Fageralm - aktuální report z 18.12.2021 - SNOW.cz

Fageralm aktuální report z 18.12.2021

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Salcbursko

Fageralm - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 18.12.2021 do: 18.12.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Fageralm je nenápadný soused čtyřvrcholové houpačky kolem Schladmingu, vzdálený jen několik kilometrů od Reiteralmu. Ačkoliv se tedy rozkládá v podobném terénu, je téměř ve všem odlišný – malý, až vesnicky klidný, vybavený „retro“ lanovkami a vleky, ale také o dost lépe vystavený slunci. A právě z Fageralmu je také ten „nejkýčovitější“ výhled na Dachstein. Platí zde také superskipas Ski amade.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V horním patře areálu, obslouženého třemi vleky (Vorderfager, Mitterfager a Hinterfager), se rozlévají mírnější sjezdovky modro-červeného spektra – většina z nich klesá přímo po spádnici a překonává přirozené terénní nerovnosti, díky nimž jsou zábavně hravé. Terén je řídce porostlý stromy a díky tomu – na rozdíl třeba od Reiteralmu – poměrně slunečný i ve vrcholu zimy. Klasické sjezdovky jsou doplněné ještě dráhami pro děti, z nichž ta nejzajímavější – boardercross – jednoduše využívá přirozené členitosti svahu, zatáček a sněhových vln. Podél nejvýše položeného „zadního“ vleku Hinterfager je navíc urolbována tzv. Teststrecke – v podstatě trať „letmého kilometru“ o šíři jednoho pásu rolby, výborně využitelná pro trénink krátkých oblouků.

Lesem do údolí vede podél přístupových dvousedaček členitá a místy dosti strmá červená sjezdovka, střídající krátké hangy, prudké zatáčky a traverzy.

Sněhové podmínky:

Sjezdovky v horním patře areálu nejsou zasněžované a přírodního sněhu už mají dostatek, díky čemuž skýtaly fantasticky drživý, utemovaný prašanový povrch. Naopak technicky zasněžovaný sjezd do údolí byl (vlivem nižší polohy, stínu a předcházející oblevy) umrzlý a jeho povrch „neklidný“.

Manšestr sice nebyl tak bezchybně nažehlený jako třeba na Planai nebo Reiteralmu, což ale k přírodnějšímu charakteru areálu tak nějak patří a vzhledem k příjemnému sněhu to nijak nerušilo.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Z údolí se nahoru na pláně musíte nechat vytáhnout dvěma navazujícími starými a pomalými dvousedačkami, u nichž zrovna nefungoval ani nástupní koberec – při cestě nejspíš vymrznete. Nahoře už se točí jen trojice vleků, z nichž ten nejbližší je zdvojený (v provozu však byl jen jeden).

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Ani o slunečném víkendu areál příliš mnoho návštěvníků nepřitáhl, takže nejenže nehrozil ani náznak front, ale nikdo nikomu nepřekážel a ještě odpoledne se daly najít stopy manšestru. Vliv na nízkou návštěvnost „retro“ areálu Fageralm má kromě menší rozlohy a nepohodlných vleků jistě také poměrně vysoká cena denního skipasu. Jezdí sem tedy zřejmě hlavně štamgasti či sezónkáři.

Občerstvení a aprés-ski:

V malém areálu, byť rozlehlém do většího prostoru, překvapí více než půltucet chat, které kromě lyžařů využívají i skialpinisté. Chaty jsou malé, útulné, zřejmě rodinné podniky s přívětivými cenami.

Na vrcholu areálu u horní stanice vleku Hinterfager se nachází posezení s výhledem a „Goliášovou“ houpačkou.

Doprava do střediska a parkování:

Parkuje se bezplatně u dolní stanice dvousedačky za obcí Forstau. Klikatá příjezdová silnice sem mírně stoupá z údolí Ennstal, po zhruba 3 km vás dovede přímo ke stanici lanovky s parkovištěm.

+ plusy

 • příjemné sjezdovky s přirozenými terénními nerovnostmi
 • přírodní sníh v horním patře areálu
 • slunečné pláně
 • nízká návštěvnost
 • retro atmosféra

- mínusy

 • dlouhé a pomalé přístupové dvousedačky
 • zmrzlý povrch tratí na dojezdu do údolí

Zajímavé odkazy

Skipas lze koupit on-line na https://tickets.skiamade.com/en

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

08.03.2022  | Fageralm

 • autor: Omut83
 • hodnocení:

Druhý den ze čtyřdenního lyžování ve Schladmingu jsme vybrali zastrčené středisko Fageralm. A rozhodně jsme neprohloupili, i když podle mapy to původně nevypadalo a mysleli jsme, že v poledne pojedeme jinam. Sjezdovka v dolní části je v lese, hodně se točí, je méně přehledná. Ale pokud na ní nejsou lidi, je parádní - červená s velmi strmými úseky, ty lze objet po "modré" cestě. V horní části jsou otevřené široké modré pláně, ideální pro děti a začátečníky, případně pro nácvik carvingových oblouků. Středisko je výše a bylo zde i více příjemného přírodního sněhu. Dvě nepohodlné dvojsedačky a zejména kotvy by zasloužily vyměnit. Nicméně díky prakticky nulové zalidněnosti se netvořily fronty. Možností občerstvení nebo i záchodů tu není mnoho. Doprava je složitější, středisko neleží přímo u hlavní silnice. Posledních pár kilometrů vede lesem zatáčkovatou silničkou. Parkoviště je tak akorát, pokud by přijelo více lidí, nevím, jestli mají v záloze další někde dál.

Altenmarkt Radstadt

Altenmarkt Radstadt

Altenmarkt Radstadt

Altenmarkt Radstadt

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 7
Otevřené sjezdovky 0 z 17 km