Saas-Fee - lyžování - SNOW.cz
Foto

Saas-Fee, malá hotelová vesnička bez autoprovozu, má vertikálně mohutný, rozlohou skromnější a scenériemi jeden z nejkrásnějších areálů v Alpách. Ve vyšších partiích jsou svahy celkově mírnější, níže ke středisku pak i poměrně strmé. Vysokohorským specifikem jsou i dlouhé přestupy mezi lanovkami nebo metrem a riziko uzavření areálu při extrémním počasí.

Saas-Fee - sjezdovky

20%60%20%
100 celkem sjezdovek (km)
70 zasněžování (km)

Saas-Fee - lanovky a vleky

vlek
11
sedačka
1
sedačka krytá
1
kabinka
4
funitel a 3-S
2
visutá kabina
2
zubačka / metro
1
26400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1800-3600 m n.m.1800 m

Mapa sjezdovek

Saas-Fee - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Saas-Fee - lyžování

Saas-Fee je jedním ze švýcarských středisek s největším počtem „nej“ – nejvýše položené metro, nejvýše položená otáčivá restaurace nebo nejvyšší hora ležící zcela na švýcarském území (Dom). Podle ankety 45 000 hostů z celých Alp je i „nejlepším střediskem Švýcarska r. 2012“ a za „nejšílenější“ by se dal považovat zimní sjezd z ledovce až do Saas-Fee na horském kole po sjezdovkách. Čas vítěze bývá okolo 7 minut.

Saas-Fee je horská vesnička na dně vysokohorského amfiteátru, jemuž na mimořádné působivosti dodává kromě nadmořské výšky vrcholů i mohutnost ledovcových splazů s četnými séraky. Je to jeden velký horský kotel obklopený nejvyššími švýcarskými čtyřtisícovkami, jímž stékají ledovcové jazyky. Nad vesničkou se rozpíná vertikálně mimořádně mohutný, třípatrový lyžařský areál se dvěma hlavními větvemi tratí – úplně nahoře je středně strmý ledovec (Mittelallalin), pod ním o něco mírnější střední patro (Felskinn, Längfluh) a poměrně strmé nejnižší patro. Cvičná hřiště a mírné louky se nacházejí na plochém dně horského kotle přímo na okraji Saas-Fee.

Díky mohutnému zalednění má Saas-Fee dvě lyžařská specifika. V první řadě je to jedno ze sněhově nejjistějších středisek v Evropě – na „věčném sněhu“ leží bezmála polovina rozlohy sjezdovek. Nedostatek pevných skalních bodů pak ovlivnil typ lanovek – buď visuté kabiny, které překlenou bez podpěry prakticky jakékoliv vzdálenosti, anebo vleky ukotvené přímo do ledovce. Pohodlnou 6sedačku má jen centrální svah s pohodovými tratěmi mezi Felskinnem a mezistanicí Morenia. Velké převýšení a občas dlouhé přestupy, třeba ve skalních tunelech na mezistanici Felskinn, znamenají i časově náročný výjezd – ze Saas-Fee až na Mittelallalin trvá zhruba tři čtvrtě hodiny.

Hlavní lyžařské centrum se rozkládá okolo skalního výčnělku Felskinn, který je zpřístupněn dlouhou kabinkovou lanovkou Alpin Express z okraje Saas-Fee nebo visutou kabinou, která má nástupní stanice nad Saas-Fee, díky čemuž se lze při opakovaném sjezdu vyhnout plochému dojezdu do střediska. Výstup ze stanice Felskinn na sjezdovky vede dlouhým skalním tunelem. Velmi prostorné a přehledné, pohodově laděné červené ranveje stékají podél moderní kryté 6sedačky, která je pohodlnou páteří areálu mezi mezistanicí Morenia a Felskinnem. Níže až do Saas-Fee spadá poměrně náročná a proměnlivá červená sjezdovka se strmějšími úseky i traverzy, která nakonec mírně dojíždí k vesnici.

Nejvyšší ledovcové patro kolem Mittelallalin je zpřístupněné metrem z Felskinnu. Široké, lehce sportovní červené tratě obsluhují kotvy s převýšením téměř 500 m. Z ledovce do hlavní lokality pod Felskinnem klesají dvě široké, až na krátký hang mírné dálnice. Turistickou atrakcí Mittelallalinu je otáčivá restaurace s mezinárodní kuchyní, kde si můžete užívat luxus „otáčejícího“ se panoramatu Allalinu, Domu i vzdáleného Jungfrau během oběda. Místa u okna je vhodné rezervovat předem.

Alternativou k Felskinnu jsou svahy kolem vrcholku Längfluh. Ze Saas-Fee se sem sune stará, pomalá 4místná kabinka do mezistanice Spielboden, odkud navazuje visutá kabina na Längfluh, úchvatnou vyhlídku na moře ledovcových séraků. Široká, proměnlivá a příjemně červená sjezdovka se sportovnější variantou, obě obsloužené 4sedačkou, jsou zdejším hlavním hřištěm. Níže do údolí se pak vydává subtilní, zhusta zatáčející trať se strmějšími úseky a občasným traverzem. Z Mittelallalinu sem vede velmi plochá modrá ledovcová dálnice.

Neprávem opomíjený je vrcholek Plattjen, vyrůstající stranou hlavního areálu. Vyjíždí sem moderní a prostorná 8místná kabinka, ale hlavně se tu můžete nabažit dlouhou, sportovní, proměnlivou a málo frekventovanou dálnicí s převýšením 700 m, nechybí ani neupravovaná ski-route v řídkém lese.

Z protilehlého vrcholku Hannig, zpřístupněného kabinkou, se spouští sáňkařská dráha.

Saas-Fee je mimořádně působivým místem, ale není ideálním střediskem pro dnešního zpohodlnělého lyžaře, který je zde nucen zanechat auto na odstavném parkovišti nebo pochodovat s lyžemi na ramenou po středisku nebo v dlouhých mezistanicích. V plánu je proto nová, komfortní kabinková lanovka, která by v několika úsecích spojila záchytné parkoviště s centrem areálu okolo Längfluh. Existuje i projekt rozšíření ledovcového areálu výstavbou vleku a sjezdovky až do výše 3 880 m n. m., odkud by se otevřel i velmi atraktivní výhled na Matterhorn.

Vynikající sněhová jistota Saas-Fee je dána nadmořskou výškou i stínem čtyřtisícovek, které vesničku doslova obklopují. Ve vrcholu zimy je tak velmi stinnou lokalitou, narozdíl třeba od protilehlého Saas-Grundu, kde platí společný skipas a jezdí tam skibus.

Velkolepou turistickou atrakcí je kromě otáčivě restaurace Mittelallalin i tamější ledovcová jeskyně s ledovými sochami a výjevy z historie horské vesničky.

Saas-Fee dnes tvoří moderní hotely se sedlovou střechou, které musí respektovat charakter a velikost někdejší zástavby – letovisko tak působí stejnorodě a díky úzkým ulicím, nepotřebujícím vstřebávat dopravu, i útulně. Pěšky jej přejdete za 10 až 15 minut. Je velmi oblíbeným střediskem pro návštěvníky z Anglie, kteří turismus ve Švýcarsku vlastně zrodili.

Zdejší pionýr turismu Johann Josef Imseng přiváděl do Saas-Fee první hosty už v polovině 19. století a první hotel byl postaven v r. 1881. Někteří obyvatelé ale v turismu budoucnost neviděli a Imseng byl za záhadných okolností nalezen mrtev v jezeře Mattmarksee. Dnes má památník na hlavním náměstí. O tom, že jsou horalé ze Saas-Fee nedůvěřiví k vymoženostem pokroku, svědčí i fakt, že při stavbě silnice v 50. letech 20. století rozhodli, že Saas-Fee zůstane bez automobilového provozu. Středisko je tak jednou z 15 švýcarských rarit, obcí bez motorových zplodin. Švýcarsko je ostrov konzervativních hodnot, a mnoho míst si proto dlouho uchovává svůj někdejší genius loci. V Saas-Fee se zachovaly staré dřevěné „spižírny“ na kůlech (Stadel) a svou dobu připomínají i hotely budované v 70. a 80. letech – mnohé mají svá nejlepší léta za sebou, zato jsou ušetřeny pomíjivé kýčovitosti. Saas-Fee je jedním z ideálních míst pro toho, kdo rád uniká z alpského lunaparku do „jiných časů“.

Do Saas-Fee se šplhá horská silnice z Vispu se strmým stoupáním, serpentinami a zúženými místy. Při vjezdu do vesnice stojí velký parkovací dům s parkováním jak v krytých, tak otevřených prostorech (za poplatek). Hosté hotelů mají odvoz zavazadel zdarma, do apartmánů za poplatek.

Saas-Fee - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

264

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • vertikálně mohutný areál v unikátním ledovcovém amfiteátru
  • výjimečná sněhová jistota díky ledovci i nadmořské výšce
  • klidná vesnička se zákazem vjezdu aut

Minus:

  • menší rozloha areálu jen se dvěma hlavními proudy tratí
  • málo off-piste terénů kvůli ledovcovému nebezpečí
  • převažují kabinové lanovky nebo vleky, výjimečné nejsou ani dlouhé přestupy
  • vysokohorský areál je náchylný na nepřízeň počasí, která ho může zcela uzavřít

Odkazy

Schöneben

Schöneben

Schöneben

Schöneben

Schöneben

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 65 km

Předpověď počasí