Čtyři údolí - aktuální report z 03.02.2024 - SNOW.cz

Čtyři údolí aktuální report z 03.02.2024

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Wallis

Čtyři údolí - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: jchamrad
 • hodnocení:
 • návštěva od: 03.02.2024 do: 03.02.2024
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na poslední den našeho švýcarského výletu jsem se rozhodl porušit zásadu poznávat menší či u nás méně známá střediska Wallisu mimo naší základny pod Lauchernalpem. Již dříve jsme byli ve střediscích jako Belalp, Grächen, Ovronnaz, Mont Noble, Anzere, Val ď Anniviers či Val d´Herens. No tentokráte změna. Synovi bohužel těsně před koncem roku 2023 bylo 6, tedy všude na něj pohlížejí jako na platícího. Až nečekaně na švýcarského giganta 4 údolí. Narození 2017 včetně a mladší jsou zdarma. Tedy denní dospělou permamentku 73 CH pro část Prinzes (Thyon, Veysonaz,Nendaz) vykompenzuje jeho 0 CH. Poslední den se udělalo krásně a jelo se před odjezdem domů. A byl to krásný den, kdy jsme lyžovali do 16:30.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky v působnosti skipasu Princes mají údajně 200 km sjezdovek. No, skutečnost v podobě definice "sjezdovky" je dost překroucená. Vzhledem k rozlehlosti areálu jsou četné přejezdy po cestách, byť zasněžovaných, značené červeně.... A to se musíte často odpichovat či aspoň odbruslovat, abyste se nezastavili. A že jich tam je. Docela bych jim ten plánek proškrtal a přeměřil skutečnost.

Část Thyon - celkem pěkná slunečná rozlehlá louka orientovaná východně v dolní části procházející až mezi apartmanové komplexy do lesa. Většina tratí je velmi přehledná, široká, nejčastěji modrá či lehká červená, od rána na sluníčku, takže v současném počasí měkne velmi rychle. Trochu se vymykají svahy kolem sedačky na vrchol Etherola s krásnou černou svižnou sjezdovkou jdoucí na severovýchod a severně orientované kratší svahy na apartmánový komplex Thyon 2000 postavený zřejmě podle francouzských vzorů. Shrnuto - většinou pěkný výukový terén pro nenáročné pohodové lyžování.

Nad Veysonaz jsou prakticky jen 2 dlouhé červené sjezdovky kolem kabin. 1. je známá Medvědí sjezdovka - krásná široká svižná červená v lese ve stínu, velmi tvrdá celý den, nekompromisní sportovní svezení. 2. červená jdoucí přímo do Veysonaz byla velmi rozměklá, velké krupicové boule v dolní polovině, prakticky nesjízdná již kolem poledne. Ale jeli jsme na ni zase téměř sami.

Dále svahy směrem na nástupní bod ve Siviez. Dlouhé nudné traverzy značené červeně doplněné dost prudkými svahy, ale prakticky pro lyžování špatně využitelné vzhledem k frontám na přilehlých vlecích, jenž jsou hojně využívané při turistice v rámci střediska.

Svahy nad Siviez směrem Nendaz - dojeli jsme jen na Plan de Fou. Pro velké množství lyžařů jsme vzdali záměr sjet do Nendaz, tedy tuto část jsme minuli.

Jinak svahy směrem jak na Thyon, tak Nendaz jsou hezké dlouhé sjezdovky, bohužel velmi přetížené, brzy rozbité, spíše trápení než lyžování. Ale třeba po sezoně na konci března či začátku dubna mohou být místem pro skvělé lyžování.

Sněhové podmínky:

Sněhu nahoře dost a dost, ale čím níže, tím méně. Až je sníh pouze na sjezdovkách. A že sluníčko skutečně pálilo intenzivně. Stinné svahy celý den trvrdé, až ledovaté. Slunné a frekventované již před polednem s hlubokou oranicí nastrouhaného technického sněhu. Zasněžování všude včetně přejezdových cest.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Komfort od moderních sedačkových lanovek a kabinek po zastaralou dvojku a pomy. Tyto jsou bohužel často na uzlových místech při přejezdech mezi jednotlivými částmi střediska, především Greppon Blanc. Terminál v Siviez, kde se sbíhají 2 kabiny a sedačka, je skutečné lidské mraveniště.

Ale ani toto neodradí bohatou klientelu. Aspoň podle chaletů, někdy monstrózních, kolem sjezdovek. I venkovní velký bazén hned u sjezdovky s koupajícími jsme našli. A sledovat v údolí na letiště v Sionu velké množství malých soukromých dopravních letadel můžete z té výšky sledovat celý den. Prostě dobrá adresa...

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Měl jsem větší obavu z návštěvy ve slunečnou sobotu. Samozřejmě byly svahy přetížené např. kolem Siviez, ale na druhou stranu zbytek sjezdovek byl překvapivě pohodově volný. Tedy ve výskledku mohlo být podstatně hůře.

Občerstvení a aprés-ski:

Vlastní, ale chat kolem svahů dost a dost, terasy kolem oběda velmi hustě zaplněné.

Doprava do střediska a parkování:

Cest ze Sionu ke středisku (v našem případě návštěvy v rámci Prinzes skipasu) je více, záleží na lyžníkovi, kterou si vybere. My parkovali u dojezdů Medvědí pisty u Veyssonaz téměř u kabiny na bezplatném parkovišti. Bohužel nezpevněný povrch, takže blátivý. Další velký nástupní bod jsme viděli v Siviez, měl by být také bezplatný.

+ plusy

 • velké lyžařské možnosti, samozřejmě zvětšující se se skipasem na celé 4 údolí, ale přejezdy velmi zdlouhavé. Např. dostat se z Thyonu do např Verbieru bude docela slušná lyžařská turistika
 • děti narozené 2017 zdarma
 • krásné slunečné počasí s dechberoucími výhledy
 • překvapivě elkem málo lidí, samozřejmě jsou i kritická místa

- mínusy

 • ne každá červená je červená, a že přejezdových cest takto značených je dost
 • drahá 1denní permanentka, ale pokud bude vícedenka a koupená s předstihem, cena je příznivější
 • zastaralá dopravní zařízení ve frekventované části kolem Greppon Blanc
 • vzdálenost z ČR, ale zase pohodlná cest po dálnici, pokud netrefíte zácpu u Ženevského jezera
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

05.03.2013  | Čtyři údolí

Rozlehlý areál s mnoha odlehlými, ale nikterak podřadnými sjezdovkami, které zůstávají po celý den liduprázdné a díky tomu zůstávají ve skvělém stavu.

26. - 28.03.2012  | Čtyři údolí

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Čtyři údolí, největší lyžařský komplex Švýcarska, je velkým magnetem freeriderů a díky své ohromné rozloze potěší i milovníky nekonečných safari. Kdo dává přednost lyžování na jednom, přehledném místě, pozná nejspíš jen malou část celého komplexu – sjezdovky jsou totiž nekompaktně rozložené a den dv...

Katschberg

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Kouty

Orlické Záhoří - Skioz

Rokytnice nad Jizerou

Pejo

SNOW tipy