Axamer Lizum aktuální report z 17.01.2014

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Axamer Lizum - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: skiwelt
 • hodnocení:
 • návštěva od: 17.01.2014 do: 17.01.2014
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Naše lyžařská dovolená končila a já se nemohl smířit s tím, že je "dolyžováno". Ráno jsem se probudil brzy a začal plánovat návštěvu ještě jednoho lyžařského střediska po cestě domů z dovolené. Pohled z okna ale nevěstil žádný slunečný den a na kopce přes mraky nebylo vidět. Byl jsem smutný z toho, že se dnes už asi nesvezu, a tak jsem naložil zavazadla do auta a jelo se domů. Bylo zataženo a viditelnost byla špatná, nicméně čím blíže jsme se blížili po dálnici k Innsbrucku, počasí bylo lepší. V tu chvíli jsem řekl přítelkyni, nastav do navigace Axamer Lizum!

Po výjezdu na parkoviště pod lanovku si má škodovka oddechla - z Innsbrucku to sice není daleko, ale stoupání je to slušné. Parkovište bylo zaplněné z jedné třetiny, nutno ale říct že je opravdu velké.

Středisko je na alpské poměry ne příliš velké s celkovým počtem přes 40 km sjezdovek. Není zde kromě hotelu možnost ubytování a musí se sem za lyžováním dojíždět z okolí. Axamer na mě zapůsobil vcelku pozitivně.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Ve středisku jsem čekal více obtížných tratí, a to především díky ZOH z let 1964 a 1976, ale opak byl pravdou. Lyžuje se zde především na mírnějších a příjemných sjezdovkách. Od parkoviště vede sedačková lanovka s ochraným krytem. Po výjezdu touto lanovkou je možné sjet po červené sjezdovce zpět do údolí - v době naší návštěvy asi nejhůře upravená s velkým množstvím ploten. Proto jsme se vydali na vedlejší sjezdovku č. 5 - příjemná široká trať s měřeným slalomem. Dále doprava, při pohledu z parkoviště, je ještě jedna sedačková lanovka v mapě značená písmenem E. Obsluhuje červenou kratší a užší sjezdovku č. 7. Z Vrcholu této tratě je nádherný výhled na Innsbruck. Po projetí tratí na této pravé straně areálu jsme se vydali na vrchol Hoadl pomalejší lanovkou Hoadl II a odtud pak sjezdovkou číslo 1. Modře značená trať s celkem slušnou délkou je sice lehčí, ale celkem příjemná. Po jejím sjetí je možné se vydat opět na vrchol Hoadl pro změnu vláčkem, který vás na vrchol dostane opravdu rychle, nevýhodou ovšem je menší pohodlí a delší čekání na odjezd.

Další sjezdovka je ještě na protějším vrcholu, kam vede také sedačková lanovka a ve spodní části vlek, využívaný především dětmi. Ze sjezdovek zde jsem měl celkem dobrý pocit a lyžování zde bych ohodnotil jako slušný průměr.

Sněhové podmínky:

Až na plotny na červené trati č. 4 sněhu všude dostatek, i když ve volném terénu ho bylo odhadem tak cca 30cm.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovky většinou postarší, ale dostačující. Trochu pomalejší lanovka Hoadl II. Menší komfort při jízdě vláčkem Olympiabahn, za to ale vcelku rychlá přeprava na vrchol.

Zalidněnost:

Zalidněnost nebyla veliká, i když oproti střediskům v oblasti Reschenpass, odkud jsme se vraceli, byla vyšší. U lanovek fronty žádné, na sjezdovkách více lyžařských škol. Bylo občas třeba si chvilku počkat, až sjede vláček, který skupina utvořila. Mini fronta 3-5 lyžařů na měřeném slalomu.

Občerstvení a aprés-ski:

Na vrchlu Hoadlu je panoramatická restaurace s hezkým výhledem, i když trošku řekl bych zvláštní architekturou a s cenami za gulášovou polévku 6,90 eur a pivem za 4 eur se mi zdála trošku dražší.

Doprava do střediska a parkování:

Po sjezdu z dálnice na Innsbruck je třeba překonat slušnou porci výškových metrů. Jinak silnice jen mokrá bez potřeby použít sněhové řetezy. Parkovacích míst je zde dostatek.

+ plusy

 • Hezké výhledy na Innsbruck
 • Slušné sjezdovky
 • Parkování zdarma
 • Vyšší nadmořská výška dojezdů aneb větší sněhová jistota i v "údolí"

- mínusy

 • Možná trošku pomalejší lanovky
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

19. - 20.01.2024  | Axamer Lizum

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Nejdřív zasněžený, skoro liduprázdný pátek, a potom slunečná, hektičtější sobota. Skiareál Axamer Lizum mi v polovině ledna ukázal dvě tváře a obě jsem rád poznal.

14.03.2022  | Axamer Lizum

 • autor: cypysek
 • hodnocení:

Vynikající středisko hlavně pro sportovněji naladěné lyžaře. Olympiabahn v podobě červené ozubnicové tramvajky je suverénně nejrychlejší dopravní prostředek. Odpoledne níže sulcovitý firn a coby rarita nutnost přejet kaluž k parkovišti na lyžích. Rychlá zubačka, navíc krásná, rychlé multisedačky a pomalé klasické olympijské dvousedačky, lepší záběry člověk nepořídí z ničeho jiného.. :-) Na vrcholu otevřen obrovský bufet Hoadlhaus, na trati sjezdu žen pak v první vrcholové třetině další otevřená reštyka, nezastavili jsme tam... Stran parkování platí nutnost v parkomatu zaplatit kartou či eury 6 éček, poté půlku lístku nechat v autě a za druhou vybrat refundaci při koupi skipasu, férové řešení. I ve všední den dopoledne v podstatě plné parkoviště.

25. - 28.12.2021  | Axamer Lizum

 • autor: Krumpi
 • hodnocení:

Středisko, které v minulosti hostilo 2x zimní olympijské hry, plně dostačuje na jednodenní ježdění. Relativně malé středisko je vhodné i pro rodiny s dětmi. My jsme bydleli přímo ve středisku a to byla velká výhoda. Odpadá tak dojíždění, skibusy atd.

16. - 19.03.2017  | Axamer Lizum

 • autor: Radadvo
 • hodnocení:

Kdo si chce odpočinout a relaxovat na horách, doporučuji Axamer Lizum. Sice to není žádný luxusní areál, ale ideální pro méně zdatné lyžaře nebo rodiny s dětmi, každý si zde najde ten ideální prostor. Nelyžař po vyjetí na vrchol Hoadl určitě ocení nádherný výhled na alpské vrcholky. Byl jsem zde čtyři dny, dva nádherné slunečné a pak bohužel deštivý víkend. Určitě ale návštěvy nelituji. Sjezdovky příjemné, ale pro náročnější lyžaře zřejmě malý areál.Sněhové podmínky vzhledem k denním teplotám kolem 15 stupňů slušné. Starší a pomalejší lanovky a vleky, ale čisté udržované. Občerstvení příjemné na vrcholu s výhledem do okolí. Doprava do střediska sice horskou silnicí, ale s minimálním provozem parkoviště dostatečně velké a perfektně organizované obsluhou.

19.02.2011  | Axamer Lizum

Na světě existují jen dvě lyžařské oblasti, které hostily zimní olympijské hry hned dvakrát. Axamer Lizum je (spolu s Patscherkofelem nad Innsbruckem) a švýcarským Svatým Mořicem jedním z nich. Konkrétně zde světová elita soupeřila v letech 1964 a 1976. Olympijskou slávu už ale odvál čas. V šedesát...

Samnaun / Silvretta Arena

Mölltaler Gletscher

Kaunertaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Stubaier Gletscher

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

SNOW tipy