Dolní Morava - aktuální report z 30.03.2019 - SNOW.cz

Dolní Morava aktuální report z 30.03.2019

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Králický Sněžník

Dolní Morava - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 30.03.2019 do: 30.03.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Sobotní předpověď slibovala nic než slunce a ač by člověk nevěřil, teplota se vyšplhala odpoledne až k 16 stupňům. Ale nepřijel jsem z Prahy takovou dálku, abych se jeden ze dvou dnů opaloval... :-D
Počasí nezhatilo můj plán poprvé se podívat na Dolní Moravu. Překvapivé naopak bylo, jak skvěle byly sjezdovky v tomto počasí připraveny a já si to zde užil více než předchozí den v Říčkách, i když tam byla teplota nižší a slunce se občas i schovalo.
Krásné jarní lyžování na svazích alpských parametrů snad jen nebylo tuhle zimu poslední. :-)

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V provozu byl bohužel poslední týden již jen horní areál Sněžník, a to pouze svahy náležící k sedačkové lanovce (č. 2, 3, 8 a horní polovina 5), tedy bez sjezdovky Slamník. Za to musím odebrat půl hvězdy, sněhu tu bylo samozřejmě vzhledem k nadmořské výšce nejvíce, uzavření sjezdovky je pro mě tudíž nepochopitelné. Diskutabilní je i uzavření areálu U Slona, stále jsou tu vysněžené několik metrů vysoké skokánky, které by pravděpodobně po rozhrnutí alespoň na víkend ještě posloužily, ale budiž...
Jinak ovšem výtečně připravené hlavní svahy č. 2 a 3, po ránu nahoře dokonce lehce vymrzlé, dole příjemně měkčí. I v 11 hodin se dalo najít místo s manšestrem a do 12 hodin se dalo na obou sjezdovkách parádně lyžovat. První je nadstandardně široká, druhá zas dlouhá, takže není co vytknout. Po obědě ale teplota a slunce již dělaly své - byl to spíše boj a v 15 hodin jsem lyžování zabalil.
Nová sjezdovka č. 8 je kromě prvních společných 100 metrů se sjezdovkou č. 2 příjemně široká, ale především nabízí krásný výhled do údolí i na protější kopce, skutečně připomíná výhled z alpských strání. Navíc je po celé délce precizně zabezpečena ochranou sítí, stejně jako navazující č. 5. Ta už je bohužel užší, zhruba na šířku rolby. Stále potěšující ale je, že přes jejich velkou délku a charakter přejezdových cest se ani v měkkém pomalém sněhu lyže nezastaví a prakticky nikde není nutné bruslit.

Sněhové podmínky:

Úprava byla výtečná. Sněhová pokrývka nejlepší asi na sjezdovce č. 3, bez hnědých míst a nutnosti zúžení. Taktéž na Slamníku, ale ten byl již rájem pro skialpinisty a pěší. Na svahu č. 2 po ránu nahoře přimrzlý sníh, dole tvrdý manšestr na dlouhé carvingové oblouky. Postupně ale sníh měknul, u výstupu z LD se tvořila louže a na černém úseku menší muldy. Spodní část po obědě také měkká, místy vylezly bohužel i kameny a dvě místa uprostřed byla ohrazena. Stále však většinou okolo 40 cm sněhu.
Nejhůře na tom byla asi nová sjezdovka č. 8, která byla kvůli nedostatku sněhu již lehce zúžena a v prostřední části byl sníh hodně špinavý od jehličí. Ve finále byla tak skoro stejně úzká jako navazující č. 5. Ta s výškou sněhu problémy neměla, louže se zde ale v průběhu odpoledne vytvořily také.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Dostatečný komfort zajišťuje odpojitelná čtyřsedačka. Šestisedačka by areálu asi slušela více, obzvlášť v plné sezoně bude zřejmě kapacita nedostačující. Na polstrovaných sedačkách by se také sedělo lépe. Ale to jsou jen drobnosti, které lze v tento den snadno odpustit. Největším mínusem je již zmíněný vypnutý vlek na Slamník. Zázemí pod LD v pořádku, moderní toalety i pokladny.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněnost byla velkým překvapením. Pokud bereme v potaz jen tu lyžařskou, byla relativně nízká. Na sjezdovkách měl každý dost prostoru, i když by člověk čekal 30. března větší liduprázdno.
Jinak byly ale prakticky celý den obsazeny všechny sedačky, dokonce i směrem dolů průměrně každá osmá. Bylo to dáno velkým množstvím pěších návštěvníků z Čech i Polska, kteří se vyváželi ke stezce v oblacích nebo k pěším výletům. Bohužel takřka každou jízdu kvůli nim LD i lehce zpomalovala. Po sjezdovkách č. 5 a 8 pak proudili nahoru ti, kteří za lanovku nechtěli platit. Naštěstí ale všichni spořádaně po okrajích, takže příliš nepřekáželi.
Když musela LD výjimečně i úplně zastavit, tvořila se dole cca minutová fronta.

Občerstvení a aprés-ski:

V provozu byla restaurace Marcelka u dolní stanice LD, která zřejmě ničím zvláštním z venku neosloví. Dále pak nová restaurace Skalka pod stezkou a chata Slaměnka u horní stanice LD se slovenskou kuchyní.
Nová prosklená Skalka vypadá opravdu pěkně a evokuje punc pravých alpských restaurací. Vyšší ceny tu nejspíš mají opodstatnění, nicméně ne pro člověka, co přijel primárně za lyžováním a ne za jídlem a opalováním.
Ostatně Slaměnka nabídla výborně jídlo a opalování taktéž, navíc vyšší ceny jsou i zde. :-) Bryndzové halušky za 160,- jsou ale bezchybné, ovocné koláče za 75,- neméně. Na čepu je Kofola a Plzeň.
Venkovnímu posezení na terase chybí už jen lehátka, aby člověk mohl pozorovat desítky paraglidistů vznášejících se nad hlavou.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava z Rokytnice v OH bez problémů, po relativně slušných silnicích. Již cca 20 km před areálem vykukuje "bílý pruh" sjezdovky Slamník a stezka v oblacích, takže sem trefíte i bez navigace.
Parkování bylo bohužel spíše negativním překvapením. Parkovací plochy přímo pod areálem nejsou dostatečně dimenzované, na druhou stranu kvůli sklonu a poloze areálu ani zřejmě být nemohou.
Takřka všechna místa jsou v relativně prudkém svahu, na asfaltu a štěrku s bahnem. Vzdálenost z mého parkovacího místa obdobná s parkovištěm v Říčkách, ovšem zde více do kopce.
Přímo pod pokladnami je i cca 20 "VIP" míst, tuším za 200,- den. Ta nebyla plně obsazena. Nutno ještě podotknout, že cca 70 % návštěvníků tvořili pěší turisté a rodiny s dětmi bez lyží, takže například týden nebo dva zpátky nemuselo být parkování ještě takovým problémem. Jen důkaz toho, že areál vydělává a je navštěvovaný kontinuálně po celý rok, a tak by to mělo být... ;-)

+ plusy

 • Široké a dlouhé sjezdovky alpských parametrů
 • Slunné počasí
 • Odpojitelná LD
 • Bohaté vyžití pro celou rodinu
 • Velmi dobrá úprava svahů po ránu

- mínusy

 • Měknoucí a ubývající sníh
 • Vyšší zalidněnost způsobená především turisty
 • Problematické parkování
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

28.02.2023  | Dolní Morava

 • autor: Bohouš
 • hodnocení:

Letos poprvé na Dolní Moravě a asi taky naposledy - dostal jsem odpolední skipas, tak jsem vyrazil od 13 hodin na svah. Co mě poněkud zaskočilo, byla minimální návštěvnost, čekal jsem větší nával, ale vzhledem k cenám se není čemu divit, spousta lidí jede raději jinam. Denní skipas na pokladně vyjde...

17.02.2023  | Dolní Morava

 • autor: radez
 • hodnocení:

Při pátečním večerku se muselo počítat s mokrem, čili jen pro srdcaře. Do doby startu pořád pršelo. I samotný povrch byl mokrý nebo trochu přimrzlý, čili prašan už byl ten tam. V žádné části sjezdovky, kde se konalo večerko, ovšem neleze hlína. Je dostatečná vrstva umělého sněhu. Dole u Marcelky už ...

16.02.2023  | Dolní Morava

 • autor: petr.c
 • hodnocení:

Na Dolní Moravě jsem měl většinou ne úpně ideální počasí. Tentokrát vše vyšlo. Byla inverze a hranice mraků se pohybovala těsně pod dolní stanicí lanovky. Při pohledu na areál mě překvapil rozsah prací vykonaných ve středisku. Pro lyžaře to jsou především terénní úpravy - výrazné rozšíření přejezdů ...

28.01.2023  | Dolní Morava

 • autor: radez
 • hodnocení:

První večerko letošní sezony. Překvapilo množství sněhu, většina umělého. Povrch byl před večerkem pěkně umanžestrován (v porovnání s Bukovkou to bylo trochu lepší - což je dáno i nadmořskou výškou). Co mělo ale dost velký negativní efekt - minimálně pro mě - že celou dobu večerka byla před Slaměnko...

22. - 25.01.2023  | Dolní Morava

 • autor: Foglik
 • hodnocení:

Dolní Moravu jsme navštívili po dlouhé době a na vícedenní pobyt. Co se za tu dobu změnilo, tak příprava sjezdovek. Sjezdovky byly skvěle upraveny a držely po celou dobu. Všechny tři dny jsme vychytali krásné slunné počasí. Balzám na duši.

20. - 22.01.2023  | Dolní Morava

 • autor: Vondra_CZ
 • hodnocení:

Dolní Moravu jsme navštívili 2x, nejprve v pátek 20.1., kdy jsme si ale ani nezalyžovali. Zaparkovali jsme na P3 U Slona, oblékli jsme se a vyrazili k pokladně. Lanovka stála, tak se ptáme, kdy pojede - prý porucha a nevědí a máme jezdit buď na kotvě, nebo přejet autem na lanovku Sněžník, cesty pro lyžaře nebyly zasněženy. Jelikož jsme platili 100 Kč za parkovné a po přejezdu na jiné parkoviště bysme platili další 100 Kč, tak jsme to vzdali a odjíždíme jinam.. vybírat parkovné už v tak drahém areálu, to opravdu tleskám.
Podruhé jsme vyrazili v neděli 22.1., kdy jsme zaparkovali na parkovišti P5. Lyžování s dětmi v pohodě, ale při odjezdu z parkoviště se srazilo několik aut, cesta byla ledovatá, absolutně neošetřená, auta klouzala dolů jak sáňky a narážela do sebe. Tak hlavně, že se vybírá 100 Kč parkovné...

Středisko by si mělo uvědomit, že Alpy už vyjdou levněji (vlastní zkušenost) a lyžařsky se to nedá srovnat no a parkovné přesto všude zdarma...

01.01.2023  | Dolní Morava

 • autor: LBS
 • hodnocení:

Po vcelku nevydařených 2 dnech a jednom zcela vynechaném slibovala předpověď na dnešek konečně nádherné počasí. I přes silvestrovské oslavy jsme nařídili budíky na sedmou a s otvíračkou stáli u lanovky v téměř prázdném středisku. Dnes pálím bez rozmyslu pět hvězd za tuto lyžařskou nirvánu. I mladší ...

29. - 30.12.2022  | Dolní Morava

 • autor: LBS
 • hodnocení:

Poté, co nám letošní první plánovaný výjezd na lyže zhatila předvánoční obleva, jsme se vypravili zase po roce na Dolní Moravu. Ani letos však předpověď neslibovala nic hezkého, tak jsme nepřijeli s velkým očekáváním. Naštěstí však je celé středisko v provozu včetně traverzových přejezdů oběma směry...

25. - 27.12.2022  | Dolní Morava

 • autor: bobu
 • hodnocení:

Jako obvykle jsme na vánoční svátky zavítali na oblíbenou Dolní Moravu. Nejlepší lyžování je vždy 25.12., letos to bylo velmi podobné i o den později 26. Až 27. jsme zaregistrovali vyšší návštěvnost. Pobyt se celkem vydařil, spokojenost s lyžováním byla velká.

27.03.2022  | Dolní Morava

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Podruhé v sezóně na Dolní Moravě a stejně jako naposledy před covidem na zavírací den. V podstatě není co vytknout, jednoznačně top lyžování na kompletně prázdných svazích s vymrzlým sněhem až do 12 hodin. K tomu slunce a teplota šplhající k 15 stupňům, navíc za 350 korun díky skipasu ze SNOW. Zatím...

26.03.2022  | Dolní Morava

 • autor: radez
 • hodnocení:

Poslední víkend v sezoně byl na Dolní Moravě jezditelný, ale už to bylo hodně mokrý. Bohužel jsem po nehodě před 14 dny neměl možnost se na ničem povozit, tak jsem zvolil akorát to jediný, co můžu dělat, což je mikropomalá chůze a sezení na lanovce :-). Tato aktivita nevadí rozbité hlavě, takže poho...

24. - 25.03.2022  | Dolní Morava

 • autor: Bohouš
 • hodnocení:

Nezadržitelně se blíží konec zimní sezony na DM, v neděli je poslední den, kdy se zde lyžuje. Využívám proto krásného počasí a trávím čtvrteční a pateční dopoledne na svazích DM.

22.03.2022  | Dolní Morava

 • autor: Bohouš
 • hodnocení:

V úterý ráno vyrážím na Dolní Moravu mrknout, jak jarní teploty zamávaly se sněhovou pokrývkou. V provozu je komplet areál Sněžník a sjezdovka Slamník - dohromady 7,9 km tratí. Velmi mě překvapilo, jak kvalitně a precizně jsou sjezdovky upraveny, zvláště při těchto jarních podmínkách.

21.03.2022  | Dolní Morava

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Předpověď počasí na pondělí byla ideální, nedalo se odolat, tak jsme se vydali na Dolní Moravu. Že bude uzavřen areál u Slona jsme věděli, takže překvapení se nekonalo, a ani nám to příliš nevadilo. Odměnou byla nízká cena skipasu. A vše se naplnilo s výsledkem skvělé lyžovačky a krásného dne na hor...

17.03.2022  | Dolní Morava

 • autor: Vondra_CZ
 • hodnocení:

Vyrazili jsme brzy ráno, aby jsme jako první jeli lanovkou, což nám vyšlo. Lidí opravdu málo, ideální počasí, zalyžovali jsme si hezky, o půl jedné jsme toho měli opravdu dost a jeli domů.

13.03.2022  | Dolní Morava

 • autor: radez
 • hodnocení:

Obrovské poděkování borcům z Horské služby na Dolní Moravě, kteří mě ve stavu, kdy jsem nevěděl o světě, zachraňovali a dopravili z nejhornější části střediska dolů a následně mi zařídili další převoz :-).

12.03.2022  | Dolní Morava

 • autor: radez
 • hodnocení:

Slunečná předpověď si říkala o návštěvu a sklouznutí se, alespoň dopoledne. Zřejmě jedno z posledních, kdy se dá ještě jezdit pod nulou. Ráno bylo -6 °C a nevypadalo to, že by se nějak mělo extrémně oteplit, i když na slunku bylo vidět, že to začíná pomalu měknout. První jízdy byly fakt hodně tvrdý,...

11.03.2022  | Dolní Morava

 • autor: Bohouš
 • hodnocení:

Tento týden panují na našich horách ideální podmínky a je tomu tak i na Dolní Moravě. Díky teplotám pod bodem mrazu jsou sjezdovky v top kondici. :-)

08.03.2022  | Dolní Morava

 • autor: Bohouš
 • hodnocení:

Úterní dopoledne jsem strávil na Dolní Moravě, kde panují ideální lyžařské podmínky. Jasné počasí, teploty pod nulou a ježdění skoro bez čekání. :-)

05.03.2022  | Dolní Morava

 • autor: radez
 • hodnocení:

Po týdnu, kdy byly teploty lehce pod nulou, jsem byl kouknout i na večerko. Překvapení bylo hlavně to, že byla fakt kosa v porovnání s předchozím týdnem. Teploměr ukazoval -8 °C a jak jsem se moc neoblík, tak jsem se na chvíli musel jít zahřát do otevřené hospy.

Další reporty ze střediska: Dolní Morava

Tauplitz

Tauplitz

Tauplitz

Tauplitz

Tauplitz

Tauplitz

SNOW tipy

Výška sněhu 200 cm
Otevřené lanovky a vleky 14 z 17
Otevřené sjezdovky 37 z 43 km