19. - 20.01.2024 | Axamer Lizum
- autor: gimli35
- hodnocení:
Nejdřív zasněžený, skoro liduprázdný pátek, a potom slunečná, hektičtější sobota. Skiareál Axamer Lizum mi v polovině ledna ukázal dvě tváře a obě jsem rád poznal.
Axamer Lizum - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)
Středisko, které v minulosti hostilo 2x zimní olympijské hry, plně dostačuje na jednodenní ježdění. Relativně malé středisko je vhodné i pro rodiny s dětmi. My jsme bydleli přímo ve středisku a to byla velká výhoda. Odpadá tak dojíždění, skibusy atd.
Sjezdovky:
Lyžuje se na cca 40 km sjezdovek a nejlepší z nich je ta olympijská - různě strmě červená, široká a točivá. Na druhé straně kopce je nádherná a široká sjezdovka (vede podél funparku) pokračující dále do údolí. Syn jezdil i ve velkém funparku.
Sněhové podmínky:
Sněhu dostatek na svahu i mimo ně na freeride. Podklad na sjezdovkách tvrdý, pevný, ne ledový, bez ploten. V odpoledních hodinách na modrých sjezdovkách už byly nahrnuté muldy. Ale žádná hrůza.
Komfort – lanovky, vleky a zázemí:
Hlavní zubačka je nejrychlejší cesta, jak se dostat na samý vrchol střediska. Bohužel bez sedadel, místa pouze ke stání. Jezdí každých 10 minut. Dále 5 sedaček a 4 kotvy. Určitě doporučuji relax po lyžování v bazénu a saunách ve vesnici Axams (6 km).
Zalidněnost:
Mezi svátky bylo lidí akorát. U terminálů max. 10 lidí. Kolem 16. hod jsme sundali sjezdovky, na závěr dne jsme nasadili skialpy a vyšlápli si celou olympijskou sjezdovku. Za 1,5 hod. jsme si užívali jízdu s čelovkou po sjezdovce. Při sjezdu jsme míjeli i další skialpinisty mířící na vrchol. Musím doporučit - nádhera, svoboda, zážitek.
Občerstvení a aprés-ski:
Na 4 místech bylo v restauracích dostatek místa k občerstvení i v době obědů. Polévky, těstoviny, řízky, klobásy. U nás vedl štrůdl se šodó, plněné raviolii a klasické bolognese.
Doprava do střediska a parkování:
Z Olomouce cesta cca 700 km trvala 7 hod. Středisko leží mimo městečko Axams, je zde parkoviště zdarma a míst dostatek.
Nejdřív zasněžený, skoro liduprázdný pátek, a potom slunečná, hektičtější sobota. Skiareál Axamer Lizum mi v polovině ledna ukázal dvě tváře a obě jsem rád poznal.
Vynikající středisko hlavně pro sportovněji naladěné lyžaře. Olympiabahn v podobě červené ozubnicové tramvajky je suverénně nejrychlejší dopravní prostředek. Odpoledne níže sulcovitý firn a coby rarita nutnost přejet kaluž k parkovišti na lyžích. Rychlá zubačka, navíc krásná, rychlé multisedačky a pomalé klasické olympijské dvousedačky, lepší záběry člověk nepořídí z ničeho jiného.. Na vrcholu otevřen obrovský bufet Hoadlhaus, na trati sjezdu žen pak v první vrcholové třetině další otevřená reštyka, nezastavili jsme tam... Stran parkování platí nutnost v parkomatu zaplatit kartou či eury 6 éček, poté půlku lístku nechat v autě a za druhou vybrat refundaci při koupi skipasu, férové řešení. I ve všední den dopoledne v podstatě plné parkoviště.
Kdo si chce odpočinout a relaxovat na horách, doporučuji Axamer Lizum. Sice to není žádný luxusní areál, ale ideální pro méně zdatné lyžaře nebo rodiny s dětmi, každý si zde najde ten ideální prostor. Nelyžař po vyjetí na vrchol Hoadl určitě ocení nádherný výhled na alpské vrcholky. Byl jsem zde čtyři dny, dva nádherné slunečné a pak bohužel deštivý víkend. Určitě ale návštěvy nelituji. Sjezdovky příjemné, ale pro náročnější lyžaře zřejmě malý areál.Sněhové podmínky vzhledem k denním teplotám kolem 15 stupňů slušné. Starší a pomalejší lanovky a vleky, ale čisté udržované. Občerstvení příjemné na vrcholu s výhledem do okolí. Doprava do střediska sice horskou silnicí, ale s minimálním provozem parkoviště dostatečně velké a perfektně organizované obsluhou.
Naše lyžařská dovolená končila a já se nemohl smířit s tím, že je "dolyžováno". Ráno jsem se probudil brzy a začal plánovat návštěvu ještě jednoho lyžařského střediska po cestě domů z dovolené. Pohled z okna ale nevěstil žádný slunečný den a na kopce přes mraky nebylo vidět. Byl jsem smutný z toho, ...
Na světě existují jen dvě lyžařské oblasti, které hostily zimní olympijské hry hned dvakrát. Axamer Lizum je (spolu s Patscherkofelem nad Innsbruckem) a švýcarským Svatým Mořicem jedním z nich. Konkrétně zde světová elita soupeřila v letech 1964 a 1976. Olympijskou slávu už ale odvál čas. V šedesát...