Achenkirch - Christlum - aktuální report z 23.12.2021 - SNOW.cz

Achenkirch - Christlum aktuální report z 23.12.2021

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Achenkirch - Christlum - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 23.12.2021 do: 23.12.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Poslední den předvánočního lyžování jsme se rozhodli strávit pohodově v malém, dá se říct až rodinném areálu Christlum, který nabízí krásné výhledy na jezero Achensee. Jeden den vám sice na prozkoumání zdejších svahů bohatě postačí, ale já osobně se určitě někdy rád vrátím si je sjet znovu. Denní skipas zde stojí nemalých 50 euro, což je víc než třeba v nedalekém a násobně větším Alpbachtalu, nicméně místní svahy se mi zamlouvaly rozhodně více, což je nejdůležitější. Co se týká covid omezení, končí to prokázání se covid passem, což musíte v Rakousku dělat stejně takřka všude, jinak nikdo nevyžaduje zakrytí úst ani šátkem. :-)

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Již při pohledu na mapu areálu je patrné, že zde leží především sportovně zaměřené sjezdovky, nicméně na své si přijdou i pohodáři. Páteř areálu tvoří červené sjezdovky č. 1 a 2, doplňují je dlouhé a přehledné černé č. 4 a 5 a dále několik kratších červených a modrých.

Z vrcholu, který leží jen v necelých 1 800 m. n. m., se spouští především prudké sjezdovky, rozdíl mezi červenou a černou se příliš neprojevuje. Zato v dolní polovině vrchní části již naleznete velmi příjemné svezení na širokých modro-červených pláních sahajících až k dolní stanici lanovky Cabrio Flitzer. Spodní část areálu je zhruba středně obtížná, nabídne převážně červené svezení (bez ohledu na značení jednotlivých svahů).

Nám se nakonec nejvíce zalíbila kombinace sjezdovek č. 1a, 6 a 1 obsluhovaných dolní lanovkou Christlum Express, které nabídly ideální mix sportovního svezení a odpočinkového lyžování. Většinou se střídají plošší úseky a prudší hangy, v podstatě celý sjezd lze ale sjet po hranách, což je ideál.

Značení sjezdovek v areálu není příliš zřetelné, ale to je úplně jedno - prakticky vždy zvládnete dojet až dolů, takže se nedá nic pokazit a svůj oblíbený svah si za chvíli najdete i bez značení.

Sněhové podmínky:

Někde jsem se před pár dny dočetl, že v Tyrolsku již 12 dní zřetelněji nesněžilo, dnes už to bude minimálně takových 14 a s každým dnem se tento fakt podepisuje na sněhových podmínkách ve všech místních areálech čím dál více. Problémem tedy byly především zmrzlé úseky a místy i ledové plotny na některých prudších úsecích. O to větší problém je to pro areál, který se z nemalé části spoléhá na přírodní sníh, kterého se mu příliš nedostává. Proto lze hodnotit jen kladně, že se areálu většinu sjezdovek podařilo připravit ve velmi dobrém stavu. Na některých sjezdovkách (třeba č. 6 a 7) se žádný led ani nevyskytoval, zato se zde držel manšestr až do 16h. Především ve vrchním patru areálu bylo ledových ploten více a jízdu si tak moc užít nešlo. Odpoledne začal sníh díky teplotě kolem nuly aspoň trochu povolovat a lyžování se tak stávalo stále lepším. Tomu dopomohlo i pár průjezdu rolby, která za sebou na několika svazích zanechala čerstvý manšestr.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Komfort a lanové dráhy se zde nesou na vlně 90. let, ovšem ne těch českých, nýbrž rakouských. Takže dostatečné pohodlí, které zajišťovaly dvě odpojitelné sedačky s bublinou. Dále byla v provozu jen kotva a poma. Zbylé dvě dvousedačky a dvě kotvy v provozu nebyly a těžko říci, jestli vůbec běžně bývají - pravděpodobně jen v době většího vytížení areálu. Jinak totiž otevřená zařízení zprostředkovala pohodlný přístup ke všem svahům. Jediné toalety se nachází u kasy a parkoviště.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Jednoznačně nejnižší ze 4 areálů navštívených v posledních dnech. Na parkovišti odhadem 30 aut (z toho tak 10 skialpinistů), na sjezdovkách pár lidí. Naprostá pohoda. :-)

Občerstvení a aprés-ski:

Podél svahů asi dvě chaty se slunečnými terasami, další možnost posezení a aprés-ski dole, ale po 16. hodině tu bylo mrtvo.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava v okolí Achensee bezproblémová, následná cesta do Prahy navzdory mohutně avizovanému náledí také, a to i cestou přes Cham a Domažlice za 5 hodin. Možnost parkování je zde bezkonkurenční, pro majitele skipasu zdarma (nikdo nic nekontroluje), ale hlavně jen pár kroků od dojezdu sjezdovky. Nebyl tak problém si během 2 minut vyměnit lyže či dojít do auta pro svačinu. Ideál!

+ plusy

 • Nulová zalidněnost
 • Dobrá úprava sjezdovek
 • Rodinný charakter areálu
 • Krásné výhledy na Achensee
 • Parkování v bezprostřední blízkosti svahu

- mínusy

 • Absence čistě modrých svahů
 • Poměrně vysoká cena skipasů vzhledem k velikosti areálu
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

27.02.2013  | Achenkirch - Christlum

Christlum je "největší" lyžařské středisko v okolí Achensee. Sám bych ho nazval malé velké středisko, kde najdeme 27 km sjezdových tratí, což by se mohlo zdát málo, ale jejich šíře a často i prázdnota mě opravdu potěšila. Středisko není tak moc navštěvované oproti jiným areálům, a to i přesto, že Ch...

Stuhleck

Stuhleck

Stuhleck

Stuhleck

Stuhleck

Stuhleck

SNOW tipy

Výška sněhu 80 cm
Otevřené lanovky a vleky 4 z 12
Otevřené sjezdovky 15 z 25 km