Davos Klosters - aktuální report z 23. - 29.02.2020 - SNOW.cz

Davos Klosters aktuální report z 23. - 29.02.2020

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden

Davos Klosters - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Nojby
 • hodnocení:
 • návštěva od: 23.02.2020 do: 29.02.2020
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Prašan na Jakobshornu. Tak by se dal shrnout týdenní pobyt v Davosu. Vlhký sníh ze začátku pobytu byl zapomenut. Na rozježdění jsem obul své racecarvery Stöckli Laser Cross Pro, převážnou část týdne jsem odjezdil na svých užších allmountainech Stöckli AR. Stihl jsem i dvě podvečerní skitouringové procházky se Sirem Francisem (lyže Line Sir Francis Bacon). Ve čtvrtek jsem vzal Sira Francise do prašanu z Jakobshornu. Vrstva nebyla ještě tak velká a nerovný podklad mimo sjezdovky mi dal hodně zabrat, rychle jsem se proto vrátil na sjezdovky na osvědčených Stöckli AR. V pátek jsem dal Siru Francisovi druhou šanci. Prašanu bylo již více a navíc několik sjezdovek zůstalo bez úpravy. Zatímco ve volném terénu byl Sir Francis limitován mýma nohama, na prašanem pokrytých sjezdovkách byl jako paryba ve vodě. Řečeno s paní Wallaceovou, bylo to žrádlo. Jen Mia měla na mysli trochu jiný snížek.

Nevydařila se nám úterní návštěva sousedního Rinerhornu, kde byla vlivem difúzního světla špatná viditelnost pod nohy. Kvůli převažující předpovědi nestálého počasí během jednotlivých dnů jsem nerealizoval plánovanou návštěvu Madrisy.

Celkově návštěvu přes uvedená negativa hodnotím poctivými pěti vločkami.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky na Jakobshornu jsou velmi rozmanité, vyznačují se vertikální i horizontální členitostí a převažující dostatečnou šířkou. Nejvíce jsem jezdil modrou sjezdovku č. 9, obsluhovanou šestisedačkou s bublinou, jejíž ochrana byla při větru či sněžení velmi příjemná.

Oblíbil jsem si i lehký obřáček s časomírou a videozáznamem (SkiMovie Run Raiffeisen) kousek pod horní stanicí zmíněné bubliny. Dále jsem hodně jezdil červenou č. 6 a černou č. 7, obsluhované 4sedačkou Usser Isch uprostřed Jakobshornu. Na červené sjezdovce č. 2 jsem si jedno dopoledne užil hlubokého prašanu.

Při nepřízni počasí v horním patře Jakobshornu jsem několikrát sjížděl až dolů do Davosu po modré sjezdovce č. 10, která má ve druhé polovině charakter mírně klesající cesty a v závěru přechází ve cvičný svah hojně využívaný lyžařskými školami.

Letos jsem nemohl přijít na chuť při předchozích návštěvách docela oblíbené červené sjezdovce č. 11.

Sněhové podmínky:

V prvních třech dnech byl sníh po oblevě vlhký i ve vyšších polohách Jakobshornu. Převažoval měkký povrch. V prudších pasážích několika sjezdovek se ojediněle vyskytla vydřená místa. Uprostřed týdne začalo sněžit a až do konce pobytu jsme lyžovali na velmi měkkém prašanovém povrchu, odpoledne byly v prudších úsecích velmi časté muldy spíše menší až střední velikosti. Po vydatném přídělu prašanu se mimo upravených sjezdovek v podstatě celá hora změnila ve freeridové terény různé obtížnosti. I některé sjezdovky měly ráno větší či menší vrstvu prašanu podle toho, jak probíhala postupná úprava rolbami.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Na Jakobshornu jsou dvě velkokapacitní kabiny: moderní velká z Davosu do mezistanice Ischalp s kapacitou 100 osob a starší menší z Ischalpu na Jakobshorn (60 osob). Ta menší by podle informace místních měla být výhledově nahrazena modernější větší kabinou.

Na Jakobshorn vede ještě krátká kabinová lanovka Güggelbahn, která letos slaví 60. narozeniny. Lanovka bývá využívána cestujícími bez lyží z lanovky na Jakobshorn k návštěvě restaurace Châlet Güggel u své dolní stanice.

Dále jsou na Jakobshornu sedačkové lanovky, všechny rychlé odpojitelné: 2sedačka z údolí s mezistanicí nad cvičným svahem, která pokračuje přibližně do poloviny hory, tři 4sedačky (z toho nejsevernější Bräma Jet s bublinou) a šestisedačka Clavadeler s bublinou. Ve funparku na Jatzhornu je kotvový vlek, dole v Davosu jsou další dvě kotvy.

Na Rinerhornu jsou 4 kotvové vleky, z toho dva zdvojené, přičemž delší z nich má délku téměř 2 000 m. Z údolí do poloviny areálu jezdí starší kabinková lanovka pro 6 osob.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněnost byla po celý týden spíše nižší, na lanovky byl většinou přímý průchod, občas se čekalo pár minut. Hustota provozu na sjezdovkách byla někdy o něco větší než malá, zejména modrá devítka obsluhovaná 6sedačkou s bublinou se častěji zahušťovala. V těchto případech jsem buď volil sjezd do údolí po modré desítce, nebo jsem přejel na vedlejší sjezdovky obsluhované 4sedačkou Usser Isch uprostřed Jakobshornu.

Občerstvení a aprés-ski:

Díky ubytování s polopenzí přímo na kopci jsme kromě výletu na Rinerhorn obědvali v jídelně z vlastních zásob. Občerstvení na kopci jsem řešil většinou pitím, sušeným ovocem nebo tyčinkou z kapsy. Pouze výjimečně jsem navštívil místní občerstvovny. Ceny jsou i na alpské poměry dost vysoké, pro ilustraci přikládám nabídku jedné z restaurací.

Několik večerů jsme strávili ve společenské místnosti při muzicírování a zpěvu.

Ve čtvrtek večer jsem navštívil lyžařskou show místních lyžařských škol, která se konala za vydatného sněžení.

Doprava do střediska a parkování:

Bezproblémová cesta autem převážně po dálnicích po trase Karlovy Vary - Praha - Regensburg - München - Bregenz - Landquart - Davos. Nutná rakouská a švýcarská dálniční známka. Průjezd okolo Mnichova ve směru na Švýcarsko byl v neděli kolem desáté hodiny přes začátek bavorských jarních prázdnin úplně v pohodě. Hlavní přesun do Alp proběhl zřejmě už v sobotu. Protivný byl nárazový vítr, naštěstí jen místy, a část cesty jsme absolvovali v dešti. Trpěl jsem při pohledu na holé lyže na střeše některých kolemjedoucích aut.

Parkování na bezplatném parkovišti v osadě Glaris pod Rinerhornem.

Na Rinerhorn jsme cestovali pohodlně vlakem, na který platí karta hosta od ubytovatele. Cesta z nádraží Davos Platz do Glarisu trvala 8 minut. Karta hosta platí i na skibusy.

+ plusy

 • převažující prašanové sněhové podmínky
 • dlouhé členité široké sportovní sjezdovky
 • většinou nižší zalidněnost
 • nádherné výhledy
 • free wifi ve stanicích lanovek i ve vlaku

- mínusy

 • difúzní světlo při návštěvě Rinerhornu
 • proměnlivé počasí mě odradilo od návštěvy areálu Madrisa
 • dva páry obřaček zůstaly celou dobu ve vaku
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

04. - 06.01.2021  | Davos Klosters

 • autor: patiko9
 • hodnocení:

Středisko Davos Klosters zahrnuje 5 areálů - 3 dny jsme lyžovali na Parsennu, v největším z nich. Liduprázdné přimrzlé sjezdovky byly zárukou skvělého lyžování na rozmanitých tratích mezi Davosem a Klosters. Lyžování parádní, rozestupy a masky přes obličej lidé dodržovali, při teplotách kolem -15 °C...

14. - 16.12.2020  | Davos Klosters

 • autor: Petr Socha - SNOW
 • hodnocení:

Přes omezení spojená se začátkem sezóny mám z Davosu jen ty nejlepší dojmy, které vrchovatě předčily má očekávání. Sníh ideální, sjezdovky dokonale upravené a velmi řídce zalidněné, počasí skvělé. Netušený začátek sezóny 2020/21!

25.02. - 03.03.2018  | Davos Klosters

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Fantastické lyžování převážně na volných sjezdovkách na Jakobshornu a také na liduprázdných sjezdovkách na Rinerhornu. V mrazivé první polovině týdne jsme rádi využívali zázemí naší ubikace v přestupní stanici lanovek na Jakobshorn. V pátek jsme lyžovali v kotvovém ráji na Rinerhornu. Na návštěvu Pa...

07. - 08.01.2018  | Davos Klosters

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Davos je letos zasypán slušnou sněhovou peřinou, i když v nižších polohách přeci jen poznamenanou lehkou oblevou. Po svátcích je v letovisku i na svazích klid, více než lyžařů je dělníků ve městě připravujících bezpečnostní prvky pro blížící se Světové fórum.

26.02. - 04.03.2017  | Davos Klosters

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Pestré lyžování v areálech kolem Davosu. Z uváděných pěti areálů jsme lyžovali na Jakobshornu, Parsennu a Rinerhornu. Na Madrisu a freeridovou Pischu se doufám podíváme příště. V průběhu týdenního pobytu zima ukázala snad všechny své podoby. Zažili jsme několik slunečných dnů, sněžení, difúzi a posl...

31.01. - 03.02.2017  | Davos Klosters

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Davos Klosters je nejen jednou z nejprestižnějších lyžařských oblastí ve Švýcarsku, ale oblastí opravdu velkou a pestrou, navíc poměrně dobře dostupnou z Česka. Dá se tu – jako v leckterém alpském megastředisku – ulyžovat do němoty, přesto nepůsobí úplně „továrensky“ a kromě lyžování skýtá i výtečné...

12. - 16.03.2016  | Davos Klosters

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Pro kvalitní lyžařský zážitek volíme každoročně lyžování v resortu Davos Klosters s jeho 300 km sjezdovek a i tento rok jsme zvolili polovinu března. Díky poloze areálu, kdy dolní stanice v Davosu leží v nadmořské výšce 1 560 m n. m. - téměř tak vysoko, jako měří nejvyšší česká "velehora" Sněžka - a...

17. - 19.01.2015  | Davos Klosters

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Pro milovníky lyžování ve Švýcarsku bylo prudké posílení švýcarského franku ve čtvrtek 15. 1. o 38 % vůči euru ledovou sprchou. Přestože se měny po týdnu ustálily (posílení cca o 20 %), celkový pobyt a ceny skipasů podražily (v době naší návštěvy se kurz pohyboval cca 28 Kč za 1 CHF, přičemž minulou...

21. - 23.03.2014  | Davos Klosters

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Původně jsme vyrazili do rozlehlého střediska Davos Klosters s nadmořskou výškou až 2 844 m na jarní lyžovačku, přívaly sněhu však připravily i krásný prašan. Ubytovali jsme se tradičně v youth hostelu Soldanella v Klosters, kousek od lanovky na Parsenn.

12.02.2013  | Davos Klosters

Parsenn - vcelku roztahané středisko s několika pěknými sjezdovkami a dlouhými údolními sjezdy, které ale bohužel nekončí u lanovek, takže návrat do areálu je složitý a časově náročný.

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

SNOW tipy