanci o další cenné kovy.


Jak se žije sjezdařům ve Vancouveru?
S jakými vyhlídkami vstupují do závodu.
Co ovlivnilo jejich výkony?
Poznejte nástrahy tratí dřív, než závodníci odstartují.
Přečtěte si, jaká je nálada v týmu Šárky Záhrobské nebo Ondřeje Banka.
Co se jim ve Vancouveru líbí a co naopak ne?

Nahlédněte do zákulisí Zimních olympijských her Vancouver 2010!

V pravidelných článcích komentátora ČT Jana Holického exkluzivně na www.snow.cz

Partnerem zpravodajství je Kjus - www.kjus.cz