Ještěd - aktuální report z 27.02.2019 - SNOW.cz

Ještěd aktuální report z 27.02.2019

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Jizerské hory

Ještěd - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 27.02.2019 do: 27.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Svou pětidenní pouť po Jizerských horách a Krkonoších jsem započal na Ještědu - ve stylu hesla od nejhoršího k nejlepšímu. Nebyl jsem zde alespoň 8 let a za tu dobu se dle mapy areálu moc nezměnilo, vlastně spíš nic. S předem negativním zaujetím jsem vyrazil zhlédnout, zda nový vlastník kromě zkrácení otevírací doby udělal i něco dobrého pro návštěvníky...
Ale svou negativitu jsem si neměl kde vybít - na Ještědu se lyžovalo nádherně. Pět hvězd nemohu udělit už kvůli zmíněné kratší otevírací době (do 15 hod.), ale jinak se jednalo o jedno z nejlepších lyžování této sezony.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V provozu byly všechny svahy kromě Starých Plání. Jednoznačně nejlepší lyžování se konalo na sjezdovce č. 5 u LD Skalka. Díky nulové zalidněnosti nevadila její malá šířka, ale výhodou byla její stinná poloha, která přes desetistupňové teplo držela trať lehce zmrzlou po celý den a manšestr místy až do odpoledne. Podobně dobré to bylo i na sjezdovce č. 4, ale nebyl důvod jezdit na ni, když je kratší a obsluhovaná pomalejší LD.
Úplně zmrzlá byla dokonce černá sjezdovka č. 3, zde bylo nutné mít opravdu ostré hrany a mě osobně moc nezaujala. Svahy č. 1, 2 a 6, 7 na Pláních bohužel nepřekvapivě trpěly vysokou teplotou a jarním sluncem, a tak byly již po desáté hodině plné hlubokého jarního firnu a s postupem času i nepříjemných boulí. Ani když jsem po obědě přezul na allmountainy s 85 mm pod patou, nešlo si zde lyžování užít. Zato ve stinné části areálu se dalo parádně jezdit až do 15 hodin.
Sjezdovka č. 8 na Pláních byla zřejmě urolbována již pár dní dozadu a její povrch tak tvořila jen lehce zmrzlá krusta a místy již tráva, označil bych ji spíše za nesjízdnou.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky byly vzhledem k poloze areálu a jarnímu počasí dobré. Přesto, že se Ještěd jako téměř každý rok potýká s malým množstvím sněhu, překvapivě byl nedostatek znát hlavně na sjezdovkách č. 4 a 5 - místy byl sníh nahnědlý a na jednom místě již vykoukla i tráva. Naopak na Pláních, které se dočkaly umělého zasněžování, byla vrstva sněhu slušná, odhadem půl metru, leč bohužel velmi rozteklého sněhu. To na svazích č. 4 a 5 byla odhadem jen průměrně polovina, na černé a pod kabinovou lanovkou pak něco mezi.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Rychlost a pohodlí zdejších lanovek jsem si již po letech nepamatoval. Pouze dvousedačku na Pláních, ta je stále stejná a pomalá. LD Densoline je bohužel neodpojitelná a relativně pomalá, kotva pod ní taktéž.
Největším překvapením byla ale LD Skalka, která je odpojitelná a jezdí velmi rychle, navíc obsluhuje nejdelší (a v tento den i nejlepší) sjezdovku. Pokud chcete najezdit co nejvíce kilometrů v největším pohodlí, rozhodně zůstaňte zde.
Naopak lehce negativním překvapením byla kotva vedoucí z Plání na Skalku. Před polednem jsem se zajel na Pláně podívat s úmyslem, že poté sjedu k autu, dám si oběd a vyměním lyže za širší. Bohužel při druhé jízdě nahoru na LD Pláně se kotva zastavila. Vlekaři mi sdělili, že se rozbila. :-) Nicméně optimisticky dodali, že než si dáme ještě pár jízd, snad se jim ji podaří opravit. Pláně se na tu dobu staly tak trochu "špuntem", jelikož sem z areálu nadále přijížděli lyžaři, ale neměli se jak dostat zpět. Někteří nelenili a nepříjemné cca 500 metrů dlouhé stoupání se jali zdolat sami. Naštěstí se kotvu povedlo opravdu spravit a po nepříjemné hodince na úzkých lyžích v rozbředlém sněhu jsem se dostal zpět do areálu.
Kotva na Pláních byla mimo provoz, kvůli nedostatku sněhu a asi i kvůli nízké zalidněnosti. Vlek na Bucharce bohužel není s areálem propojen, a tak jsem ho nevyzkoušel.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Hlavní a největší plus tohoto lyžování. Na centrálním parkovišti stálo cca 30 aut, v garážích pod ním nás stálo asi 5. Tomu odpovídala i zalidněnost... :-) To, jak si na Ještědu zalyžujete, dle mého ovlivňuje právě především zalidněnost. V tomto případě nevadily užší sjezdovky ani LD na Pláních s nízkou kapacitou.
Fronty se samozřejmě nikde nekonaly, stejně tak nepřekážel nikdo ani na svazích. Pouze když byla kotva z Plání mimo provoz, postupně lyžařů přibývalo a na LD se pak čekalo do 2 minut.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení jsem nevyužil, ačkoliv bych tak i rád učinil. Bohužel ale byla možnost občerstvení pouze u dolních stanic LD Skalka a Densoline. To první je spíše stánkem se základním výběrem pochutin, i když moderně pojatých. To druhé je pak skutečnou restaurací i s venkovní terasou. Já ale neměl náladu se občerstvovat dole a ve stínu v takto slunečném počasí. Škoda, že se žádný (alespoň malý) bufet nenachází u některé z horních stanic LD. U každé se ale naštěstí nacházela pohodlná lehátka a tak jsem se občerstvil z vlastních zásob za krásného opalování.
Hezké by bylo zřejmě i občerstvení u bufetu u dolní stanice LD Pláně, ten byl ale zavřený.
Apres-ski se nekoná, po konci je mrtvo. :-D

Doprava do střediska a parkování:

Doprava do areálu je dalším z plusů. Z Prahy po dálnici dojedete opravdu až těsně pod kopec, a to za hodinku. Jediným překvapením byla neprostupná mlha ležící v údolí před Libercem.
Bezproblémový je i příjezd libereckou MHD, pod kopcem končí tramvaj a zastavuje i autobus.
Parkování naprosto bezproblémové v moderním parkovacím domě s nízkou obsazeností, v bezprostřední blízkosti pokladen. Ještě vzpomínám, jak jsme zde před několika lety platili soukromníkovi 100 korun za stání na jeho zahradě, protože všude bylo plno. To už je naštěstí pryč...

+ plusy

 • Velmi nízká zalidněnost
 • Sjezdovky ve stínu v perfektním stavu po celý den
 • Rychlá odpojitelná LD Skalka
 • Parkování v garážích u kasy
 • Příznivé ceny skipasů
 • Výborná dostupnost

- mínusy

 • Porucha kotvy na Pláních
 • Málo možností k občerstvení
 • Zkrácená otevírací doba
 • Užší sjezdovky (č. 4 a 5)
 • Rozbředlý a měkký sníh na Pláních
 • Pomalá dvousedačka na Pláních
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

05.03.2023  | Ještěd

 • autor: machmin
 • hodnocení:
Nová Skalka je fajnový široký svah s příjemným sklonem. Při našem příjezdu na večerní lyžování chumelilo, ale nebylo to nic hrozného. Díky tomu byla na pevném podkladu slabší vrstva čerstvého prašanu, ve které bylo ježdění požitek. Lyžařů tu bylo pomálu, v nedělní večer mívají lidé jiné starosti. Sjezdovka vydržela po celou dobu ve výborné kondici, žádné muldy. Viditelnost byla i přes občasné sněžení bezproblémová. Osvětlení je opravdu účinné. Stánek i s grilem funguje do zavíračky. No a protože jsme nemuseli díky ochotnému kamarádovi využít placené parkoviště, které mě jinak štve, dávám tentokrát za jednu z nejlepších lyžovaček plný počet hvězd :-).

03.03.2023  | Ještěd

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:
Páteční lyžování na Ještědu se neslo v duchu krásného počasí, dobrého sněhu a malého počtu lidí. Počasí tedy přálo, sem tam se sice přehnal mrak s mlhou, ale nic co by kazilo lyžování. Dobrého sněhu bylo hlavně na začátku, kde sjezdovky Liberecká a Nová Skalka byly dobře připraveny, odpoledne se začaly objevovat ledové plotny, hlavně v prudších částech, a ke konci dne byly už i muldy. Vlekařům se podařilo zasněžit sjezdovky zase o něco více, takže v minulých reportech zmiňované kamínky na sjezdovce ubyly, nicméně hlavně na Liberecké na pravé straně a na začátku Nové Skalky stále jsou. V provozu jsou lanovky Skalka, Černý Vrch a pás v Dětském parku. Pokud nenapadne nějaký větší příval sněhu, asi to tak už zůstane do konce sezony, na černý Slalomák a Pláně to vypadá spíše na příští sezonu. K občerstvení byl otevřen pouze Apres Ski bar Nová Skalka, kde jsou k dispozici i teplá jídla. Restaurace Můstek byla zavřena. Lyžařů pomálu, u LD se víceméně nečekalo, odpoledne přibyly kurzy.

01.03.2023  | Ještěd

 • autor: ondrejj
 • hodnocení:

Poměrně pěkné lyžování bez čekání na lanovky, škoda jen drobných kamínků na obou sjezdovkách.

18.02.2023  | Ještěd

 • autor: Aleš W.
 • hodnocení:
Vyrazili jsme s rodinnou na večerní lyžování na Novou Skalku. Sjezdovka akorát dlouhá, hezky osvětlená, celkem bez front. Potud v pořádku. Už od začátku ježdění ale totální voraniště. Šestiletý kluk se nám ztrácel za muldama. Rolbaři asi měli ten den volno. Neviděl jsem nikoho, komu by se jezdilo dobře. Těšili jsme se, ale po poli můžu jezdit za chalupou a ušetříme nemálo peněz.

13.02.2023  | Ještěd

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:
Aktualizace večerního lyžování na Ještědu oproti reportu z 28. a 29.1 - zasněženo je mnohem lépe, na sjezdovce Nová Skalka nejsou ani hnědá místa, ani kameny atd. Sjezdovka byla po 18. hodině velmi dobře připravena a vydržela skoro až do konce, kdy se díky nadnulové teplotě začaly tvořit muldy. Lyžařů bylo tentokrát výrazně méně a pokud jste vychytali skupinky, tak se dalo jezdit v jednom kuse. Čtyřsedačky na LD Skalka byly čisté, suché a čekání bylo minimální. Mezi 18 a 19 h tak do dvou minut, pak se dalo projíždět turnikety bez čekání. Občerstvení v Apres ski baru zajištěno a zázemí plně fungovalo v dolní stanici LD. Parkování bez problémů, zrovna tak příjezd od Mladé Boleslavy bez uzavírek. Těsně před sjezdem na Ještěd je stále zúžení, ale kolony se už netvoří. Takže velmi dobré večerní lyžování, kdyby bylo pod nulou, a tím sníh kompaktnější (ten technický ze Snowfactory je v tomhle počasí sypký jak cukr), je to za pět hvězd.

29.01.2023  | Ještěd

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:
Na večerním lyžování na Ještědu jsem byl den po schwabovi (viz předchozí report), což byla neděle a myslel jsem si, že lidí bude méně, ale opak byl pravdou. Hlavně od 18 do 19 to bylo skoro jak na Medvědíně o hlavní sezoně. Později se lyžaři rozptýlili po sjezdovce a do apres-ski baru a už to bylo rozumnější. Sjezdovka byla celkem dobře připravená, ale díky velkému počtu lyžařů a i tomu, že se neustále zasněžuje téměř od nuly, se později začaly objevovat kameny a hnědá místa. Díky tomu budou mít v servisu lyží zase práci na zažehlování skluznic. :-( Další nepříjemností byla zapnutá sněhová děla během lyžování, což chápu, že je potřeba dosněžovat, ale lyžovat se v tom moc dobře nedá. Lanovka je čtyřsedačková (Skalka), čekání ze začátku večerního lyžování cca 10 minut, na konci cca do 2 minut. Nicméně celkově se lyžovat dalo, bylo potřeba si najít ty správné cesty mezi děly a šutry. :-) Občerstvení fungovalo v apres-ski baru. Parkování, příjezd a odjezd bez problémů.

28.01.2023  | Ještěd

 • autor: schwab
 • hodnocení:

Na sobotní večer jsme vyrazili na večerní lyžování na Ješted. Středisko známe velice dobře, rozhodně má své mouchy. Na večerním lyžování jsme zde ale byli poprvé a až na některé drobnosti jsme odtud nakonec odjížděli docela spokojeni.

24.01.2023  | Ještěd

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:

Zima opět vypadá jako zima a tak téměř po měsíci mířím na Ještěd. Minulý týden bylo ještě zavřeno, vlekaři tak využili minusové teploty k masivnímu zasněžování i přes den. Chystal jsem se už o víkendu, ale podle kamer bylo celkem dost lidí, počkal jsem tedy na všední den a vyplatilo se. Lidí bylo sk...

29.12.2022  | Ještěd

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:

Kam na hory před další oblevou? Podle kamer všude dost plno (jsou vánoční prázdniny), zkusil jsem opět Ještěd, zvláště když slibovali, že rozšíří počet otevřených sjezdovek. To se splnilo, a dávám hvězdičku navíc vlekařům za snahu udržet sjezdovky i v tomto počasí. Jinak na konci dne bylo už téměř 1...

27.12.2022  | Ještěd

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:
Večerní lyžování na Ještědu probíhá od 18. do 21. hodiny, téměř už každý den (je potřeba sledovat jejich web stránky v sekci Aktuality). Lyžuje se na velmi dobře osvětlené sjezdovce Nová Skalka, ke svezení nahoru slouží odpojitelná čtyřsedačka bez bubliny. Sjezdovka je 1,5 km dlouhá a byla otevřená téměř v celé šíři. Sjezdovka byla dobře upravená, v prudších částech byly hrudky a ke konci se začaly dělat plotny, ale dalo se po celou dobu celkem dobře lyžovat. Jen koncem večerní bylo potřeba vybírat tu správnou cestu dolu a pro začátečníky asi nic moc :-) Do 18:30 celkem málo lidí, do 20:00 už celkem dost, pak to zase ubývalo, každopádně čekání na lanovku i v době špičky bylo max. v jednotkách minut. Občerstvení otevřeno Apres-ski v dolní části sjezdovky, ceny jsou v mém velkém reportu z 22.12. Parkoviště bylo poloprázdné jak venkovní, tak kryté. Cesta do areálu celkem bez problémů, je potřeba počítat se zúžením před odbočkou na Ještěd a tím i drobné zdržení v zácpě.

22.12.2022  | Ještěd

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:

Podle předpovědí a kamer měly být Krkonoše zahaleny v mlze, vyzkoušel jsem tedy zajet na Ještěd, kde byla předpověď optimističtější. Zpočátku to vycházelo, ale odpoledne mě vyhnal déšť, který nabíral na síle a ubíral na sněhu, který byl v minulých týdnech tak pracně nafoukán a upraven. Celkově byla ...

16.03.2022  | Ještěd

 • autor: lopatak joe
 • hodnocení:

Po třech letech jsem se rozhodl vyzkoušet večerní lyžování, po ještě delší době oprášit svoji kartu Gopass (dobré, že jde nákup na Skipasomatu s ní propojit, takže se ke kase už nemusí) a po ještě delší době vyrazit opět na Ještěd (pokud nepočítám loňský rok, kdy jsem si to v době covidové, kdy nic ...

13.03.2022  | Ještěd

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Nerad bych, aby report vyzněl zaujatě, ale Ještědu kromě sjezdovky Nová Skalka poměrně dost věcí kazí renomé. Je pravdou, že PR a reklama nové sjezdovce byla komunikována na jedničku, ale provozně je hodně co zlepšovat. Ceny stoupají a kvalita služeb klesá, bohužel. Posuďte sami... I v době jarních ...

01.03.2022  | Ještěd

 • autor: ondrejj
 • hodnocení:
Dnešní návštěva byla plánována dlouho dopředu, proto byla cena Gopass skipasu 250,- Kč. Celý den sluníčko a krásné lyžování. Otevřená pouze sjezdovka Nová Skalka a částečně 4a Traverz a 4a Skalka. Dorazili jsme až na desátou hodinu a nestihli tak ranní manšestr, ale vůbec to nevadilo, protože se dalo lyžovat až do odpoledne. Dle informací skiareálu 20 až 50 cm sněhu. Na parkovišti bez sněhu. Lanovka Nová Skalka je klasická odpojitelná čtyřsedačka, doba výjezdu 8 minut. Na to, jaké bylo krásné počasí, byla zalidněnost velmi malá. Občas se vytvořil na sjezdovce nebo u nástupu na lanovku chumel od několika dětských lyžařských družstev. "Fronta" 2 až 5 minut celý den. Od 10 do 16 hodin se třemi zastávkami v baru 18 jízd. Après-ski bar Nová Skalka otevřen a skoro celý den téměř prázdný. Po dálnici bez problémů, silnice suchá až k parkovacímu domu. Parkování za 100,- Kč.

24.02.2022  | Ještěd

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:
Máme za sebou další oblevu a ačkoli se vlekaři na Ještědu snažili, pokud je nad 5 stupňů i na večerním lyžování, pak je kvalita sněhu špatná. V týdnu na Ještědu napadla nová sněhová nadílka, to jsem bohužel nestihl, což je škoda, neboť kvůli oblevě je zase po sněhu. Z parkoviště jdete v poloblátě, neboť roztátý sníh teče po cestě až do Liberce, před pokladnami je celkem pěkná "čvachtanda". Nicméně sjezdovka Skalka byla připravena, minimálně první hodinu večerní se dalo rozumně jezdit, vlekaři se snažili udržet v rozumné míře i prostor kolem nástupu i výstupu čtyřsedačky. Další hodinu už se tvořily hodně muldy, sníh byl rozbředlý a poslední hodinu už šlo jen o to vybrat si správnou cestu a dojet šťastně dolů. Zase to mnozí vzdali a na sjezdovce už téměř nikdo nebyl. V prvních hodinách bylo více lidí, ti se ale rozmístili po areálu a čekání bylo tak do dvou minut max. Skibar otevřen a díky popisované situaci byl docela plný, parkoviště poloprázdné. Přejme si, ať mrzne!

21.02.2022  | Ještěd

 • autor: Msmsms
 • hodnocení:
Večerní lyžování super. Vlekaři vstřícný, pohotový, profesionální. Velký posun dopředu celkově. Nic špatného mě nenapadá, co bych mohl napsat. Vše perfektní a s délkou svahu nikdo nic nezmůže.

12.02.2022  | Ještěd

 • autor: Nahoru Adolu
 • hodnocení:

Už nějakou dobu se chystám otestovat ještědskou sjezdovku Nová Skalka. Konečně v sobotu 12.2. jsem využil kupón ze Skipasomatu do skiareálu Ještěd. Oceňuji možnost využití zaslaného kódu přímo v e-shopu Gopass, kde jsem si nahrál skipas online rovnou na svou kartu Gopass. To funguje skvěle. Všude pr...

07.02.2022  | Ještěd

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:
Ačkoli foukal celkem silný vítr, večerní lyžování bylo spuštěno. Sjezdovka Skalka je naštěstí krytá mezi stromy, a to včetně čtyřsedačky, takže kromě úplné horní části se dá i ve větru celkem rozumně lyžovat. Kolem půl osmé sice vlekaři čtyřsedačku zastavili právě z důvodu silného větru úplně, ale cca za půl hoďky díky tomu, že vítr utichal, ji opět spustili, za což jim patří dík (nenechali to zavřené až do konce). Sjezdovka dobře upravena, sněhu již je dost, kamínky nejsou. Cca v prostřední části, kde je takový prudký přechod, byly ledové hrudky, ale nakonec se to rozjezdilo. :-) I k deváté hodině byla sjezdovka OK. Zalidněnost mírná (navzdory jarním prázdninám okrajů Prahy), čekání na čtyřsedačce max. do dvou minut, po osmé víceméně nečekáte a projíždíte plynule turnikety. Apres-ski bar otevřen, díky výpadku čtyřsedačky bylo celkem plno. :-) Cesta po D10 přes Prahu, Boleslav a Liberec v pohodě, bez objížděk. Takže celkově velmi dobrá večerní lyžovačka.

19.01.2022  | Ještěd

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:
Ještěd večerní (středa): Byť byla nahoře lehce mlha, viditelnost po celé sjezdovce dobrá, osvětlení mají skutečně rozumné a dá se jezdit. Oproti oblevě v prosinci zasněžují a sněhu je výrazně více, nikde žádná hnědá místa, bohužel šutry jsou zde stále, hlavně v horní pravé části z pohledu sjezdu dolů. Dole, na dlouhém dojezdu k lanovce je technický sníh ze snow factory, je potřeba dát pozor na změnu povrchu a zpomalení. Zalidněnost rozumná, klasicky při zahájení více lidí, pak kolem osmé nikdo, do devíti se to jemně navýšilo, jak postupně opouštěli apress ski bar :-). Nicméně čekání do minuty, po půl osmé projíždíte turnikety plynule. Kryté parkoviště zaplněné z třetiny, stále platí 100,- Kč jednorázové parkovné, pokud nemáte sezónku. Čtyřsedačková lanovka očištěná, vlekaři se starají a jsou vstřícní. Celkově dobrý dojem na večerní lyžování, jen je potřeba více sněhu na ty šutry, nebo vzít starší lyže :-)

28.12.2021  | Ještěd

 • autor: Bambus_M5
 • hodnocení:

Mé první večerní lyžování na Ještědu. Nevyšlo úplně počasí, z mrholení se postupně stal déšť se sněhem. Ve spodní části areálu zrovna probíhala afterparty po akci Red Bull Homerun. Hrála hlasitá hudba a motalo se tam i pár nelyžařů. Celkově hodnotím areál pozitivně, počasí neporučíme a provozovatel ...

Další reporty ze střediska: Ještěd

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

SNOW tipy

Výška sněhu 60 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 4
Otevřené sjezdovky 4 z 5