Brigels - aktuální report z 04.02.2020 - SNOW.cz

Brigels aktuální report z 04.02.2020

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden

Brigels - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Shooshney
 • hodnocení:
 • návštěva od: 04.02.2020 do: 04.02.2020
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Čtyřdenní rakousko-švýcarský lyžařský výjezd jsme zakončili lyžováním na kopci, jenž ležel hned za naším ubytováním. Švýcarskou část turné nám ale pokazila dešťo-sněhová bouře, která se prohnala Alpami. Naneštěstí jsem tak mohli lyžovat jen v dolní části areálu, alespoň za snížené jízdné, které nás stálo 33 franků (790 korun). Skromnější areálek má pozoruhodné klidné genus loci, kdy pouze dotváří atmosféru jinak dosud autentické vesnice, která nepůsobí jako čistě turistické místo.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Během půldenní návštěvy jsme mohli okusit jen červený sjezd z Crest Falla pod čtyřsedačkou a sjezdovky kolem lanovky Parli. Samotný dojezd do druhé vesnice Waltenburg byl zavřený kvůli nedostatku sněhu (areál leží na jižním svahu), horní lanovky stoupající na vrchol Fil do výšky 2 418 metrů zase nejezdily kvůli silnému větru a sněžení. Během dne se navíc situace zhoršila a jezdila jen čtyřsedačka z Brigelsu. Sjezdovky nejsou v dolní části nikterak široké (nad lesem by měly být širší), ale vzhledem k nevelké návštěvnosti, kdy do areálu nejezdí příliš zahraniční lyžaři, se ani tak nepřeplní. Pokud tedy nepotkáte lyžařskou školičku, která tu má na deset divizí.

Sněhové podmínky:

Dostačující, ale rozhodně ne fantastické. Na rozdíl od protilehlého a rozlehlejšího Obersaxenu má pista sněžné tyče, jež zajistí docela dobré vysněžení. Na druhou stranu jižní svah v kombinaci s předcházejícími dešti zapříčinil, že se tu a tam objevila trochu hnědší místa, jež přikryl v noci čerstvý prašan. Lyžovalo se bez potíží, občas ale bylo potřeba vybírat stopu. Do druhé vesnice se na lyžích ani nejezdilo. Horní pasáže jsme nemohly navštívit, ale v sousedním Obersaxenu i na horních sjezdovkách byl viditelný sněhový nedostatek, neboť rozdíl mezi přírodní výškovou pokrývkou v údolí a na vršku nebyl vůbec markantní.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V této oblasti na sedačky s bublinou nenarazíte. Sice tu jezdí lanovky jen čtyřmístné, ale vzhledem ke klidu v areálu jsou dostačující. Stoupají k vrcholu standardním tempem 5 m/s, čili máte šanci nalyžovat podobnou porci kilometrů jako v nějakých věhlasných areálech. Nám se to ale kvůli počasí nepodařilo.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Když jsme přišli na otevření lanovky v 9 hodin, stála na parkovišti dvě auta, z nichž dle stop v prašanu vyjeli 4 lyžaři... První hodinu se jezdilo tedy bez čekání po prázdné sjezdovce. pak ale kvůli silnému větru vypnuli druhou lanovku a nárazově se utvořila dole asi 10minutová fronta tvořená hlavně lyžařskými školami. Jakmile přišel další mrak, tak se rázem rozplynula, ale lanovka už jezdila naplněnější, a tak na sjezdovce byl docela provoz. V případě dobrých podmínek by se ale návštěvnost dobře rozprostřela.

Občerstvení a aprés-ski:

U lanovky se nacházel menší bufet s posezením. Dali jsem si čaj za zdejší poměrně standardní 4 franky (95 korun). Jídlo v restauracích ve vesnici, která je od lanovky pět minut chůze/bruslení, pak přišlo alespoň na 20 franků. Celkově se v areálech Brigels a Obersaxen nachází nemnoho restaurací a bufetů.

Doprava do střediska a parkování:

Parkování ve vesnici jsme měli zadarmo, ale cena za celodenní parkování na asfaltové ploše u lanovky činí 5 franků. V Obersaxenu (Meyerhof) jsme stáli zadarmo. Stoupání několika serpentinami od hlavní cesty, spojující slavný areál Laax a Oberalppass, má délku asi 6 kilometrů, ale díky dobré údržbě se vyjede do 10 minut. Jen při cestě domů nestihli silničáři kvůli vydatnému sněžení horní část protahovat, a tak to bylo kluzké.

+ plusy

 • Neturistické místo - malá zalidněnost
 • Poměrně dlouhé sjezdovky
 • Panoramata

- mínusy

 • Pohyblivá cena skipasů (na způsob Špindlu) - bývá pak vyšší než u okolních areálů
 • Lanovky bez krytu
 • Jižní svahy
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

11.01.2021  | Brigels

 • autor: andy97
 • hodnocení:

Tento areál jsme navštívili naposled v únoru 2020, kdy jsme si ho pro sněhovou vichřici příliš neužili. Proto jsme se i díky zajímavé ceně v rámci flexibilní ceny skipasů při nákupu online pro daný den rozhodli návštěvu zopakovat. Areál má příjemnou atmosféru, krásné výhledy a lidí zde příliš nenajd...

Brigels

Brigels

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 40 km