Latemar - aktuální report z 18. - 24.02.2018 - SNOW.cz

Latemar aktuální report z 18. - 24.02.2018

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Trentino

Latemar - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: crystalclear
 • hodnocení:
 • návštěva od: 18.02.2018 do: 24.02.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Skiresort Latemar se skládá ze 3 vzájemně lanovkami propojených středisek, Obereggen, Pampeago a Predazzo, z nichž každým můžete vstoupit do areálu. My tradičně volíme začátek v Obereggenu, protože jsou v něm hotely přímo na svahu.
Jde o skiresort střední velikosti: se 48 km propojených sjezdovek daleko větší než cokoliv v Čechách, ale menší než ta největší italská střediska jako Val Gardena. Po několika dnech se tak začnou trasy a panoramata přeci jen opakovat.
Je to ideální destinace hlavně pro rodiny s dětmi různého věku: pro nejmenší i pro ty odrostlejší se vždy najde něco zajímavého.
Středisko je velmi oblíbené našinci, češtinu slyšíte na každém rohu a velká část personálu restaurací nebo půjčoven mluví česky nebo slovensky. Mimo Čechů jezdí do Obereggenu hlavně Poláci a Němci. O víkendech pak i Italové, zejména z nedalekého Bolzana.
Náš pobyt byl výtečný a nebýt středisko tak naplněné návštěvníky, bylo by to za 5*.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

K dispozici je dostatek sjezdovek všech obtížností, dominují různé odstíny červené. Sjezdovky mají průměrnou šířku a při vyšší návštevnosti se musíte v obloucích krotit.
Lahůdkou areálu je svah Pala di Santa s krásným rozhledem z náhorní planiny a s pěknou černou sjezdovkou č. 20a. Doporučuji ji absolvovat ráno, je na slunci a na jaře na ní vznikají vlivem počasí a nezkušených lyžařů muldy. Dlouhý a náročný je červený sjezd č. 2 Oberholz s délkou téměř 3 kilometry a s nenápadnou skloněnou variantou 2a. Ve strmějších partiích Oberholzu se odpoledne také tvoří muldy.
Pro velmi náročné lyžaře se doporučuje návštěva nedalekého střediska Alpe Cermis se 7, 5km dlouhým sjezdem Olympia). Má s Obereggenem společný skipas pro oblast Val di Fiemme.

Sněhové podmínky:

Na sjezdovkách bylo při naší návštěvě poctivých 100 až 130 cm sněhu. Teploty se pohybovaly zpravidla těsně pod nulou, takže povrchy nebyly ani odpoledne rozměklé a muldy byly snesitelné. Rolbaři jsou naprosté špičky, mají i speciální rolbu pro údržbu překážek ve snowparku.
Obereggen je domovské středisko známého bolzanského výrobce sněžných děl, společnosti TechnoAlpin. Zákazníci TechnoAlpinu se jezdí do Obereggenu dívat na nejnovější výrobky v akci. Sjezdovky jsou tak ze 100% zasněžované a jsou vždy v perfektním stavu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V areálu je směs různých přepravních zařízení, od nejmodernějšího telemixu Laner přes běžné nekryté odpojitelné sedačkové lanovky až po dvě pomy. Běžný alpský průměr.
Na rozdíl od většiny českých středisek vlekaři nejsou líní a ve špičkách organizují nástup tak, aby sedačky jezdily obsazené. Malým dětem aktivně pomohou nasednout a vysednout.
Všiml jsem si, že se ve středisku věnují i detailům a od loňska doladili několik problematických detailů, např. vylepšili spádování při přejezdu mezi sjezdovkami č. 1 a 2.
V areálu jsou 3 sáňkařské a 1 bobová dráha. Všechny dobře zasněžené. Žádné nebezpečné křížení se sjezdovkami jako na Černé hoře v Krkonoších. Na sáňkách můžete dosáhnout značných rychlostí, zvlášť pokud přituhne. Je rozumné nenechat své ratolesti sáňkovat samotné.
Pro větší zábavu zejména dětí jsou v areálu 2 výborně udržované snowparky. Ten na sjezdovce č. 2 je skromnější, ale osvětlený při nočním lyžování. Nad Pampeagem je pak velký snowpark s mnoha překážkami různých obtížností, vhodný pro lyže i pro snowboard. Skiresort Latemar má také hned 3 (!) tratě Boardercross/Ski­cross.
K tomu 3 kidparky pro malé děti (v každé části jeden), 2 měřené slalomy (50centové mince s sebou!)... Junioři budou nadšení.
V březnu jsou každou středu otevřeny sjezdovky na ranní lyžování od 7 hodin ráno. Zahajuje se na lanovce číslo 20 Oberholz. Oficiálně je cena € 12 na osobu, ve skutečnosti můžete na lanovku s obyčejným skipasem a těch 12 euro je poplatek za snídani na horské chatě, pokud ji tedy budete chtít. Pokud chcete prostě jen lyžovat, není třeba platit nic navíc.
Tip: dlouhá čtyřsedačka Oberholz se často neoficiálně spouští už před 8. hodinou ranní.
Každé pondělí od půl desáté večer probíhá na dojezdu sjezdovky č. 2 v Obereggenu noční show. Doporučuji! Trvá cca. 45 minut a je výrazně bohatší než obdobné pokusy v českých poměrech.
V úterky, čtvrtky a pátky probíhá na sjezdovce číslo 2 noční lyžování a sáňkování (sáňky si půjčíte v půjčovně přímo u sjezdovky). V úterý večer navíc probíhá testování lyží Salomon. Škoda jen, že pokud máte v okolních hotelech polopenzi, koliduje čas lyžování s večeří. Pokud máte vícedenní skipas, neplatíte nic navíc. Na nočním lyžování bývají sjezdovky v perfektním stavu a s přiměřeným počtem lyžařů. Rizikem jsou někteří podnapilí "závodníci", a to jak na lyžích tak na sáňkách, mnohdy ještě pubertálního věku. Dávejte si pozor, zejména na dojezdu ke kabince "Ochsenweide", kde se sáňky i lyže prolínají.
Tip: pokud bydlíte na svahu a půjčíte si lyže nebo sáňky, domluvte se v půjčovně, že si je na konci pobytu přijedou vyzvednout přímo do hotelové lyžárny. Jde o standardní službu a vy tím můžete ušetřit pěší cestu v lyžácích po středisku.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

V únoru je na alpských svazích vždy hodně lidí. O víkendu se střídají ubytovací termíny, takže zahraničních lyžařů je méně. O to více jich ale dojede na den z nedalekého Bolzana.
Naštěstí je kapacita lanovek tak velká, že ani při největším náporu dopoledne jsem v podstatě nezažil čekání více než 5 minut. Ráno a odpoledne na většině míst zcela bez čekání. Na sjezdovkách je nadprůměrně husto, přesto se i ve špičce dá solidně lyžovat bez čekání na hraně svahu.

Občerstvení a aprés-ski:

Počet horských hospod je více než dostatečný, ceny jsou v alpském nadprůměru. Ukázku ceníku najdete ve fotogalerii. Designem a výhledem do okolí vyniká nová restaurace Oberholz, která je ale ještě dražší než zbytek občerstvoven v areálu. Střediskem Après-Ski je restaurace "Platzl" v dojezdu pod sjezdovkou č.2. Téměř každý večer tu duní diskoverze typických rakouských alpských šlágrů, včetně nakažlivých coververzí hitů Üdo Jürgense.
Doporučení: v Jižním Tyrolsku kladou velký důraz na ochranu životního prostředí. Pokud si s sebou berete do Itálie jídlo, snažte se omezit množství odpadků a případně si je s sebou odvézt zpět. Třídění odpadu je samozřejmostí. Zní to na první pohled zvláštně, ale někteří ubytovatelé jsou na to velmi hákliví.

Doprava do střediska a parkování:

Většinu cesty z Čech absolvujete pohodlně, po dálnici. Protože se v sobotu střídají termíny, je sobotní cestování oběma směry kritické a zácpy vás mohou zdržet i o několik hodin. V jiné dny (např. v neděli), popř. v noci je cesta zpravidla klidná a rychlá.
Klikatou cestu od dálnice nahoru údolím Eggental Italové průběžně vylepšují. Aktuálně se staví další z tunelů, který cestu v budoucnu opět zkrátí. Pozor na policejní radary v obcích cestou od dálnice vzhůru k Obereggenu!
Zatímco v údolí vládne jaro, nahoře v ski resortu Latemar je zima. Při sjezdu z dálnice hlásilo auto nadmořskou výšku 300 m a teplotu 10,5, o pouhých 20 minut později nahoře v Obereggenu to bylo 1 580 m a 0 stupňů Celsia. Proto je také většina předpovědí počasí pro lyžování nepoužitelná: hlásí počasí dole v Bolzanu a ne nahoře na sjezdovkách.
Pokud dorazíte do Obereggenu brzy, parkujete u lanovky. Pokud ale přijedete po 9.30 hod., čeká vás pravděpodobně stání na příjezdové cestě a někdy i stovky metrů po silnici pěšky. V soboty a neděle do střediska dojede autem spousta místních z nedalekého stotisícového Bolzana a parkování je o to obtížnější. V takovém případě je vhodné použít skibusy.

+ plusy

 • dostatek snadných i náročnějších svahů
 • perfektní úprava sjezdovek
 • hodně sněhu po celou sezónu, velmi výkonné zasněžování
 • snowparky, skicross a boardercross tratě - perfektní pro děti
 • noční lyžování a sáňkování
 • na mnoha místech se domluvíte česky

- mínusy

 • hojně navštěvované středisko, kopec rozhodně nebudete mít pro sebe
 • některé svahu jsou na jih, brzy na nich za vyšších teplot vznikají muldy
 • málo vyloženě širokých sjezdovek
 • středisko není nejrozsáhlejší, po několika dnech se sjezdovky opakují
 • freeridové svahy brzy rozježděné, "svoji lajnu" mít asi nebudete
 • kdo přijede pozdě (a nebydlí v hotelu přímo na svahu), projde se

Zajímavé odkazy

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

12. - 14.02.2020  | Latemar

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Lyžiarske stredisko Latemar je najväčším z piatich stredísk Val di Fiemme. Latemar má tri navzájom spojené lyžiarske sektory, je prístupný z údolnej stanice Obereggen 1 500 m, Pampeago 1 757 m a Predazzo 1 018 m. Stredisko je vhodné na celodennú lyžiarsku turistiku.

07. - 10.02.2019  | Latemar

 • autor: cico
 • hodnocení:

Oblast, rozkládající se pod majestátnými vrcholy masivu Latemar mezi vesničkami Obereggen, Pampeago a Predazzo, není třeba českým lyžařům nijak zvlášť představovat. Minimálně od konce 90. let totiž patří k jejich nejoblíbenějším cílům a nutno dodat, že zcela oprávněně. Díky své poloze a vysoké nadmo...

28.01.2018  | Latemar

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Jedná se o největší středisko v regionu Val di Fiemme. Nachází se zde 49 km sjezdovek nejrůznějších obtížností. Do areálu můžete přijet ze 3 nástupních stanic - Obereggen, Predazzo a Pampeago.
Komu se chce, může si udělat výlet ke kříži na vrcholu hory Pala di Santa. Je to přesně 730 metrů a v přa...

17.12.2017  | Latemar

 • autor: janousekml
 • hodnocení:

Příjemné středisko, které navštěvuji opakovaně - z mého pohledu nejlepší ve Val di Fiemme, nabízí všechny obtížnosti sjezdových tratí. A poměrně slušnou gastronomii.

24.01.2017  | Latemar

 • autor: bronas
 • hodnocení:

Jako druhý den naší dovolené jsme zvolili největší část Val di Fiemme - Ski Latemar. Celkově jsem podle rozlohy čekal spíše menší oddychové středisko, ale byl jsem mile překvapen hustou sítí sjezdovek. Středisko rozhodně není tak odpočinkové, jak jsem si myslel, dá se tu určitě kvalitně zalyžovat. :...

16.12.2016  | Latemar

 • autor: janousekml
 • hodnocení:

Středisko s převážně červenými sjezdovkami, které jsou středně dlouhé. Samozřejmě zde najdete i pěkné černé a pozvolné modré sjezdovky. Snadný přejezd mezi Obereggenem přes Pampeago až do Predazza. Každému dle jeho chuti aneb vyzkoušej a vyber si to svoje.

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 10