Praloup / Espace Lumiere - aktuální report z 19. - 20.03.2017 - SNOW.cz

Praloup / Espace Lumiere aktuální report z 19. - 20.03.2017

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Jižní Alpy

Praloup / Espace Lumiere - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: mikels
 • hodnocení:
 • návštěva od: 19.03.2017 do: 20.03.2017
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Když jsem hledal, kam se na závěr sezony podívat, tak jsem se rozhodl pro Francii. Recenze na Praloup sice nevypadaly vábně, ale rozhodla cena 3 000 Kč za 7 dní ubytování v hotelu s wellness, bazénem a posilovnou včetně 6denního skipasu. Ubytoval jsem se ve vedlejším středisku v Allos. Středisko Allos je propojeno lanovkami a přejezdy s lyžařským střediskem Praloup. Kvůli vysokým teplotám se bohužel nepodařilo udržet přejezd mezi těmito středisky celý týden a ve středu toto propojení uzavřeli a lanovky odstavili. Myslím si, že za tu cenu to byla stále dobrá volba.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky byly po ránu upravené. Jen ve spodních částech jim to trošku teklo. Jinak si zde ježdění užijete. Sjezdovky zde jsou členité, ale převažují především modré a červené. Většina černých byla zavřena, vzhledem k menšímu množství sněhu. Co se týče úpravy sjezdovek, ještě by se měli rolbaři něco přiučit od kolegů v Itálii. Sice pěkný manžestr v horních partiích, ale občas se jim to zvlnilo a v nižších částech z toho byli schopni kvůli teplu udělat jen oraniště.

Sněhové podmínky:

Na konec března stále sněhové podmínky slušné. Webové stránky uváděly 225 cm na vrcholu a 55 cm v 1 600 m n. m. Vrchní partie od cca 2 000 do 2 500 m n. m. byly skvělé. Níže se postupně měnil sníh ve vodu a člověk pomalu aby přezouval na vodní lyže. Teplota se zde pohybovala okolo 15 st. C. Lavinové nebezpečí pohybovalo se okolo 2 st. a dalo se využít i mnoho freeridových míst.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Na zdejší infrastrukturu jsem četl mnoho negativního. Bohužel se jednalo o recenze i 5 let staré. Naštěstí bylo vidět, že nějaké investice proběhly. Najdete zde stejnou 6sedačku jako ve Špindlerově Mlýně ve Svatém Petru. Mně osobně zrovna tento typ moc sympatický není. Překvapilo mne, že zde ani jedna sedačka není vybavena bublinou, což asi lyžaři za nepříznivého počasí neocení. Další zajímavostí zde je střídání kabinky se sedačkou. Jako poslední unikát v tomto středisku je vajíčko, které má dva úzké vstupy s lavicí pro 3 lidi jak v přední, tak v zadní časti kabinky (kolega se tam na tu lavici vešel jen sám). Co se týká starších přepravních zařízení, tak byla tvořena zřejmě pro menší postavy. Po zaklapnutí zábrany jsem nemohl dát nohy na stupátka. Prostě se nevešla. U jiného typu jsem měl problém se zavíráním opět kvůli vyšší postavě. Poslední výtka je na nástup na sedačku. Pojízdné koberce neznají, proto dupete jako slon, než se dostanete na místo nástupu a sedačka vám následně podlomí kolena. :) Poslední věc, která mne ve zdejším středisku překvapila, jsou pomy - dokonce jedna byla tak dlouhá, že jsem už v jednu chvíli myslel, že je nejdelší v Evropě. :D Při zpáteční cestě se unašeče vracely skoro v mracích.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněnost tohoto střediska byla v neděli vyšší, další den už bylo těžké někoho potkat na sjezdovce. Převažuje zde klientela především z Polska. Dále je zde v zastoupení Česká republika a místní Francouzi, které poznáte, že nemají přilbu, jsou módně oblečeni a ani nepotřebují lyžařské věci. Lyžují např. v riflích. :D Jinak fronty u nástupních stanic lanovek zde opravdu nehledejte.

Občerstvení a aprés-ski:

Co se týká občerstvení, najdete jej především v centru městečka a u dolní stanice kabinkové lanovky. Dále jsou různě umístěny po celém areálu. Ceny zde jsou vyšší: např. zapečená bageta s Nutelou vás bude stát 4,70 eura, pivo až 5,50 euro, sklenička vína 2,50 euro.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava do střediska je velice náročná. Já si vybral trasu Praha - Regensburg - Mnichov - Garmisch Partenkirchen - Landeck - St. Moritz - Lecco - Milano - Turín - Briancon - Gap - Digne - Allos. V Rakousku jsem se vyhnul krátkému dálničnímu úseku v okolí Landecku. V Itálii se platil poplatek za dálnici ve výši 27,90 euro za úsek Miláno - Turín. Vzhledem k tomu, že jsem měl ubytování v Allos, musel jsem objíždět průsmyk mezi Praloup a Allos, tedy od městečka Gap, směr na Digne. Zde se lze vyhnout dálnici, aniž byste museli platit nějaký ten poplatek. Vedlejší silnice kopíruje tuto dálnici. Ve zdejších střediscích jsou parkoviště zdarma. Cena pohonných hmot se ve středisku pohybuje za litr Naturalu 95 kolem 1,60 euro. Cestou po Francii najdete i levnější benzinky, kdy se s cenou dostanete pod 1,40 euro za litr Naturalu 95.

+ plusy

 • Cena ubytování a skipasu
 • Na jeden skipas dohromady s ostatními středisky až 240 km sjezdovek
 • Počasí
 • Postupné investice ve středisku
 • Zdejší vyžití po lyžování

- mínusy

 • Vzdálenost z ČR
 • Některé zastaralé lanovky
 • Horší sněhové podmínky v nižších partiích díky vysokému teplu
 • Cena potravin a pohonných hmot
 • Aperol nebo Bombardino tady nenajdete :)

Zajímavé odkazy

http://www.praloup.com

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

14.01.2020  | Praloup / Espace Lumiere

 • autor: TomasT11
 • hodnocení:

Při návštěvě sousedního střediska Val ď Allos jsem navštívil i toto středisko. Oba areály jsou propojené. Oproti Val d´Allos je Praloup o něco moderněji vybaven. Areál je kompaktnější, své si najdou jak sportovnější lyžaři, tak pohodáři hledající široké lehčí sjezdovky. V nabídce jsou skikrosové tra...

21. - 24.03.2017  | Praloup / Espace Lumiere

 • autor: mikels
 • hodnocení:

La Foux

Středisko je vcelku vybavené, byť starým přepravním zařízením, ale najdete zde kino, bobovou dráhu, mnoho obchůdků (např. pekárnu přímo u hotelu) a v centru i mnoho restaurací. A pokud jste líní, tak i skibus vás doveze do centra a zpět. Za velmi nízkou cenu slušné ubytování v hotelu ...

11. - 18.03.2017  | Praloup / Espace Lumiere

 • autor: fish33
 • hodnocení:

Ohromný areál nabízející 180 km sjezdovek všech obtížností. Navíc díky své rozlehlosti nabízí areál nepřeberné množství freeridových možností, které překvapí i na poměry Francie. Největší nevýhodou jsou však starší lanovky a vleky, které jsou především v částech propojujících obě části areálu (La Fo...

Oravská Lesná - Orava Snow

Oravská Lesná - Orava Snow

Oravská Lesná - Orava Snow

Oravská Lesná - Orava Snow

Oravská Lesná - Orava Snow

Oravská Lesná - Orava Snow

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 5
Otevřené sjezdovky 0 z 9