Achensee - aktuální report z 10.03.2016 - SNOW.cz

Achensee aktuální report z 10.03.2016

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Achensee - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 10.03.2016 do: 10.03.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Christlum je nenápadný, zato strategicky umístěný lyžařský areál na trase mezi Mnichovem a většinou tyrolských středisek – neleží však při dálnici z Kufsteinu do Innsbrucku, ale na alternativní trase („zkratce“) přes sedlo Achenpass. Turistická oblast kolem jezera Achensee je zvláště pro Mnichovany dobře dostupná, ještě atraktivnější než její sjezdařská nabídka jsou v zimě ale stovky kilometrů sněhově spolehlivých běžeckých stop.
Českým lyžařům může kromě kombinovaného sjezdařsko-běžkařského pobytu posloužit i pro lyžování „po cestě“, zvlášť nechtějí-li trávit den v dálničních kolonách a dokážou si cestu rozplánovat poněkud atypicky – vzhledem ke vzdálenosti z Prahy mezi 4 a 5 hodinami se pak dá lyžování v Achensee stihnout jak při cestě „tam“, tak „zpět“.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Ačkoliv je Christlum největším areálem v celé oblasti Achensee, je na alpské poměry stále dost malý, tedy ideální na jednodenní návštěvu - je dokonce ještě o něco menší, či lépe řečeno kompaktnější, než by se zdálo na mapě.
Vše se nachází na jediném rozložitém hřebeni, v němž je vyhlouben přehledný kotel se sjezdovkami, které se dále rozbíhají do lesních průseků a zase setkávají u dolní stanice přibližovací 4sedačky:

 • hlavní tepnou je supercarvingová sytě červená dálnice, která se řítí středem kotliny a níže se rozlévá do širokých lesních průseků s polevujícím sklonem
 • ze strany se přidává o něco strmější černá varianta, pokračující úzkým, ale zmírňujícím se žlabem
 • po hřebeni spadá příležitostně upravovaná strmá ski-route, která se na hranici lesa vlévá do svižné modré nebo červené sjezdovky, přiléhající ke cvičné louce s dětským parkem v okolí mezistanice
 • do údolí klesá buď přívětivá a osluněná červená sjezdovka, nebo přímější, černě značená trať – její deklarovaná obtížnost má zřejmě hlavně odradit začátečníky pohybující se na cvičných svazích v okolí mezistanice, trať je totiž nanejvýš přiměřeně „červená“
 • na úrovni mezistanice se nachází talířkový vlek Dinojet se slalomem a lehkými freestylovými překážkami pro děti
 • snowpark a skicrossová dráha jsou situované podél přibližovací lanovky z údolí (t.č. kvůli nedostatku sněhu jen několik překážek)
 • v mezistanici je bohatě vybavený dětský park lyžařské školy (Snowland) s pojízdnými koberci, slalomem, velkým maskotem králíkem, který slouží zároveň jako průjezdná branka, nebo „hopsavou“ dráhou s vlnami

Sněhové podmínky:

Ve čtvrtek svahy pokrýval ideálně upravený prašan, který během dne v dolní polovině areálu postupně povoloval a vlhnul, tvořily se ale jen malé hromádky nahrnutého sněhu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Celý areál je dostupný ze dvou navazujících expresních sedaček s bublinou, vleky jsou jen doplňkem pro obsluhu jednotlivých, převážně lehčích tratí. Obě rychlé sedačky jsou „dublované“ ještě starými dvousedačkami, které bývají v provozu zřejmě jen při vysoké návštěvnosti.
Velmi pozorná je obsluha lanovek při nástupu dětí – přibližovací 4sedačka z údolí má dokonce polohovací nástupiště pro snadnější nástup malých lyžařů. Pro děti je velmi příjemný i talířkový vlek Dinojet s lehkou sjezdovkou s hravými prvky – slalomem i překážkami.

Zalidněnost:

Ve všední den byla příjemně živá, ale bez front a s dostatkem prostoru na tratích.

Občerstvení a aprés-ski:

Malá příjemná chata se samoobslužnou restaurací Riedbergstüberl stojí u horní stanice 4sedačky z údolí (ceny viz foto), dále je větší restaurace christlum Alm u nástupu na 6sedačku a moderní restaurace Skilehrerstüuberl u parkoviště.

Doprava do střediska a parkování:

Achenkirch leží na hlavní trase „přes hory“ mezi Mnichovem a rakouským Jenbachem. Asfaltové parkoviště u nástupní stanice 4sedačky je zdarma.

+ plusy

 • velmi přehledný areál s širokými červenými dálnicemi
 • moderní a rychlé páteřní lanovky
 • ideální poloha pro lyžování „po cestě“ do Tyrolska
 • dobré vyžití pro děti
 • rozsáhlá síť běžeckých stop

- mínusy

 • areál je menší, než se na mapě zdá – vše se odehrává podél jedné hlavní osy lanovek
 • ne tak impozantní alpská kulisa
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

15.02.2015  | Achensee

 • autor: HH
 • hodnocení:

Méně známá lyžařská oblast kolem jezera Achensee ukrývá solidní kilometrovou porci sjezdovek, výborné běžkařské trasy, zajímavé itineráře pro skialpové túry a v neposlední řadě také dostatek prostoru a větru pro snowkiting. Kolem Achensee se nachází hned několik rodinných skiareálů, které mají dohro...

18. - 19.02.2012  | Achensee

Stressfree skiing v Achensee

Pro české lyžaře téměř neznámé Achensee ukrývá solidní kilometrovou porci sjezdovek, běžkařskou nabídku srovnatelnou se Seefeldem nebo Ramsau, ale také parádní itineráře pro skialpové túry.

Nečekejte ostré řezané třítisícovky, do dlouhých nočních hodin burác...

Monínec

Monínec

Monínec

Monínec

Monínec

Monínec

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 6
Otevřené sjezdovky 0 z 3