Foto

Sněhově nejspolehlivější slovinské středisko s kouzelnými panoramaty je bohužel lyžařským skanzenem – sjezdovky jsou převážně krátké, nekompaktní a až na výjimky obsluhované muzeálními lanovkami a vleky.

Vogel (Bohinj) - sjezdovky

43%57%
22 celkem sjezdovek (km)

Vogel (Bohinj) - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka
3
sedačka expres
1
visutá kabina
1
8300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

569-1800 m n.m.1231 m

Mapa sjezdovek

Vogel (Bohinj) - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Vogel (Bohinj) - lyžování

Bohinjské jezero je jedním z nejkrásnějších míst Slovinska a lyžařské centrum Vogel jakbysmet. To spolu s hlavním hřebenem Julských Alp vykružuje prstenec okolo jezera, takže vzniká jedinečné panorama – na jedné straně půlkruh hor, na druhé hluboká a nekonečná nížina, nezřídka zalitá oblačným mořem. Vogel pak působí jako „ostrov v nebi“.

Zdejší horská pustina je členitá – oble pahorkatá, dalo by se říct boubelatá. Terén s neustálými prohlubněmi a pahorky je lyžařsky poměrně limitující, zato oku libý. Jednotlivé sjezdovky jsou krátké nebo přerušované plochými přejezdy – ve zdejší pahorkatině zkrátka není místo pro pravidelně skloněné svahy, je to vlastně taková měsíční krajina. Nejdelší sjezd vede z vrcholu Vogel širokým kaňonem v krásných červených stupních, oddělených krátkými ploššími úseky, dojezd v řídkém listnatém lese je pak rovinatější. Až do údolí se dá za dobrých sněhových podmínek sjet 7 km dlouhou tratí Žagarjev graben, která se v širokých zatáčkách a místy i strmě řítí romantickou a opuštěnou krajinou mimo stopy civilizace – největší část tratě bohužel tvoří mírné lesní cesty, v jednom místě je dokonce třeba asi 200 m přebruslit. Příjemná, točivá a hravá, ale krátká trať stéká podél vleku Kratki plaz. Nejfrekventovanější je centrální modrá sjezdovka Orlove glave s mírným profilem a pohodlnou lanovkou.

Čtyřsedačka Orlove glave u centrální modré sjezdovky je moderní a rychlá, naopak nejdelší sjezdovku z vrcholu Postaja Šija do Zadniho Vogelu bohužel obstarávají muzeální jedno- a dvousedačky, okrajové svahy pak kotvové vleky. Výjezd od jezera Bohinj přes vysoký skalní práh na Vogel obstarává moderní kyvadlová kabina.

Areál přesto působí celkově skanzenovitě – mezi přestupy je často potřeba přebruslit nebo vyšlápnout a sjezdovky jsou spíš subtilní a výjimkou nejsou ani krátké rovinky. Zato je tu poměrně klid a i návštěvníci se z velké části pohybují zpomaleně, vždyť jde taky hlavně o začátečníky nebo rekreační lyžaře. A ještě jednu lyžařskou vábničku kromě kouzelné přírody Vogel má – je to sněhově nejspolehlivější slovinské středisko, kde jsou zvyklí na několikametrové peřiny prašanu.

Vogel (Bohinj) - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

380

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhý sjezd do údolí
  • vynikající sněhové poměry
  • krásná scenérie

Minus:

  • malý areál s převážně krátkými sjezdovkami
  • zastaralý přepravní park

Odkazy

Hochötz

Hochötz

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 15
Otevřené sjezdovky 0 z 37 km