Achensee - aktuální report z 18. - 19.02.2012 - SNOW.cz

Achensee aktuální report z 18. - 19.02.2012

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Achensee - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Jan Herget
 • návštěva od: 18.02.2012 do: 19.02.2012
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Stressfree skiing v Achensee

Pro české lyžaře téměř neznámé Achensee ukrývá solidní kilometrovou porci sjezdovek, běžkařskou nabídku srovnatelnou se Seefeldem nebo Ramsau, ale také parádní itineráře pro skialpové túry.

Nečekejte ostré řezané třítisícovky, do dlouhých nočních hodin burácející aprés-ski a přecpané svahy. Achensee je určené pro ty, kdo mají rádi zimní romantiku a pohodu. Největší tyrolské jezero lemuje pět malebných vesniček Achenkirch, Maurach, Pertisau, Steinberg a Wiesing.

Kolem Achensee se nachází hned několik rodinných skiareálů, které mají dohromady téměř 60 km sjezdovek. Největších z nich je 30kilometrový Christlum ve vesničce Achenkirch. Doopravdy široké sjezdovky ocení nejen začátečníci a rodiny s dětmi, ale i vyznavačči ostře krojeného carvingového oblouku. Rofangebirge nad sousední horskou vesnicí Maurach je naopak vyhlášeným místem pro skialpinisty. Hlavním lákadlem jsou zde ale běžecké trasy. Těch v okolí jezera najdete přes 200 km.

Achensee je rovněž velmi oblíbené u snowkiterů. Překvapivě se, ale nekituje přímo na jezeře, ale na vedlejší louce v Achenkirchu. Jezero totiž přes zimu nezamrzá.

Unikátem je hned 6 společností nabízející projížďku na saních tažených koňmi, ale také kolem 150 kilometrů cest, které jsou i v zimě upravené na pěší procházky.

Navíc ženy určitě ocení speciální koupele v tzv. kamenném oleji (Tiroler Steinöl). Ten objevil před více než sto lety zcela náhodou Martin Albrecht v místním pohoří Karwendel. Když ho na túře zastihla bouře, schoval se do horské boudy, sedl si ke krbu, přiložil dřevo... a s ním omylem i kousky břidlice, která v otevřeném ohni rychle vzplála. Olej zmírňuje bolesti při onemocněních pohybového ústrojí a díky vysokému obsahu síry působí dobře na problematickou pleť.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Celkem 58 kilometrů sjezdovek patří k slušnému průměru v Rakousku. Christlum, největší areál v Achensee, je ideální pro rodiny s malými dětmi, ale také pro milovníky carvingu. Lyžování na skutečně širokých sjezdovkách s optimálním sklonem je příjemné, vychutnávací. Navíc v mrazivých dnech, které panovaly v minulých týdnech, oceníte jižní orientaci svahů. Nejlepší sjezdy jsou červený Zimmererabfahrt od šestisedačky Cabrio Flitzer a černý Gföllalmgraben od dvojsedačky Christlum. Pokud vám nevadí kotva, tak se doslova opojíte manšestrem na příjemně červeném sjezdu Brandtalabfahrt 2.

Pokud s sebou máte děti, tak si můžete vybrat ze dvou tzv. sněžných zemí (Snowland), speciálních parků pro děti. Jeden se nachází přímo u parkoviště a druhý pak u prostřední stanice lanovky. Zbývající skiareály v Achensee jsou vhodné spíše pro začátečníky a rodiny s dětmi, a to až na jednu výjimku. Tou je Rofan, který se tyčí nad vesničkou Maurach. Masiv Rofangebirge je doslova eldorádem pro skialpinisty. Pokud se necháte svézt kabinkou, tak na vás čeká jen přibližně hodinu a půl dlouhý výšlap, odměněný dlouhým sjezdem v podstatě až k inntálské dálnici.

Bohužel jednotlivé skiareály nejsou propojené na lyžích, a tak se mezi nimi musíte přepravovat vlastním autem nebo skibusem. Pozor si musíte dát i při nákupu skipasu, jednotný na všechna střediska v regionu platí totiž až od 4 dnů.

Sněhové podmínky:

V současné době panují optimální sněhové podmínky. V podstatě celý minulý týden sněžilo, takže sněhu je více než dost. Na stránkách se uvádí 240 cm na vrcholku a 130 cm v údolí a myslím, že to v celku odpovídá realitě. Pokud se vydáte mimo značené sjezdovky, tak pozor na laviny!

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V největším Christlumu se můžete těšit na novou šestisedačku, čtyřsedačku a dvě starší dvojsedačky. Kromě dvou dětských vleků jsou v areálu také 3 kotvy. Nepohodlí s nimi spojené je ovšem mnohonásobně vykoupené špičkovým zážitkem z jízdy na upravené a poloprázdné sjezdovce (a to i v sobotu).

Zalidněnost:

Asi nejsilnější stránka areálu. Přestože je areál na hod kamenem od Mnichova, ani o víkendu nejsou sjezdovky přeplněné. Během týdne jsou pak svahy volně k dispozici pro řezané oblouky všech poloměrů.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení a restaurce odpovídá klasickému tyrolskému nadstandardu. V Christlumu si můžete vybrat z horské chaty přímo na svahu a několika restaurací u dolní stanice lanovky. My osobně máme velmi chutné vzpomínky na Wienerschnitzel a Gulaschsuppe ze Schilehrerstall přímo u kasy.

Doprava do střediska a parkování:

Druhá silná stránka areálu - Achensee leží pouhých 458 kilometrů z Prahy. Navíc pokud sjedete z dálnice těsně za Mnichovem v Holzkirchen (podle navigace současně nejkratší i nejrychlejší varianta), tak se zcela vyhnete rakouským dálnicím, a tudíž i povinnosti kupovat dálniční známku. U každého areálu je parkoviště s dostatečnou kapacitou a parkováním zdarma.

+ plusy

 • od pondělí do pátku máte manšestr rezervovaný jen pro sebe, i o víkendu jsou svahy spíše poloprázdné
 • pouhých 458 kilometrů z Prahy a navíc díky sjezdu v německém Holzkirchen se vyhnete rakouské dálnici a tudíž povinnosti platit dálniční známku
 • široké a optimálně prudké sjezdovky ocení rodiny s dětmi, ale i vyznavači ostře řezaných carvingových oblouků
 • až neobvykle široká nabídka aktivit mimo sjezdovky – od 200 km běžeckých tratí, přes snowtubing a koňské spřežení až po wellness
 • krásné výhledy a vyzkoušené skialpinistické itineráře na Rofanu

- mínusy

 • společný skipas platí až od 4 dnů lyžování, pokud jedete jen na víkend tak se si kupte skipas jen na Christlum
 • jednotlivé skiareály nejsou vzájemně propojené, a tudíž pro pohyb mezi jednotlivými středisky musíte použít auto nebo skibus
 • relativně menší počet kilometrů sjezdovek, díky tomu ovšem upravené a kvalitní svahy zejí prázdnotou
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

10.03.2016  | Achensee

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Christlum je nenápadný, zato strategicky umístěný lyžařský areál na trase mezi Mnichovem a většinou tyrolských středisek – neleží však při dálnici z Kufsteinu do Innsbrucku, ale na alternativní trase („zkratce“) přes sedlo Achenpass. Turistická oblast kolem jezera Achensee je zvláště pro Mnichovany ...

15.02.2015  | Achensee

 • autor: HH
 • hodnocení:

Méně známá lyžařská oblast kolem jezera Achensee ukrývá solidní kilometrovou porci sjezdovek, výborné běžkařské trasy, zajímavé itineráře pro skialpové túry a v neposlední řadě také dostatek prostoru a větru pro snowkiting. Kolem Achensee se nachází hned několik rodinných skiareálů, které mají dohro...

Achensee

Achensee

Achensee

Výška sněhu 45 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 24 km