Zieleniec - aktuální report z 20. - 23.02.2022 - SNOW.cz

Zieleniec aktuální report z 20. - 23.02.2022

  průměrné hodnocení:

Polsko Polsko - Góry Bystrzyckie

 • autor: plamice
 • hodnocení:
 • návštěva od: 20.02.2022 do: 23.02.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Letos jsme si na jarňáky vybrali Polsko. Po Zielenci jsem pokukovala už pár let, pročítala recenze, studovala skimapu, ceny - bylo rozhodnuto. Domovský apartmán jsme zvolili v Kudowa - Zdroj, cesta odtud byla jen na půl hodinky. Lyžovali jsme v neděli, v úterý a středu. Zrovna na naše volné dny předpověď slibovala úžasné počasí - zataženo, sněžení, déšť, vichřice. To vše jsme zažili hned v neděli při našem prvním seznámení se skiareálem. První dojem byl tím pádem trochu pokažený, nejen počasím, ale i špatným sněhem, přelidněním neurvalých Poláků, ucpání silnice k parkovištím, další kolonou z výjezdu po lyžování (kdo měl špatné gumy, prostě trčel v kopci). Díky bohu další dva dny se počasí umoudřilo, lidí přes týden tolik nebylo, tak jsme si to již náramně užili. :-) Areál můžu doporučit jak sportovním lyžařům, tak rodinám s dětmi, každý si tu najde to svoje.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Areál je rozdělen na tři části, je vzájemně propojený, i když místy dost krkolomně.

Mieszko - je první část po levé straně, když se přijíždí do areálu od Kudovy. Místo vhodné pro rodiny s dětmi, začátečníky. Najdete tu jednu sedačkovou lanovku, tři vleky a širokou mírnou louku. Vše hezky propojené. U velkého parkoviště se nachází pokladna, půjčovna vybavení, školička, bar, občerstvení. Mne osobně tu fascinuje kostel uprostřed sjezdovky, opravdu pěkné poklidné místo.

Winterpol - do další části areálu se z Mieszka dostanete cestou mezi vleky na dolní nástupiště lanovky W5. Úsek je to červený, ale je to jen krátká část. Zpět dolů se dostanete přes širokou modrou louku a pak přes úzký most po červené dolů. Za mostem se tvořily velké muldy, jako sjezdovka se nám nelíbila, tak jsme lanovku využívali jen jako přepravní do další části. Od lanovky W5 jsou pak dostupné další a další sjezdové tratě na širokánské louce už sportovnějšího charakteru. Jako hlavní lanovka je zde oranžová pohodlná bublina pro 6 lidí, pak další dvě obyčejné sedačky.
V dolní části jsou pak další kratší vleky, či pásy pro začátečníky a výuku. I zde najdete pokladnu, školičku, půjčovnu, bary, občerstvení. Protože je to střed areálu a je zde i obrovské parkoviště, bylo tu nejvíc přelidněno.

Nartorama - do této části je trochu složitý přestup, tam i zpět. Od horní stanice lanovky Winterpol doleva sice stojí stožáry s vlekem, ale bohužel nefunkčním. Musí se trochu stoupat do kopečka, následuje mírný sjezd a pak se dobruslí k lanovce Nartorama N2. Pro cestu zpět je sice natažené lano, při první návštěvě ale nefunkční a při druhé zas padající.
Od jediné sedačkové lanovky s modrou bublinou N2 se vinou dva červeně poctivé sjezdy, nad silnicí nad mostem se slučují do modré. Pak je tu ještě trochu složitější přístup na modrou sjezdovku, které obtéká pravou červenou. Dostat se na ní lze buď pomalým vlekem, nebo dobruslit hned vedle vleku. Vpravo od ní se pak nachází Masarykova chata. Nutno říct, že nejde o plnohodnotnou sjezdovku, spíš jen o úzkou cestu. Pozor ještě, abyste neskončili na úplně poslední trati s č. 4, vede jen na parkoviště.
Protože na červených úsekách byly dost muldy, zalyžovali jsme si příjemně v dolní části Nartorama vpravo od silnice. Zde je krátká sedačková lanovka a dalších asi pět vleků, které jsme nevyužili. Zde je to opět vhodné pro rodiny s dětmi a začátečníky, pěkný široký nenáročný svah a opět veškeré zázemí.

Sněhové podmínky:

Sněhu je i v okolí skiareálu dost. Poslední dny hodně sněžilo, takže se mísil čerstvý sníh s technickým. V neděli to bylo na lyžování dost nepohodlný, urolbovaný mokrý těžký sníh, tvořily se muldy. V úterý byly přeháňky už minimální, podklad byl tvrdší a líp držel. Ve středu již slunečno, a tak brzy klasicky jarní sníh, kde v dolních částech při dojezdech nahrnuté kopečky "krupice", takže pokaždé to bylo jiné. V červených částech sjezdovek místy ledové plotny, horní části areálu jsou i více v chládku, takže tam byl podklad tvrdší.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Areál mne upoutal směsí lanovek a vleků nastřádaných vedle sebe. Vleky jsou vesměs všechny pomy, pár pásů ve výukovém areálu. Lanovky moderní 6sedačka s oranžovou bublinou v hlavní části areálu, lanovka s modrou bublinou v části Nartorama, která má i pár kabinek. Ostatní lanovky klasické čtyřsedačky. Všechny lanovky mají pojízdné nástupní pásy, někde to jde lépe, někde hůře. Výstupy lanovek jsou někde v pohodě, někde trochu sešup. V neděli byly všechny dost zledovatělé, tak o pády při výstupu nebyla nouze. To je i kapitola sama pro sebe, Poláci rádi šlapou na lyže v tlačenici k lanovce, padají na vstupu k lanovce i při výstupu, jezdí jak nezřízená střela, nebrzdí k dojezdům lanovek, o zážitky nebyla nouze. :-(

Jinak v celém areálu najdete snad vše - množství pokladen v různých částech areálu, půjčovny snad na každém rohu, bary, občerstvení, restaurace, toalety, školičky, spousta míst na parkování.

Kladně také hodnotím výběr hodin na lyžování, člověk zde může lyžovat od rána celý den až do večera do 21:00 hod. Dobré ceny oproti našim českým areálům - jen pozor, dětské ceny jsou jen do 10 let. Vlekaři ochotně pomáhali dětem, zastavovali lanovky, nebyli nepříjemní, jako jsme někdy zažili u nás v různých areálech. Jediné co pořádně chybí, je označení sjezdovek, směrových tabulí, tabulí se skimapou. I když se zde člověk nemůže skoro ztratit, tak občas se šiklo mrknout do telefonu, kudy kam.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

V neděli, protože byl víkend, bylo lidí nejvíce. Půl hodiny trvalo, než jsme se kolonou dostali na hlavní obrovské parkoviště. Čekání u lanovek pak cca 10 min, nejvytíženější byly moderní s bublinou, odpoledne to již řídlo. Během týdne již zalidněnost menší, někdy čekačka žádná, někdy se nahrnuly lyžařské kurzy, ale nic hrozného.

Občerstvení a aprés-ski:

Barů a občerstvení velké množství, využili jsme jednou jen srub u Nartoramy u silnice. Něco jako menší jídelna, jídlo na tác - bramborová kaše, hranolky, těstoviny, čočka, kuřecí nugetky, vepřový řízek, roládky, polévka a jiné. Myslím, že každý si tu v areálu najde to svoje dle chutě. Ceny podobné jako u nás.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice do střediska hezky klikatá, dolů a nahoru a zase dolů a zase nahoru, v neděli po sněžení dělala nějakým řidičům problém ve sjízdnosti. Další dva dny již v pohodě.

Parkoviště si to chce opravdu prostudovat na mapě, je jich tam velké množství, nějaké ze silnice přes hradby sněhu nejsou ani vidět. V neděli to tedy asi všichni valili na to hlavní v části Winterpol a sami jsme byli překvapení, kam až dalece na louce můžeme parkovat. Do budoucna by zde mohli mít nějaké světelné info tabule o zaplněnosti různých parkovišť nebo dávat u vjezdu značky typu Obsazeno - Volno. Jinak je parkoviště zadarmo.

+ plusy

 • velký areál
 • široké sjezdovky
 • vhodný pro všechny
 • dobré ceny za skipasy a jejich variabilita
 • celodenní lyžování až do 21:00
 • množství lanovek a vleků
 • velká parkoviště všude možně

- mínusy

 • špatný přechod mezi Winterpolem a Nartoramou
 • kratší sjezdovky
 • Poláci jako lyžaři jsou poděs
 • špatné značení
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

14.03.2024  | Zieleniec

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Když už jsem navštívil tento kout Orlických hor, tak jsem ještě zavítal do polského areálu v Zielenieci. Přiznám se, že toto byla opravdu chyba, a to i vzhledem k času a teplu. To, že to byla neskutečná bramboračka, bych překousl. Jízda v muldách mi až tak nevadí, ale místy až černohnědý sníh a kame...

18.02.2024  | Zieleniec

 • autor: romtur
 • hodnocení:

Středisko je nenáročné, blízko českých hranic. Cena za 5 hod. 125 zl. Sjezdovky jsou široké, rovné, spíš pozvolné. Úprava dobrá. Vzhledem k počasí je sníh jen na sjezdovkách a i tam rychle ubývá. Uprostřed střediska dost lidí v řadách u oranžové bubliny. Napravo od ní je další lanovka a ta byla v pohodě. Občerstvení je dost jak u parkovišť, tak na svazích. Pivko 15 zlaťáků. Doprava do střediska bez problémů. Parkovacích míst dostatek a zdarma. Plus: Počasí, občerstvení. Minus: Hodně začátečníků, po 13. hod. muldy.

05. - 06.02.2024  | Zieleniec

 • autor: bobu
 • hodnocení:

Do Zielence jsme zavítali podruhé, bohužel ne v dobrém počasí a od toho se odvíjí i celkové hodnocení. Stredisko super, ale sníh nedobrý, ne všechny vleky otevřené a tuny začátečníků všude možně. I tak to bylo fajn, vždy jsme si našli sjezdovku, kde jsme si výborně zalyžovali. A zase se někdy vrátím...

25.02.2023  | Zieleniec

 • autor: Vondra_CZ
 • hodnocení:

Celkový dojem je suprový. Lyžovali jsme od 16 do 19 hodin a fronty nebyly, jedině na vyhřívaný 6sedačce s oranžovou bublinou, jinde fronty žádné. Méně prudší sjezdovky byly i po celém dnu lyžování v dobrém stavu. Ve srovnání s Dolní Moravou není co řešit - ceny jsou zde menší a rozmanitost svahů vel...

19.01.2023  | Zieleniec

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Dopoledne jsem si zalyžoval ve skiareálu Šerlišský Mlýn a když se začal skiareál plnit lyžařskými kurzy, rozhodl jsem se přesunout za kopec do skiareálu Zieleniec. Bohužel to bylo velké zklamání. V provozu méně než třetina areálu a ještě k tomu velmi špatně označené sjezdovky a místa, kde se objevil...

28.03.2022  | Zieleniec

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Po skvělé lyžovačce na Dolní Moravě jsme si naplánovali další, která ji mohla potenciálně ještě překonat. Počasí v pondělí mělo být stejně slunečné a ještě o pár stupňů teplejší, vzhledem k všednímu dni se navíc nabízelo, že tentokrát budeme na svahu už úplně sami - zkrátka jarní ideál. :-) Leč neby...

08. - 11.03.2022  | Zieleniec

 • autor: bobu
 • hodnocení:

Středisko Zieleniec jsem již znala z dřívějška, proto na něj padla volba na naše letošní jarní prázdniny. Středisko je poměrně velké, ale jako výhodu pro menší děti vidím to, že převážná část sjezdovek je modrá a ne moc dlouhá. Naši návštěvu doprovázelo slunečno a jasno po celou dobu, celkem málo li...

27.02.2022  | Zieleniec

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Na neděli bylo předpovídáno pěkné počasí. Rozhodl jsem se podívat do Orlických hor s tím, že bych mohl auto zanechat na Masarykově chatě. Bohužel po příjezdu již bylo plno, a proto jsem pokračoval dále přes Orlické Záhoří do Zielence. Naštěstí jsem měl štěstí a zaparkoval jsem u silnice, ale provoz ...

27.12.2021  | Zieleniec

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Při přečtení posledního reportu ze Zielence data 11. 12. 2021, kde jsem se skoro nic moc nedozvěděl a jen zkouknul pár fotek z vrcholu tohoto střediska (zřejmě někdo na běžkách), jsem se rozhodl toto středisko řádně prozkoumat. Už jen cesta, kterou časově zkrátí dálnice D11, cena benzinu a samozřejm...

10.12.2021  | Zieleniec

 • autor: schimanski
 • hodnocení:

Zieleniec na polské straně Orlických hor je příjemné středisko vhodné zejména pro rodiny s dětmi. Je dobře dostupné z ČR. Leží zhruba 10 km od hlavního tahu z Náchoda do Klodzska. Covid opatření se zde neřeší. Neviděl jsem nikoho v roušce. Nikdo ani nechtěl vidět certifikáty o bezinfekčnosti, očková...

11.12.2021  | Zieleniec

 • autor: jenda0007
 • hodnocení:

Na první lyžování vyrážím přes Deštné do polského střediska Zielenec, které se nachází v Orlických horách. Podle předpovědi už nemá být tak hezké počasí jako tomu bylo v pátek - bylo zataženo a teplota po ránu se pohybovala okolo minus 4.

04.12.2021  | Zieleniec

 • autor: Bohouš
 • hodnocení:

V polském Zielenici začala tento víkend lyžařská sezona a vzhledem k tomu, že se jinde v Orlických horách zatím nelyžuje, vyrazil jsem provětrat prkýnka právě sem. Čtyřhodinová permice vyjde na 70 Zl + 10 Zl je potřeba mít v hotovosti jako zálohu na čipovou kartu. Covid zde nikdo neřeší, není potře...

27.02.2021  | Zieleniec

 • autor: jenda0007
 • hodnocení:

Na sobotní výlet do hor vyrážím přes Deštné v Orlických horách do Polska do Zielence. Počasí už začíná být jarního rázu. Teploty přes noc se pohybují jen na chvilku pod nulou a vzhledem k oblevě začíná ubývat i sněhu. Ještě k tomu se blíží zákaz cestování, a tak je tento víkend jedním z posledních, ...

25.02.2021  | Zieleniec

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Dnes bylo rozhodnutí dané počasím a samozřejmě i informací, že brzy dojde k uzavření hranic a vstup do Polska bude možný jen v případě negativního testu anebo s karanténou na 10 dní. Proto jsem se do Zielence hrozně těšil. Počasí přímo dubnové a další milé překvapení bylo, že jsem se trefil do dne, ...

19.02.2021  | Zieleniec

 • autor: JM.arch
 • hodnocení:

Moje první návštěva střediska: celkově lepší, než jsem čekal. Možná je to i tím, že moc jiných možností lyžovat není. Překročení hranice bez problémů, kontroly žádné. Pokud jste mimo ČR max. 12 hodin (resp. v posledních 14 dnech jste mimo ČR nepobývali déle než 12 hodin), je i návrat bez povinnosti ...

18.02.2021  | Zieleniec

 • autor: pmaja
 • hodnocení:

Tady jsme byli poprvé. Po přečtení předchozích recenzí jsme neměli velké očekávání. Obávali jsme se velkého množství lidí a kvality sjezdovek. Nakonec jsme ale byli velmi spokojeni. Skoro už jsme zapomněli, jaké to je se zhluboka nadechnout čerstvého vzduchu. Při pohledu z lanovky jsme zahlédli hote...

16.02.2021  | Zieleniec

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Když jsem viděl prosluněnou fotku ze Zieleince, tak mě to lákalo tam vyrazit. Předpověď udávala polojasnou, ale bohužel nevyšla a nad Zieleincem se válela mlha. Lepší náladě nepřidalo ani množství lidí, kterých tu bylo opravdu hodně a neustálé čekání na lanovku. Dnes mě potěšilo snad jen jídlo v res...

11. - 12.02.2021  | Zieleniec

 • autor: schimanski
 • hodnocení:

Letošní zima je krásná. Bohužel nám ji kazí čínský virus. Pokud si chcete zalyžovat, musíte vyrazit k sousedům do Polska, kde jsou na zkušební dobu 14 dní otevřena lyžařská střediska. Největší polské středisko v Orlických horách je Zieleniec.

12.02.2021  | Zieleniec

 • autor: našeptávačka
 • hodnocení:

V Polsku se omezení uvolňují a od pátku 12.2. jsou vleky a lanovky v plném provozu. Pro našince je to jediná možnost si zalyžovat bez covid testů a dlouhého cestování. Sněhové podmínky jsou ideální. Celkově prima lyžovačka a vyléčený absťák. :-)

06.02.2021  | Zieleniec

 • autor: jenda0007
 • hodnocení:

Koukám na předpověď počasí, kam si vyrazím na běžky a vidím, že Polsko otevřelo skiareál v Zielenci v Orlických horách, tak nelením a beru běžky a lyže a vyrážím z Hradce Králové, už abychom zaparkovali na parkovišti pod Masarykovou chatou, protože to parkoviště, je tak malé, abych se vůbec dostal p...

Další reporty ze střediska: Zieleniec

Šacberk

Šacberk

Šacberk

Šacberk

Šacberk

Šacberk

SNOW tipy