Ještěd - aktuální report z 27.02.2019 - SNOW.CZ

Ještěd | aktuální report z 27.02.2019

Ještěd - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Česko Česko - Jizerské hory

průměrné hodnocení Ještěd:
autor: 0ndra
hodnocení:
návštěva od: 27.02.2019 do: 27.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Svou pětidenní pouť po Jizerských horách a Krkonoších jsem započal na Ještědu - ve stylu hesla od nejhoršího k nejlepšímu. Nebyl jsem zde alespoň 8 let a za tu dobu se dle mapy areálu moc nezměnilo, vlastně spíš nic. S předem negativním zaujetím jsem vyrazil zhlédnout, zda nový vlastník kromě zkrácení otevírací doby udělal i něco dobrého pro návštěvníky...
Ale svou negativitu jsem si neměl kde vybít - na Ještědu se lyžovalo nádherně. Pět hvězd nemohu udělit už kvůli zmíněné kratší otevírací době (do 15 hod.), ale jinak se jednalo o jedno z nejlepších lyžování této sezony.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V provozu byly všechny svahy kromě Starých Plání. Jednoznačně nejlepší lyžování se konalo na sjezdovce č. 5 u LD Skalka. Díky nulové zalidněnosti nevadila její malá šířka, ale výhodou byla její stinná poloha, která přes desetistupňové teplo držela trať lehce zmrzlou po celý den a manšestr místy až do odpoledne. Podobně dobré to bylo i na sjezdovce č. 4, ale nebyl důvod jezdit na ni, když je kratší a obsluhovaná pomalejší LD.
Úplně zmrzlá byla dokonce černá sjezdovka č. 3, zde bylo nutné mít opravdu ostré hrany a mě osobně moc nezaujala. Svahy č. 1, 2 a 6, 7 na Pláních bohužel nepřekvapivě trpěly vysokou teplotou a jarním sluncem, a tak byly již po desáté hodině plné hlubokého jarního firnu a s postupem času i nepříjemných boulí. Ani když jsem po obědě přezul na allmountainy s 85 mm pod patou, nešlo si zde lyžování užít. Zato ve stinné části areálu se dalo parádně jezdit až do 15 hodin.
Sjezdovka č. 8 na Pláních byla zřejmě urolbována již pár dní dozadu a její povrch tak tvořila jen lehce zmrzlá krusta a místy již tráva, označil bych ji spíše za nesjízdnou.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky byly vzhledem k poloze areálu a jarnímu počasí dobré. Přesto, že se Ještěd jako téměř každý rok potýká s malým množstvím sněhu, překvapivě byl nedostatek znát hlavně na sjezdovkách č. 4 a 5 - místy byl sníh nahnědlý a na jednom místě již vykoukla i tráva. Naopak na Pláních, které se dočkaly umělého zasněžování, byla vrstva sněhu slušná, odhadem půl metru, leč bohužel velmi rozteklého sněhu. To na svazích č. 4 a 5 byla odhadem jen průměrně polovina, na černé a pod kabinovou lanovkou pak něco mezi.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Rychlost a pohodlí zdejších lanovek jsem si již po letech nepamatoval. Pouze dvousedačku na Pláních, ta je stále stejná a pomalá. LD Densoline je bohužel neodpojitelná a relativně pomalá, kotva pod ní taktéž.
Největším překvapením byla ale LD Skalka, která je odpojitelná a jezdí velmi rychle, navíc obsluhuje nejdelší (a v tento den i nejlepší) sjezdovku. Pokud chcete najezdit co nejvíce kilometrů v největším pohodlí, rozhodně zůstaňte zde.
Naopak lehce negativním překvapením byla kotva vedoucí z Plání na Skalku. Před polednem jsem se zajel na Pláně podívat s úmyslem, že poté sjedu k autu, dám si oběd a vyměním lyže za širší. Bohužel při druhé jízdě nahoru na LD Pláně se kotva zastavila. Vlekaři mi sdělili, že se rozbila. :-) Nicméně optimisticky dodali, že než si dáme ještě pár jízd, snad se jim ji podaří opravit. Pláně se na tu dobu staly tak trochu "špuntem", jelikož sem z areálu nadále přijížděli lyžaři, ale neměli se jak dostat zpět. Někteří nelenili a nepříjemné cca 500 metrů dlouhé stoupání se jali zdolat sami. Naštěstí se kotvu povedlo opravdu spravit a po nepříjemné hodince na úzkých lyžích v rozbředlém sněhu jsem se dostal zpět do areálu.
Kotva na Pláních byla mimo provoz, kvůli nedostatku sněhu a asi i kvůli nízké zalidněnosti. Vlek na Bucharce bohužel není s areálem propojen, a tak jsem ho nevyzkoušel.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Hlavní a největší plus tohoto lyžování. Na centrálním parkovišti stálo cca 30 aut, v garážích pod ním nás stálo asi 5. Tomu odpovídala i zalidněnost... :-) To, jak si na Ještědu zalyžujete, dle mého ovlivňuje právě především zalidněnost. V tomto případě nevadily užší sjezdovky ani LD na Pláních s nízkou kapacitou.
Fronty se samozřejmě nikde nekonaly, stejně tak nepřekážel nikdo ani na svazích. Pouze když byla kotva z Plání mimo provoz, postupně lyžařů přibývalo a na LD se pak čekalo do 2 minut.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení jsem nevyužil, ačkoliv bych tak i rád učinil. Bohužel ale byla možnost občerstvení pouze u dolních stanic LD Skalka a Densoline. To první je spíše stánkem se základním výběrem pochutin, i když moderně pojatých. To druhé je pak skutečnou restaurací i s venkovní terasou. Já ale neměl náladu se občerstvovat dole a ve stínu v takto slunečném počasí. Škoda, že se žádný (alespoň malý) bufet nenachází u některé z horních stanic LD. U každé se ale naštěstí nacházela pohodlná lehátka a tak jsem se občerstvil z vlastních zásob za krásného opalování.
Hezké by bylo zřejmě i občerstvení u bufetu u dolní stanice LD Pláně, ten byl ale zavřený.
Apres-ski se nekoná, po konci je mrtvo. :-D

Doprava do střediska a parkování:

Doprava do areálu je dalším z plusů. Z Prahy po dálnici dojedete opravdu až těsně pod kopec, a to za hodinku. Jediným překvapením byla neprostupná mlha ležící v údolí před Libercem.
Bezproblémový je i příjezd libereckou MHD, pod kopcem končí tramvaj a zastavuje i autobus.
Parkování naprosto bezproblémové v moderním parkovacím domě s nízkou obsazeností, v bezprostřední blízkosti pokladen. Ještě vzpomínám, jak jsme zde před několika lety platili soukromníkovi 100 korun za stání na jeho zahradě, protože všude bylo plno. To už je naštěstí pryč...

+ plusy

 • Velmi nízká zalidněnost
 • Sjezdovky ve stínu v perfektním stavu po celý den
 • Rychlá odpojitelná LD Skalka
 • Parkování v garážích u kasy
 • Příznivé ceny skipasů
 • Výborná dostupnost

- mínusy

 • Porucha kotvy na Pláních
 • Málo možností k občerstvení
 • Zkrácená otevírací doba
 • Užší sjezdovky (č. 4 a 5)
 • Rozbředlý a měkký sníh na Pláních
 • Pomalá dvousedačka na Pláních
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

16.02.2019  | Ještěd

autor: Sparťan
hodnocení:

Jarní počasí pokračuje dalším dnem a já vyrážím s rodinkou provětrat sezónku pod Ještěd a nedělám dobře. Takhle špatně jsem si letos ještě nezalyžoval! Nevadí mně jezdit v těchto jarních teplotách, mám rád pořádnou firnovačku na lyžích, ale takhle špatně připravené sjezdovky jsem dlouho neviděl a do...

zobrazit celý report

09.02.2019  | Ještěd

autor: Sparťan
hodnocení:

Tak po nějaké době se s dětičkami vracím na lyže pod Ještěd a dnes to bylo o mnoho lepší lyžování než v lednových dnech. Již je nějakou dobu otevřena jižní část areálu Pláně a sem směřuje většina lyžařů a tak na severní straně je o dost volněji. Za celý den jsem nečekal nikde ani minutu, za to na Pl...

zobrazit celý report

05.02.2019  | Ještěd

autor: pavka.p
hodnocení:
Dopolední lyžování bez front na lanovky. Ráno krásně upravené sjezdovky. V poledne úzká Liberecká již s plotnama. Sněhové podmínky výborné. Občerstvení mírně dražší, úroveň dobrá. Trochu mě mrzelo, že bylo zavřené občerstvení na Pláních. Radši si dám kávu venku na sluníčku než u můstků v restauraci. Parkoviště poloprázdné.

27.01.2019  | Ještěd

autor: Frank831
hodnocení:

Ještěd jsem zvolil z důvodu dobré dopravní dostupnosti a otevírací době, která začíná v 8 hodin. V konkrétní den byla bohužel mlha, i přesto jsem musel čekat ihned po ránu zhruba 15 minut frontu na skipas. Z důvodu velké mlhy na sjezdovce Nové Pláně jezdily děti většinou po sjezdovce Skalka. Z toho ...

zobrazit celý report

12.01.2019  | Ještěd

autor: Sparťan
hodnocení:

Děs, běs, hrůza, tragédie... dávám jen jednu hvězdu, a to za to, že je alespoň část areálu v provozu. Takovou hrůzu jsem dlouho neviděl a doufám, že již ani neuvidím. Na sjezdovkách to byl boj o přežití, když to přeženu, neskutečně mnoho lidí na Liberecké a souběžném úseku Skalky. To bylo lidské mra...

zobrazit celý report

06.01.2019  | Ještěd

autor: Sparťan
hodnocení:

V září jsem využil akce skiareálu a vystál jsem si frontu jak za "komančů" na sezónní skipas za 1 000 Kč, to byla neuvěřitelná cena. Tak ho má i celá moje rodina. Dnes jsme zde poprvé v sezoně. Po včerejším teplém dni a oblevě to ale není zas tak kdovíjaká pohádka, ale na to, že je zde celkem málo s...

zobrazit celý report

23.02.2018  | Ještěd

autor: Rychle
hodnocení:

Ano, jsou na Ještědu úzké sjezdovky, ano, jsou místní sněhové podmínky většinou horší než ve výše položených areálech, ano, je tamější úprava slabší v porovnání s velkými areály, přesto na půldenní lyžování z Prahy není lepšího střediska (přes pracovní týden).
Zalidněnost minimální, takže úzké sje...

zobrazit celý report

17.02.2018  | Ještěd

autor: radek1
hodnocení:

Začal bych tím, že na Ještěd se mi moc nechtělo, ale můj lyžařský kolega mi tentokrát nedal na výběr. Jelikož jsem vyznavačem carvingových oblouků a širokých sjezdovek v rozumném sklonu, nemohl jsem si v podstatě vybrat hůř. Nic takového zde nenajdete. Sjezdovky jsou prudké, většinou úzké a některé ...

zobrazit celý report

05.02.2018  | Ještěd

autor: andy97
hodnocení:

Dnešní Ještěd byl opravdu zážitkem. Celkový dojem nezkazila ani již tradičně horší úprava některých úseků a po ránu velmi zmrzlé tratě. Počasí naprosto vše vynahradilo.

zobrazit celý report

23.01.2018  | Ještěd

autor: andy97
hodnocení:

Ačkoliv areál není ani z poloviny otevřen, sněhu bylo dost a na jednodenní lyžování z Liberce naprosto dostatečné vyžití. Areál celkově průměrný, ale s velkým potenciálem, uvidíme, co vymyslí nový nájemce TMR.

zobrazit celý report

25.12.2017  | Ještěd

autor: tomtvaroha
hodnocení:

Areál je celkem zastaralý. Občerstvení předražené, ale minimum lidí. V provozu jedna sedačka a kotva. Sjezdovky Pod Lany a Liberecká, Slalomák zavřený, ale sjízdný s opatrností. Liberec pronajmul areál na 10 let TMR (vlastní Špindl atd.) Takže lze očekávat zlepšení služeb, lanovek, ale také zvýšení ...

zobrazit celý report

14.03.2017  | Ještěd

autor: Rychle
hodnocení:

Oproti minulé návštěvě nutno vyzdvihnout podstatně lepší úpravu sjezdovek, byť k dokonalosti to mělo stále hodný kus cesty. Naopak sněhové podmínky se dle očekávání hodně zhoršily, takže na Ještěd aktuálně jen se starými lyžemi. Těch vydřených míst už začíná být mnoho. Čtyři hvězdy dávám hlavně za p...

zobrazit celý report

08.03.2017  | Ještěd

autor: Rychle
hodnocení:

Velkou výhodou dnešních dnů je minimum lyžařů ve středisku. Nevýhodou minimálně (ale spíš to vypadá jako pravidlo) byla 8.3.2017 slabší úprava sjezdovek.
Rozhodoval jsem se, zda dát 3* nebo 4*. Za to minimum lidí jsem se přiklonil ke 4*, protože tím pádem si člověk mohl volit stopu a vždy...

zobrazit celý report

05.03.2017  | Ještěd

autor: mtxd
hodnocení:
Hrozna zkusenost, sjezdovky vubec nejsou pripravene.

27.02.2017  | Ještěd

autor: andy97
hodnocení:

Skiareál Ještěd má před sebou možná poslední 2 týdny lyžování (dle odhadu dotazovaných vlekařů: "2 týdny a pak se uvidí."), ale i přesto nabídl dobrou jarní lyžovačku s celkově 8 km sjezdovek. Po ránu dokonce umrzlé a s minimem lidí.

zobrazit celý report

21.02.2017  | Ještěd

autor: andy97
hodnocení:

I přes nepřízeň počasí, která se přes den v Liberci projevovala silnými srážkami a dokonce i krupkami, jsme se rozhodli po vyčasení se navečer vyrazit na večerní lyžování pod Ještědem.

zobrazit celý report

08.02.2017  | Ještěd

autor: urnatko
hodnocení:
Byl jsem na Jestedu lyzovat poprve a nejspise take naposledy. Ani by neslo o to, ze byla cely den mlha. Holt neni kazdy den posviceni. Nicmene kvalita sjezdovek je bidna. Sjezdovky jsou uzke (krom Plani a sjezdovek u skokanskeho mustku). Snih rano premrzly a odpol mekka kejda. Z letosni zimy jsem namlsan trochu jinymi podmínkami. :) Diky charakteru sjezdovek se tvori slusne boule, na kterych bohuzel zacatecnici padaji jak svestky a komplikuji sjezd lepsim lyzarum. Ale tak byla to zde zajimava zkusenost. Plane pro decka a snowbordaky super. Navic vyborne vari v chate na Planich.

06.02.2017  | Ještěd

autor: Jerry70
hodnocení:

Ač je Ještěd z Prahy jedním z nedostupnějších skiareálů, nikdy jsme tam nebyli. Dnes jsme se to za pomoci Skipasomatu rozhodli napravit. Počasí – ráno -2 °C, přes den max. +2 °C, při odjezdu opět -2 °C. Celodenní zápolení s mlhou. Na centrální parkoviště jsme dorazili v 8:15 mezi prvními. Bohužel b...

zobrazit celý report

26.01.2017  | Ještěd

autor: human
hodnocení:

Je to přesně týden, co jsem byl na Ještědu, a jelikož na Slevomatu byla nabídka za 399 Kč, tak jsem toho využil a jel znova. Předpověď slibovala slunečné, relativně teplé počasí, ale ani trochu to nevyšlo. Po sluníčku ani památka, dole -3 a nahoře určitě ještě méně, navíc v horní částí foukal celkem...

zobrazit celý report

19.01.2017  | Ještěd

autor: human
hodnocení:

Na Ještědu jsem byl minulý rok, kdy byla velmi špatná sněhová situace, a tak jsem to chtěl zkusit, když funguje celý areál včetně Plání, o kterých jsem vůbec nevěděl, že existují. Projel jsem si párkrát některé sjezdovky a úplně se mi nelíbilo, že i přes to, že napadlo celkem dost přírodního sněhu, ...

zobrazit celý report
Další reporty ze střediska: Ještěd