Portes du Soleil - aktuální report z 29.01. - 03.02.2023 - SNOW.cz

Portes du Soleil aktuální report z 29.01. - 03.02.2023

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Horní Savojsko

Portes du Soleil - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: pedrod
 • hodnocení:
 • návštěva od: 29.01.2023 do: 03.02.2023
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Oblast Portes du Soleil zahrnuje několik francouzských a švýcarských středisek vzájemně propojených lanovkami. Jedná se o obrovskou oblast, kterou v případě zájmu prakticky nelze za týden projet celou. My jsme přebývali ve francouzském Les Gets, takže nejvíce jsme se pohybovali v okolí tohoto střediska, pro které platí společný skipas se sousedním Morzine. Vzhledem k tomu, že nebýváme rádi na jednom místě, zvolili jsme 6denní skipas pro celý resort Portes du Soleil, abychom se podívali i do Avoriaz a přes hranici do Švýcarska, kde mám z dávnější doby zkušenost s menší zalidněností a najdou se tam hezké sjezdovky. Poměrně frekventované jsou oblasti okolo jednotlivých středisek, kde se v dopoledních hodinách tvoří i menší fronty okolo spodních výchozích lanovek, což není až tak hrozné, horší je poměrně hodně hustý provoz na sjezdovkách. Chce to vyjet trošku dál od center, tam je situace klidnější. V těsné blízkosti našeho bydlení v Les Gets jsme objevili nástup do mnohem klidnější části střediska, situovaného na úbočích Mont Chéry (1 826 m). Tato část ovšem není bezprostředně propojena s resortem, je třeba překonat asi 400 m pěšky nebo zkusit skibus nebo vláček, který objíždí centrum Les Gets od úpatí Chavannes k lanovce na Mont Chéry. Z Mont Chéry je mimochodem krásný kruhový rozhled, samozřejmě i na Mont Blanc.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Výběr sjezdovek je velmi pestrý. Modré jsou leckde i příjemně jezdivé, široké, jiné jsou spíše přejezdové. Černé jsou často neupravované s velkými boulemi. Na švýcarské straně se nám nejvíce líbily sjezdovky všech obtížností nad Champoussinem, ať už solidní červené s rozmanitým profilem nebo zajímavé přejezdové modré. Specialitou jsou neupravované černé začínající na hranici. Velmi pěkné lyžování je za Avoriaz směrem ke švýcarské hranici, vedle solidních sklonů a šířky červených i některých modrých sjezdovek je tam vzhledem k vyšší nadmořské výšce obvykle i kvalitnější sníh. Přímo v Les Gets se nám líbily sjezdovky sklápějící se na obě strany hřebene Mont Chéry. Jsou převážně červené, velmi široké. Přestože část je někdy vyhrazena pro trénink slalomů, zbývá dostatek místa pro ostatní. Na SZ straně je také pěkná černá trať, částečně neupravovaná. Mont Chéry na jeden až dva dny je vítaná změna od rušných center. Stojí za úvahu, zda se nevyplatí po prostudování ceníku koupit jednodenní skipasy, samotný Mont Chéry na jeden den je výrazně levnější.

Sněhové podmínky:

Po kritickém úvodu roku, kdy velkou většinu sněhu odplavily z nižších partií resortu deště, naštěstí v druhé polovině ledna napadla dost velká vrstva sněhu nového. Ovšem asi leckde nezůstal solidní podklad. Mnoho sjezdovek má umělé zasněžování jen někde. Přes evidentně velmi pečlivou úpravu rolbováním a hrnutím sněhu z míst mimo sjezdovky někde začínala prosvítat tráva, sem tam byly i kamínky. Nad 1 500 m, pokud svah nebyl vysloveně otočen na jih, ale již byly sněhové podmínky vynikající. Na Mont Chéry nad hranicí lesa vydržely tratě po celý den, aniž by se tvořily boule. Oproti tomu hezká červená sjezdovka podél kabinkové lanovky orientovaná na JV se dala sjet bezpečně jen brzo dopoledne, lepší bylo jet i dolů lanovkou. Černá sjezdovka podél kabinkové lanovky nebyla z důvodu nedostatku sněhu sjízdná vůbec.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V celém resortu Portes du Soleil je dohromady téměř 200 přepravních zařízení, samozřejmě jsme využili zlomek z tohoto počtu. Jsou zde jak moderní lanovky, často šestimístné, odpojitelné a s rozběhovým pásem, ale také letité pomalé podkopávací dvou- až čtyřsedačky, typu „zahradní lavička“. V každém středisku lze také najít talířové pomy. Kabinových lanovek je velmi málo, většinou se jedná jen o jednu lanovku z nejnižšího patra do poloviny svahu. Dál už většinou sedačky. Nevšiml jsem si, že by v celé oblasti byly sedačky s bublinou, naštěstí to nebylo v našem případě potřeba. Provoz začíná u většiny lanovek v 9 hod., konec vesměs v 16:30 nebo i později.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Celkově mi připadla větší, než jsem očekával, zejména na začátku týdne. Vedle domácích Francouzů tvořili značnou část návštěvníků Britové, zejména v Avoriaz. Klidnější místa je třeba hledat, ale najdou se. Fronty se tvořily nejvíce u spodních stanic dole v údolích, obvykle až po 10 hod. do poledne, maximálně ale na 5 minut. Na Mont Chéry jezdily i během dne prázdné sedačky, podobně tomu bylo ale i jinde na odlehlejších místech, zejména na švýcarské straně resortu.

Občerstvení a aprés-ski:

Na svazích je nespočet restaurací a bufetů, za klidnější je zase třeba hledat. S obsluhou jsou dražší. Pivo 5 až 6 EUR, jídlo od 10 do 15 EUR. V bufetu pod západním úbočím palačinky za 5 až 6 EUR. Jinak v centrech (Les Gets, Morzine, ale i Avoriaz, kde do zasněžených „ulic“ pochopitelně nesmí auta) je veškerá infrastruktura, Carrefour, pekárny, bary, obchody s regionálními specialitami, vínem, taky kluziště na bruslení, kolotoč...

Doprava do střediska a parkování:

Silnice udržované, suché až do Les Gets, ale i třeba na kraj Avoriaz. Z Prahy se dá zvládnout za necelých 9,5 hod. čistého času, reálně se zastávkami je třeba počítat cca 12 hod. (přes Rozvadov, Karlsruhe, Basel, Bern, Montreaux, Évian). Jediný problém, hlavně při cestě zpět, jsme měli při průjezdu Švýcarskem na A1 mezi Bernem a odbočkou na A2 směr Basilej, kde bývá přes den velmi hustý provoz a tvoří se kolony. Objíždět to jinudy ale asi nemá význam.

Pro přesun v resortu, abychom měli rychlejší přístup do švýcarské části, jsme využili auto a bezplatné parkoviště v Ardentu, okolo 10 hod. bylo parkoviště ještě poloprázdné, rychle se ale plnilo. Jindy jsme jeli z Les Gets přes Avoriaz až švýcarské hranice na lyžích, jen v Morzine je třeba překonat střed města (asi 550 m), k přesunu je možno využít malý skibus.

+ plusy

 • Velká oblast, je možné objevovat stále nová místa
 • Přes nepříznivé sněhové podmínky solidní úprava sjezdovek
 • Pohodové lyžování na Mont Chéry
 • Povedlo se slunečné počasí, byly krásné rozhledy

- mínusy

 • Ne zcela ideální sněhové podmínky
 • Někde poměrně zastaralé lanovky
 • Velká zalidněnost ve spodních partiích sjezdovek
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

06.03.2013  | Portes du Soleil

Jeden z mnoha rozlehlých alpských areálů. Leží na hranicích Švýcarska a Francie, je pohodlně přístupný z mnoha vesniček. Sjezdovek je zde údajně neuvěřitelných 650 km, takže vybrat tu svou si musí opravdu každý - pokud jí najde... :-)

Dobrodružným povahám se nabízí možnost safari, jakési okruž...

Nassfeld

Nassfeld

Nassfeld

Nassfeld

Nassfeld

Nassfeld

SNOW tipy

Výška sněhu 60 cm
Otevřené lanovky a vleky 28 z 30
Otevřené sjezdovky 100 z 110 km