Štrbské Pleso - aktuální report z 19.12.2023 - SNOW.cz

Štrbské Pleso aktuální report z 19.12.2023

  průměrné hodnocení:

Slovensko Slovensko - Vysoké Tatry

Štrbské Pleso - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 19.12.2023 do: 19.12.2023
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Předchozí dva dny byly nad plán vydařené a tak zákonitě muselo dojít i na nějaké to zklamání. :-D Ač to dnes opět vypadalo na parádní lyžovačku, Štrbské Pleso mi přineslo hlavně notnou dávku rozčarování. Na celkem očividně neaktualizovaném webu střediska, kde byly stále k dispozici převážně informace týkající se letního provozu, svítila informace, že v provozu jsou všechna přepravní zařízení a nebyl důvod zrovna této informaci nevěřit - areál je celkem komorní a zimní provoz zde byl zahájen již 2. 12. K tomu opět alespoň částečně slunečné počasí, teplota lehce nad nulou a slib nulové zalidněnosti díky všednímu dni. Tyto atributy víceméně všechny vyšly, žel největším tahákem, jaký si pro návštěvníky v tento den středisko připravilo, byl kilometrový vlek Interski ze sedmdesátých let minulého století. Cena skipasu na pokladně přitom přesahuje úsměvných 30 eur. :-)

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V provozu byly pouze sjezdovky, které zvládl vlek Interski obsloužit, tedy modro-červené č. 3 a 4. Horní užší a rovinatý úsek mají společný, pak se lze rozhodnout, zda se vydat po příjemně červeně strmém esíčku a následné carvingové pláni k vleku Junior (tak jsem činil v 90 % případů), nebo pokračovat mírným sklonem dále rovně až k tmavě červenému sjezdu pod lanovkou Mostíky. Tato možnost nedávala moc smysl, v první polovině se člověk moc nesvezl a v druhé vlastně také ne - alespoň ne v mém podání. Na zvolených úzkých Redsterech to na carving v jarním firnu na této stěně příliš nebylo. Naopak první možnost sjezdu byla i přes všechny ostatní negativa příjemná - bohužel však jen kilometr dlouhá a po pár hodinách již značně nudná a únavná.

Středisko jinak z vrcholu Solisko nabízí až 3 km dlouhé sjezdy, ty byly bohužel v tento den vyhrazeny jen skialpinistům.

Sněhové podmínky:

Teplota lehce nad nulou a celodenní polojasno, sněhu ne zrovna na rozdávání, ale bahno vykouklo jen na pár místech, kamínky nikde. Sníh postupně měknul do jarního firnu, ale břečka se z něj nestala. Až do konce šlo tedy i na úzkých lyžích vykrajovat pěkné oblouky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Kromě vleku Interski v provozu ještě třísedačka Mostíky - opravdový unikát. Ještě nikde jinde jsem totiž nezažil lanovku s tak nízkou zábranou. Důsledkem toho je, že 187 cm vysoký lyžař nemá šanci dostat své lyže a nohy na jejich držáky a s nohami visícími celou jízdu dolů se zde unaví ještě více, než na vleku. :-) Protože lanovka obsluhuje pouze 350 metrů dlouhý červený hang, jezdila většinu času prázdná a vlekaři jí dopřáli i dvouhodinovou polední pauzu, aby se tolik nezapotila... V provozu byl ještě podobně dlouhý vlek Junior, na kterém se učilo pár začátečníků.

Zázemí patřící areálu bídné, v podstatě asi jen kasa, toalety v baru pod sjezdovkou, oficiálně zpoplatněné, do kasičky ale nikdo nic neházel.

Zajímavostí je, že na webu areálu, který nadále hlásal, že všechny LD jsou v provozu, se objevila v průběhu dne informace, že následující den bude slavnostně poprvé v sezoně spuštěna nejdelší LD na Solisko. :-)

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Být v provozu alespoň jedna plnohodnotná lanovka, byla by zde zalidněnost nulová. Za situace, kdy 90 % návštěvníků využívalo pouze vlek Interski, se zde asi do 13 hodin i okolo 3 minut čekalo. Poté se již jezdilo přímo na vlek. Lanovka Mostíky byla tak opuštěná, že zde po celý den nebyla k vidění ani žádná obsluha. Pro případ nouze zde u nástupu bylo instalováno ze stropu visící lanko, za které zřejmě mohl zoufalý lyžař zatahat a zastavit lanovku. :-) Na sjezdovkách jinak volno.

Občerstvení a aprés-ski:

V tento den asi možnost občerstvení jen v moderním a útulném baru pod sjezdovkou, kam jsme po konci zašli na výbornou horkou čokoládu, škoda jen, že v tak malé porci. Bar lákal i na časté a honosné aprés-ski párty, tento den zde ale bylo mrtvo. Další možnosti občerstvení pak již blíže k centru střediska.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava z Liptovského Jánu po dálnici a hlavní silnici v pořádku, silnice v tomto úseku bez sněhu.

Parkování je na Štrbském Plese problematické, o to více, když oficiální web klasicky nabídne jen zastaralé informace. Zapíchl jsem tedy špendlík do navigace až k první lanovce a jel, kam mi situace dovolí. Asi 1,5 km před areálem u parkoviště pro pár desítek aut mě zastavil pořadatel s tím, že tohle je poslední legální možnost a tak jsem na jeho varování skočil. Celodenní parking byl oproti mým očekáváním asi o polovinu levnější (8 euro) a nakonec to byl za celou tatranskou dovolenou i jediný parking, za který bylo třeba platit a nešel zde využít Gopass. Přímo u něj je zastávka bezplatného skibusu, který kromě polední pauzy jezdí zhruba po 20 minutách mezi centrálním parkovištěm a skiareálem. Dále již skutečně možnost legálního parkování nebyla a před vjezdem do areálu je závora s obsluhou, která zřejmě pouští jen skibusy, hosty hotelů či zaměstnance areálu.

+ plusy

 • Nízká zalidněnost
 • Ucházející podmínky

- mínusy

 • Areál klame své návštěvníky
 • Zpoplatněné parkování, navíc daleko od areálu
 • Extrémně nepohodlná LD Mostíky
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

09. - 11.02.2023  | Štrbské Pleso

 • autor: svena
 • hodnocení:

Po roce jsem opět vyrazil na oblíbené Štrbské pleso. Obzvláště jsem se těšil na metr prašanu, který měl napadnout. I když sněhu bylo dost, realita byla poněkud jiná, než jsem čekal. Místní areál nepatří k největším, ale je můj oblíbený. Vzhledem k nadmořské výšce 1 350 až 1 850 m n. m. bývá vždy sně...

14. - 15.03.2022  | Štrbské Pleso

 • autor: svena
 • hodnocení:

Letos jsem podruhé navštívil Štrbské Pleso - poprvé počasí moc nepřálo, ale tentokrát jsem si vše vynahradil a troufám si říct, že to bylo nejlepší lyžování v sezoně.

20. - 22.02.2022  | Štrbské Pleso

 • autor: svena
 • hodnocení:

Po dlouhé době jsem se opět zajel podívat na oblíbené Štrbské pleso. Ve středisku se léta nic nezměnilo, nepočítám nově postavenou rozhlednu dole na stadiónu, otázka jestli je z ní vůbec něco vidět. Lyžařské středisko je spíše menší, více na pohodu - zhruba 9 km sjezdovek moc není, ale když vše fung...

14.02.2019  | Štrbské Pleso

 • autor: LBS
 • hodnocení:

Když jsme ráno vstali, podívali se na předpověď, která již byla zcela bez výstrah na vítr a viděli z okna azúúro nad Gerlachem, těšili jsme se na další skvělý den na Štrbském plese. Jenže... Když jsme 10 minut před otevíračkou přišli ke stanici lanovky a nafotili si krásné fotky, u turniketu jsme na...

13.02.2019  | Štrbské Pleso

 • autor: LBS
 • hodnocení:

Ve středu jsme vyrazili zalyžovat si na Štrbské pleso, neboť se vítr trošku umoudřil. I tak to ale ve vrchních pasážích docela foukalo, naštěstí však dnes lanovku nezavřeli. Pěkný areál, svižná lanovka, pěkně upravené sjezdovky, výborné sněhové podmínky, nakonec z toho byl fajn den a nalyžované kilo...

14.04.2018  | Štrbské Pleso

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Skiareál Štrbské Pleso je známý dlouhými zimními sezonami, za které vděčí své vysokohorské poloze. Lanovky a vleky začínají v nadmořské výšce 1 350 m a horní stanice se nachází okolo 1 840 m, pod Chatou pod Soliskom. Tato zima se díky poslednímu velmi teplému a slunečnému týdnu začala chýlit ke konci i zde, na svazích Furkoty a Soliska. Po 136 dnech byla sezona ukončena. V areálu 1. Tatranské je již tradicí, že slavnostně. Každoročně se koná na závěr sezony Krčmár skap, který není jen skialpinistickým, řekněme rázovitým, závodem, kdy závodníci musí vystoupat od Stan baru na Námestie majstrovstiev sveta 1970 až po Chatu pod Soliskom. 500 výškových metrů dá některým účastníkům pořádně zabrat, odměnou je setkání lyžařů u chaty, živá hudba a tento rok skvělé jarní počasí. Kvalitně připravené sjezdovky, především Furkotka, nabízela parádní jarní lyžování až do 13 hodin. Poděkování patří vlekařům a rolbařům za péči o sjezdovky a Marcele a Milanovi za přípravu 7. ročníku akce...

12. - 14.03.2018  | Štrbské Pleso

 • autor: svena
 • hodnocení:

Po 4 letech jsem opět zavítal na Štrbské Pleso. Původně byla v plánu Tatranská Lomnica, ale vzhledem k teplému počasí jsem radši zvolil výše položený areál na Štrbském Plese. Od poslední návštěvy se zde nic nezměnilo, snad jen že z dříve plánované sedačky zřejmě nadobro sešlo. Velkou devízou je sluš...

30.12.2017  | Štrbské Pleso

 • autor: TheNecumson
 • hodnocení:

Jednodenní lyžovačka na Štrbském se na československé poměry vydařila znamenitě, jediný problém byla přelidněnost, což ale v tento roční čas není překvapením (padl dokonce rekord v počtu návštěvníků střediska). Bez větších front se dalo lyžovat do cca 11:00, poté už se na Furkotě tvořily i desetiminutové fronty. Trefil jsem v podstatě ideální podmínky, teploty pod nulou a čerstvý sníh z předchozího dne a noci.

26. - 28.12.2017  | Štrbské Pleso

 • autor: Špaky
 • hodnocení:

Návštěva Štrbského plesa po Štědrém dnu.

30.04.2017  | Štrbské Pleso

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Na Štrbském Plese se lyžuje téměř půl roku! Zahájení sezóny bylo 26. 11. 2016 a zítra, 1. května 2017, to bude 156. den (více než 5 měsíců), kdy se mohou lyžníci spouštět ze svahů Soliska na Štrbské Pleso. Je to jedna z nejdelších zimních sezón v našich zeměpisných šířkách. Dnes několik desítek lyžařů lyžovalo na dobře upravených tratích Solisko, Esíčko, modré Esíčko a Intersport. Jezdila 4sedačka Solisko expres a poma na Esíčku. Horní polovina sjezdovky byla tvrdá, okolo obědu drobně chumelilo. V horní polovině hlavní sjezdovky Solisko bylo několik vytátých míst a průjezd byl po vyrolbovaném pruhu. Přestože "zakopávání lyže" u chaty pod Soliskom proběhlo již na Velikonoce, provozovatel skiareálu udržel sjezdovky v provozu (a ve slušném stavu) ještě o dva týdny déle. Poděkování patří skvělé partě rolbařů, vlekařů a vedení tohoto skiareálu za krásné lyžování po celou sezónu!

11.02.2017  | Štrbské Pleso

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Návštěva Vysokých Tater byla spíše zaměřena na skialpové túry, ale když jsme to ráno viděli, tak jsme neodolali a koupili si dvouhodinový skipas za 12 eur. A před výšlapem na Furkotský štít jsme se trochu rozlyžovali.

14.01.2017  | Štrbské Pleso

Štrbské Pleso jsem navštívila poprvé a nadchlo mě výhledy na štíty Tater. Přelom roku přinesl na Slovensko slušné přívaly sněhu, takže lyžování na přírodním bylo velmi dobré. Jako stvořená pro odpočinek a výhledy do kraje je chata pod Soliskem s příjemnou obsluhou a dobrou kuchyní.

02.01.2017  | Štrbské Pleso

 • autor: dunci
 • hodnocení:

Štrbské pleso jsem navštívil po 5 letech, ale na středisku mě nepřekvapilo vůbec nic. Žádná proměna. Vše při starém. Mají zde stále 2 sedačkové lanovky. Sněhu tam bylo dostatek, ale z parkoviště jsem ještě musel část trasy k lanovce absolvovat místním skibusem, který mě odvezl 1,5 km od našeho zapar...

30.12.2016  | Štrbské Pleso

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Slovenská pohoří zasypal na koci roku sníh (30 až 50 cm především v Tatrách) a lyžování mělo konečně úplně jiný rozměr než na technickém sněhu, který je poslední roky nutností. Prostě paráda - ráno minus 11 stupňu, přes den minus 4 a sluníčko a bezvětří. Spali jsme na chatě pod Soliskom v 1 840 m u horní stanice lanovky Solisko Express a Furkota. Od 8.30 do 16. hodiny vydržely sjezdovky perfektní. Dopolední lyžování bylo díky vyhlášené úpravě zdejších sjezdovek opravdu exelentní. Lidí na to, že je konec roku, tak bylo přiměřeně - čekání na Furkotě cca 5 minut před obědem, na Solisko expres cca 10 minut, po obědě volněji. Parkoviště byla plná (především ubytovanými hosty), ale my jsme dojeli Pendolinem, takže v pohodě.

Středisko má neopakovatelnou atmosféru - přátelská atmosféra, pohodoví lyžaři, ochotný personál a poklidný rytmus je mnohdy více než tep přeplněných mega středisek s mnoha dalšími nelyžařskými nabídkami. Provozovatel - 1. Tatranská - to dělá skvěle.

30.12.2016  | Štrbské Pleso

 • autor: TheNecumson
 • hodnocení:

Opravdu vynikající podmínky, jezdí se téměř výhradně na přírodním sněhu, jehož přívaly v posledních 2 dnech znamenají parádní lyžování. Ač se blíží silvestr, sjezdovky byly "jen" poloplné, paradoxně loni jsem zde ve stejném datu zažil více lidí v mnohem horších podmínkách. Díky slunečnému a mrazivému počasí (a zmíněnému přírodnímu sněhu) vydrží sjezdovky v dobrém stavu až do raného odpoledne.

03.12.2016  | Štrbské Pleso

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Nová sezóna byla ve Vysokých Tatrách zahájena již 26.11. právě na Štrbském Plese (sjezdovka Interski), ale krásný sníh (přívaly) napadly až v noci ze čtvrtka na pátek a zastavily i dopravu pod Tatrami. A tak sobotní lyžování bylo jako z pohádky. Kdo chtěl jezdit "dole kopcom", využil pomu a mohl jezdit po Turistické nebo dvojsedačkou na Interski, kdo chtěl šlapat "hore kopcom", měl volnou celou sjezdovku Solisko až k chatě pod Soliskom. Počasí po obědě přálo a byl to pěkný návrat zimy. Příští víkend by měly být zprovozněny další sjezdovky na Štrbském Plese... (pak přibude i pátá hvězdička :-)

16.04.2016  | Štrbské Pleso

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Od stálého zpravodaje na Solisku: po 134 dnech byla ukončena lyžařská sezona 2015/16 na Štrbském Plese, a to tradiční akcí "pohřbívání lyže" na chatě Pod Soliskom a skialpinistickým "závodem" Krčmár Skap (kde nebylo třeba vyhrát, ale zúčastnit se). Cil byl u chaty Pod Soliskom, která celý závod orga...

02. - 03.04.2016  | Štrbské Pleso

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Původně jsem chtěl napsat jen malý report a v něm okomentovat tradičně kvalitní jarní lyžování na Štrbském Plese. Jarní lyžování vyzývá opravdové milovníky lyžování, kteří se nemohou smířit s tím, že na půl roku (minimálně) lyže budou uloženy na bezpečné místo. Ráno je sjezdovka tvrdá a okolo oběda ...

25.03.2016  | Štrbské Pleso

 • autor: škubánek
 • hodnocení:

Tak už to vypadalo celej březen, že na Velikonoce pojedem na Moravu do sklípku, ale když se nakonec ozvali známí z Bánské Bystrice, jestli nechcem přijet lyžovat, volba byla jasná, hlavně proto, že tam údajně panovaly dobré lyžařské podmínky a tudle zimu jsme tam ještě nebyli. A že začnem Štrbským p...

26.02.2016  | Štrbské Pleso

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Štrbské Pleso dávalo každou zimu velmi dobrou sněhovou jistotu, nadmořská výška 1350 až 1840 m, není tomu jinak ani tuto na sníh skoupou zimu, a především kvalitní příprava tratí nabízí velmi dobré lyžování. Nebylo tomu jinak ani dnes, kdy po včerejších mrazech - až minus 8 - byly sjezdovky tvrdé a perfektně upravené. První plotny se objevily sporadicky okolo poledne. Lyže jsme zapůjčili v půjčovně Tatra Ski, cesta vlakem ČD nabízí v rámci ČD Ski slevu 20% na denní skipas. A lidí? velmi málo - bez front. Nejlepší lyžování na Furkotě.

Další reporty ze střediska: Štrbské Pleso

Herlíkovice Bubákov

Herlíkovice Bubákov

Herlíkovice Bubákov

Herlíkovice Bubákov

Herlíkovice Bubákov

Herlíkovice Bubákov

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 7
Otevřené sjezdovky 0 z 12