Hauser Kaibling - aktuální report z 15.01.2018 - SNOW.cz

Hauser Kaibling aktuální report z 15.01.2018

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Štýrsko

Hauser Kaibling - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: crystalclear
 • hodnocení:
 • návštěva od: 15.01.2018 do: 15.01.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Středisko Hauser Kaibling patří do propojeného střediska 4 kopců nad Schladmingem. Velká část sjezdovek má na rozdíl od sousedního Planai modrý charakter, vyhoví tedy buď méně zkušeným sjezdařům, nebo milovníkům carvingu v mírném sklonu kopce. Jde o moderní středisko (tím myslím doopravdy moderní, ne "po česku jakoby moderní") s kvalitní úpravou sjezdovek, dostatkem sněhu a krásným výhledem na okolní horské masivy.
Dnešní návštěva byla povedená, i když velkou část dne sněžilo a i když přijelo několik autobusů lyžařských kurzů začátečníků. Kdyby bylo o něco lepší počasí a sníh padal v noci a ne ráno (a byl tedy urolbovaný), bylo by to ideální.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Hlavním orientačním bodem je vysílač nahoře na kopci, Čechy familiárně nazývaný pro podobnost se známou českou stavbou "Ještěd". Charakter střediska je jednoznačně "modrý", doplněný několika červenými a černými sjezdovkami.
Zrádná je propojovací sjezdovka 3c, která je v některých částech do kopce a i když se na jejím začátku u Höfi-Expressu rychle rozjdete, stejně v jejím průběhu budete muset několikrát "bruslit" do kopce.
Závěrečný sjezd do údolí po červené sjezdovce 2a bývá odpoledne plný muld a hemží se zoufalými, unavenými, padajícími nezkušenými lyžaři. Podobně jako sjezdovky 1 a 2 v sousedním Planai.

Sněhové podmínky:

Po rakousku dobře udržované a dosněžované sjezdovky. Dnes brzo ráno napadlo cca. 15 centimetrů, což na zledovatělém v noci urolbovaném podkladu vytvořilo základ pro odpolední muldy. Naštěstí byla po celou dobu teplota pod nulou, takže muldy byly snesitelné, "krupicové" (a ne mokré). Dle místních znalců bývá právě Hauser Kaibling nejzledovatělejší částí schladminského areálu.
Oficiálně hlásí Hauser Kaibling 80-130 cm sněhu, což pohledem na množství sněhu v okolních lesích odpovídá. Odpoledne ale byla některá na led vydřená místa a mám pocit, že vrstva ledu není moc silná. Výjimečně se objevilo i několik kamenů. Pořád je to ale v porovnání s aktuální situací v ČR pohádka, "hnědá místa" neexistují a sjezdovky jsou vysněžené v plné šíři.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Špičkové lanovky a dva vleky. I ta nejhorší z místních lanovek (tipuji "Höfi-Express I") je odpojitelná, má bublinu a do Čech se takové typy stěhují z druhé ruky jako "žhavé novinky". Podél modré sjezdovky č.8 letos rozšířili "Funslope", takže jsou (hlavně) pro děti k dispozici hned 2 zábavné trasy se skokánky, šneky, atd. Pokud do pěnových zvířátek za jízdy děti plácnou, ozvou se žertovné zvuky - děti tak do 8 let budou nadšené.
Na dvou místech (na vrcholu sjezdovky č. 8 a "u Ještědu") je automat na selfie, který vaši fotku na internetu propojí s vaším skipasem přes stránku skiline.cc. Tedy pokud skipas hned při odchodu nevrátíte.
Perfektní, čistá, moderní WC (nově vybavovaná odkládacími přihrádkami na helmy nad pisoáry).
Na místě jsem si zapůjčil lyže a opět perfektní služby: rychlé odbavení, výborně upravené skluznice i hrany a šlo o zánovní model (na rozdíl od českých půjčoven, nabízejících mnohdy 15 let staré, unavené retro kousky v žalostném stavu).

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Ani v nejvyšší špičce jsem nečekal více než na 2.-3. sedačku. Zkrátka lyžování nahoru dolů. O víkendu to může být horší, ale dle mých zkušeností i tak čekáte zpravidla do 5 minut. Cca. od půl desáté začínají přijíždět lyžařské kurzy a vzhledem k "modrému" charakteru střediska jde mnohdy o úplné začátečníky. Naštěstí jsou sjezdovky zpravidla dost široké, abyste se mohli hadům padajících noviců zeširoka vyhnout.

Občerstvení a aprés-ski:

Vysoký rakouský standard. Letos otevřeli na svazích hned 3 nové občerstvovny. Takže teď má svou restauraci či pár téměř každá sjezdovka. Dle místních jsou restaurační ceny v oblasti Schladmingu pořád ještě nižší než v salcburské části Ski Amadé.
Tip: v polovině sjezdovky č.8 se nachází nenápadný bar "U Harryho", kde nabízejí mimo běžného alpského sortimentu také místní kořalku "Brummerl" ve verzích s medem nebo s borovicí. Navíc je u Harryho levněji než v některých jiných restauracích (viz foto) a obsluhují vás originální místní samorosti v tradičních kožených kalhotách. Doporučuji! Jen pozor, v Rakousku se ještě smí za určitých podmínek v barech kouřit, takže zpravidla volím u Harryho konzumaci venku.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava do Schladmingu je zpravidla bezproblémová a vždy je dostatek místa k parkování. Pokud přijedete brzy, parkujete nedaleko lanovky. V 8.30 ráno byla na parkovišti minimálně 1/3 SPZ z České republiky. Parkování je samozřejmě zadarmo.
Tip: nejblíže sjezdovce parkujete na malém pobočním parkovišti za hotelem Höflehner u spodní stanice lanovky Höfi-Express I. Na většině map není parkoviště uvedeno a mnoho návštěvníků o něm neví. Parkujete doslova pár kroků od pokladny. Do navigace zadejte adresu hotelu Höflehner: Gumpenberg 2, 8967 Haus.

+ plusy

 • celkově vysoký, profesionální rakouský standard
 • dlouhá lyžařská sezóna, výkonný zasněžovací systém
 • hned několik pěkných, širokých modrých sjezdovek
 • překrásné výhledy na okolní horské masivy (Dachstein, Kufstein...)
 • moderní, rychlé lanovky s bublinami proti nepřízni počasí

- mínusy

 • ve špičce mohou být svahy hodně zaplněné
 • jde přeci jen o "lyžařskou továrnu", atmosféra není příliš intimní
 • málo prudkých sjezdovek pro sportovní jezdce (ti jezdí například na Planai nebo v Reiteralmu)
 • lyžování v systému Ski Amadé (do nějž Hauser Kaibling patří) není nejlevnější
 • kdo přijede pozdě, z parkoviště k pokladně se projde
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

27.02. - 01.03.2023  | Hauser Kaibling

 • autor: diamond
 • hodnocení:

Pro své první dny na lyžích jsme s rodinkou vybrali kopec ve Schladmingu dle mapky nejpřijatelnější - Hauser Kaibling. Mnoho modrých sjezdovek je protkáno spoustou červených. První den nám počasí nepřálo, typicky rakouské nevlídno, mínus 7 stupňů, foukal studený vítr, nahoře lehká mlha a lehce sněži...

04. - 08.03.2022  | Hauser Kaibling

 • autor: jakubat
 • hodnocení:

Výběr tohoto střediska byl daný zejména příznivou dojezdovou vzdáleností z ČR a také velmi výhodnými cenami ubytování v přímo v Haus im Ennstal. K velmi dobrým dojmům ze střediska přispělo rozhodně vydařené počasí, kdy se teploty držely pod nulou a převažovalo polojasno. Další dobrou zprávou a překv...

07.03.2022  | Hauser Kaibling

 • autor: Omut83
 • hodnocení:

Vyrazili jsme do Rakouska s šestiletým skorozačátečníkem a zvolili jsme středisko za prvé co nejbližší a za druhé co největší, protože jsme zvyklí z Francie "nejet žádnou sjezdovku dvakrát." Postupně jsme za čtyři dny projeli čtyři kopce nad Schladmingem. První na řadě byl Hauser Kaibling. Sjezdovky jsou dlouhé, široké, upravené celý den i přes teplejší počasí. Pouze návrat na parkoviště je možný pouze velmi strmou červenou a velmi strmou černou sjezdovkou, takže pro začátečníky je určitě jistější návrat kabinkou. Na sjezdovkách i mimo ně ležel starší přírodní sníh, nicméně většinu na sjezdovkách tvoří bohatá zásoba umělého. Lanovky ve středisku perfektní, vše propojené a funkční. Záchody na každém kroku. Hospod je dostatek, zvláště v dolních částech. Díky skoro prázdnému středisku nebyl problém. Parkoviště obrovské a hned u hlavní silnice, není třeba se motat přes město. Ze vzdálenějších parkovacích míst je třeba jít dost daleko pěšky. Parkování perfektně zorganizované.

23. - 24.02.2020  | Hauser Kaibling

 • autor: kotouczech
 • hodnocení:

Hauser Kaibling patří do oblasti Ski amadé a je propojen se schladmingským Planai a dalšími kopci, čímž tvoří velké, dostupné a populární středisko. V termínu návštěvy to bylo všelijaké s počasím - sněžení, déšť, mlha. Přesto bylo středisko totálně nacpáno lyžaři. Fronty u lanovek se sice netvořily, ale šesti- a osmisedačky chrlily nahoru davy. Požitek z lyžování se tedy moc nekonal. Horní svahy i přes teplejší počasí docela držely celý den. Sjezd k parkovišti byl ale spíše na surf. Tady to určitě chtělo zvolit jiný termín.

12.02.2020  | Hauser Kaibling

 • autor: Tom426
 • hodnocení:

Čtvrtý den v Alpách jsme se rozhodli vyrazit do Schladmingu, počasí slibovalo polojasno a přeháňky. A skutečně bylo jako na houpačce. Chvíli hustě sněžilo, pak zase polojasno a zataženo. Příjezd s trošku hustším provozem, ale na parkovišti místa dost. Mimochodem posypáno ostrým štěrkem bez sněhu, tohle mě vytáčí, když vám to křupe pod lyžákama. Kupovali jsme celodenní skipas za 55 €, u pokladen vše v pořádku. Hned tady jde poznat, že je to oblíbené místo Čechů, rodná řeč je slyšet na každém rohu. Tahle návštěva mě opravdu moc nenadchla, vespod areálu sjezdovky jeden led, pocukrovány prašanem. Ve vrchní polovině areálu to bylo lepší. Zalidněnost i přes nepřízeň počasí vysoká, poprvé za týden v Alpách jsme čekali fronty. Projel jsem celý Hauser Kaibling a kousek Planai. Jsou tu opravdu pěkně široké sjezdovky, které ale moc nevylepšují prudké schody a pak zas roviny. Trošku to tu zavání komercí. Jedli jsme v kulaťáku s obsluhou Schirmbar.

02.04.2018  | Hauser Kaibling

 • autor: patiko9
 • hodnocení:

Celkový dojem byl nadprůměrný. Na duben parádní sněhové podmínky, počasí se nám vydařilo. Lidí na Velikonoční pondělí pomálu. Hlavně do nějakých 12 hodin skvělé lyžování, poté už byl těžký sníh všude. Nic divného vzhledem k datumu. :-)

10. - 11.01.2017  | Hauser Kaibling

 • autor: Vitu
 • hodnocení:

Hauser Kaibling je jedno z nejbližších skvělých alpských středisek dobře dostupných z Moravy. To, že středisko je součástí oblasti Ski amadé, dojem z počtu a velikosti výběru sjezdovek ještě umocňuje.

28.01.2016  | Hauser Kaibling

 • autor: sipa32
 • hodnocení:

Po měsíci jsem se do tohoto střediska vrátil, abych zde začal několikadenní putování po okolí. Oproti návštěvě 30. 12. 2015 zde napadlo alespoň trochu přírodního sněhu, takže to i kolem sjezdovek připomínalo zimu. V provozu byly jak zde, tak na sousední Planai již všechny sjezdovky a v celé šíři.

28.01.2016  | Hauser Kaibling

 • autor: marnov
 • hodnocení:

Nejbližší středisko z ČR multikomplexu Ski Amadé. Velmi moderní. Otevřené sjezdovky plně vysněženy. Přímé propojení po lyžích s vedlejším střediskem Planai (nad městem Schladming).

04.01.2016  | Hauser Kaibling

 • autor: Kobra23
 • hodnocení:

Včera velmi dobré sněhové podmínky, protože technický sníh zasypal prašan. Lidí tak akorát. Žádné fronty u vleků. Teplota -6 nahoře, -3 dole. Škoda jen těch vyšších cen.

30.12.2015  | Hauser Kaibling

 • autor: sipa32
 • hodnocení:

Protože nad začátkem letošní zimy v Čechách jsme definitivně zlomili hůl, tak jedinou možností, kam vyrazit na jednodenní výlet za sněhem (možná se tomu za čas bude říkat bílé zlato :-)), bylo Rakousko. Hauser Kaibling sliboval dobré podmínky, z Mladé Boleslavi je to 450 km, předpověď počasí naprost...

18. - 22.01.2015  | Hauser Kaibling

Hauser Kaibling je poslední ve velké houpačce Reiteralm, Hochwurzen, Schladming Planai a Hauser Kaibling. Právě proto je možná méně navštěvovaný a není tedy tak přelidněný jako sousední Planai. Podobně je na tom s nízkou návštěvností i Reiteralm.

Tauplitz

Tauplitz

Tauplitz

Tauplitz

Tauplitz

Tauplitz

SNOW tipy

Výška sněhu 200 cm
Otevřené lanovky a vleky 14 z 17
Otevřené sjezdovky 37 z 43 km