Muttereralm aktuální report z 18.02.2012

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Muttereralm - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Jan Herget
 • návštěva od: 18.02.2012 do: 18.02.2012
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Maminčina louka
Skiareál Muttereralm propojuje dvě horské vesničky Mutters a Götzens. Ty zažily největší rozmach a slávu po zimních olympijských hrách v roce 1964. Poloha na půl cesty mezi Innsbruckem a střediskem Axamer Lizum, kde se odehrály sjezdařské závody žen, předurčila jejich postupnou přeměnu z původně zemědělských vesnic na turistickou oblast. Díky pohodlné vzdálenosti a tramvajovému spojení s Innsbruckem se většina místních dětí učí lyžovat právě tady.

Tomu odpovídá i charakter střediska. Dvě pohodlné 8místné kabinky, pozvolné modré a červené sjezdovky a vyhlášená lyžařská škola. Tu vede Dieter Bartsch, jeden z nejúspěšnějších trenérů na světě (50 medailí z MS a OH), který šéfoval reprezentacím Norska, Švýcarska, Rakouska, stejně jako závodním týmům Headu a Blizardu.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Muttereralm sice není žádný Kitzbühel, ale na solidní jednodenní lyžovačku stačí. Necelých 16 kilometrů sjezdovek na 95 hektarech plochy předurčuje středisko k tomu, aby sloužilo především pro rodiny s dětmi. Ale pozor, od horní stanice kabiny vedou hned tři velmi slušné sjezdovky. Krátký, ale výživný slalomák pod názvem Race Track Pfriemesköpfl a pak dvě dlouhé sjezdovky, které kopírují obě kabinové lanovky. Ta delší, s převýšením přes 850 metrů a délkou 4,2 kilometry, vede do Götzens a dá zabrat i středně pokročilým lyžařům. Mimochodem tato sjezdovka byla náhradní variantou pro sjezd žen v případě nedostatku sněhu v sousedním Axamer Lizum. To samé, co se týká náročnosti, platí i o druhém, 3,4 kilometru dlouhém sjezdu do Mutters s převýšením téměř 700 metrů.

Už několik let se hovoří o výstavbě lanovky na horu Birgitzköpfl do sousedního střediska Axamer Lizum. Toto spojení by samozřejmě výrazně zvýšilo lyžařský potenciál Muttereralmu. Zatím je údolí mezi oběma středisky rezervováno pro skialpinisty.

Sněhové podmínky:

Aktuální stav v době vložení reportu: Nesněžilo sice od konce února, ale na sjezdovkách zůstává velmi solidních 115 centimetrů. Navíc většina sjezdovek je pokryta zasněžovacím systémem.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Osmimístná gondola z Mutters vás vyveze do výšky 1 605 metrů k horské restauraci Mutterer Alm. Až na nejvyšší bod Pfriemesköpfl (1 887 m) vás vyveze čtyřsedačka, která obsluhuje prudký slalomový svah. Kabinka od parkoviště v Götzens jezdí přímo na nejvyšší bod střediska. Tyto 3 lanovky tvoří páteřní síť skiareálu. Pak už je k dispozici jen poma a kouzelný koberec na cvičném svahu.

Zalidněnost:

Front se bát nemusíte. Kapacita kabinek bez problémů zvládne obsloužit dostatečný počet lyžařů. Navíc v blízkém okolí je velký počet známějších středisek (Stubai, Axamer Lizum atd.), a tak se zaplněných sjezdovek nemusíte bát ani v sobotu. Nikdy jsem ale neviděl tak vysokou frekvenci skialpinistů. Horská restaurace Muttereralm je oblíbeným cílem sobotních výletů příznivců tuleních pásů, a tak strany sjezdovky doslova lemuje špalír skialpinistů.

Občerstvení a aprés-ski:

Na svahu jsou k dispozici dvě restaurace - jedna u mezistanice a druhá u horní stanice gondoly z Mutters. Toalety, kavárnu, lyžařskou školu a půjčovnu lyží najdete v obou nástupních stanicích kabinek. Za zmínku stojí kouzelný koberec, který usnadňuje chůzi ze spodních pater parkoviště v Mutters k nástupní stanici kabinky v Mutters.

Doprava do střediska a parkování:

Do Mutters se dostanete buď po dálnici ze směru Regensburg, Mnichov, Kufstein a Innsbruck. Z brennerské dálnice musíte sjet hned na prvním sjezdu na Mutters a Natters. Alternativou může být cesta bez dálniční známky přes Garmisch, Zirl a Innsbruck. Z Innsbrucku je to pouhých 7 kilometrů autem nebo 20 minut skibusem číslo 2, který vyráží od vlakového nádraží v Innsbrucku.

+ plusy

 • vynikající podmínky pro rodinnou lyžařskou dovolenou – poloprázdné svahy, bezpečné a pohodlné kabinky a relativní blízkost do Česka
 • velmi zajímavá cena za jednodenní skipas ve výši pouhých 29 euro
 • vyhlášená lyžařská škola vedená jedním z nejlepších trenérů v historii alpského lyžování
 • ideální varianta pro jednodenní lyžařský výlet z Innsbrucku nebo údolí Stubaital

- mínusy

 • pouhých 16 kilometrů sjezdovek
 • horší kvalita dojezdů v jarních měsících způsobená relativně malou nadmořskou výškou a dlouhými údolními sjezdy až k parkovišti
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

16.03.2024  | Muttereralm

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Na závěr snové tyrolské dovolené je třeba také navštívit takřka poslední areál, který mi z rodiny Gopass ještě schází. Bohužel z plánované velikonoční lyžovačky v polském Szczyrku nic nebude, lyžovat se tam kvůli nedostatku sněhu přestalo již před časem, tak to vypadá, že budu muset sezonku pořídit ...

17.01.2024  | Muttereralm

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Lyžařská turistika nás zavedla do dalšího střediska z portfolia Tatry Mountain Resort (jediné, kde jsme ještě nebyli). Byl jsem na tento nepříliš velký areál vcelku zvědavý a návštěva dopadla nad očekávání! Dlouhé a zábavné sjezdovky, ucházející lanovky a krásné výhledy do údolí kolem řeky Inn včetn...

16.02.2020  | Muttereralm

 • autor: skiwelt
 • hodnocení:

Od posledního lyžování s kamarádem Kéfou uplynul měsíc a půl, a tak jsem ho vytáhl do méně známých areálů. Očekával jsem především nižší návštěvnost než ve větších střediscích. Tento předpoklad docela vyšel a Muttereralm nás v mnohém překvapil. Nejedná se o žádné velké středisko, ale na denní či ran...

Gerlitzen

Gerlitzen

Gerlitzen

Gerlitzen

Gerlitzen

Gerlitzen

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 20
Otevřené sjezdovky 0 z 52 km