Hochficht - lyžování - SNOW.cz
Foto

Šumavský Hochficht je z lyžařského hlediska zřejmě tím nejlepším, čeho lze v našich přírodních podmínkách dosáhnout. Má relativně dlouhé sjezdovky spojené do malé houpačky, obsloužené třemi sedačkovými lanovkami a nově i jednou kabinkovou. Prvotřídní jsou zdejší výukové terény od dětského parku až po nejrůznější hravé atrakce, vynikající je i zázemí. Děti do 10 let lyžují za symbolickou cenu. Logickou nevýhodou je vysoká návštěvnost, zejména o víkendech.

Hochficht - sjezdovky

45%50%5%
20 celkem sjezdovek (km)
20 zasněžování (km)
1 noční lyžování (km)
78 běžecké tratě (km)

Hochficht - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
2
sedačka
2
sedačka expres
1
kabinka
1
11200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

866-1338 m n.m.472 m

Mapa sjezdovek

Hochficht - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hochficht - lyžování

Hochficht je ve středoevropských poměrech velký, přitom kompaktní a moderní rodinný lyžařský areál s perfektním zázemím, kterému chybí snad jen ubytování přímo pod sjezdovkami. I přes nutnost dojíždění – ať už z přilehlých rakouských obcí s rozmanitou nabídkou hotelů i apartmánů, nebo z lipenské strany Šumavy – ale Hochficht láká nadprůměrné množství rodin s dětmi, a to nejen díky své lyžařské „konfiguraci“, ale i cenové pobídce v podobě skipasu pro děti do 10 let za 3 eura na den.

Terény se rozprostírají po lehce členitých, středně strmých a jihozápadně orientovaných svazích Hochfichtu (Smrčina) a Reischlbergu (Hraničník) se zhruba 400m převýšením a po protilehlém Zwieselbergu s širokou červeno-černou tratí na severním svahu a modrou na jeho odvráceném úbočí. Všechny vrcholky jsou kompletně propojené do malé lyžařské houpačky. Hochficht tak působí skoro alpsky, v absolutních parametrech je ale stále relativně malým centrem (20 km sjezdovek).

Po jižním svahu Hochfichtu (1 338 m) s expresní 4sedačkou stéká smíšeným lesem jemně terénně členitá, široká a akorátně červená pro pohodovou i rychlejší jízdu, jejíž alternativou je užší modrá, využívaná hlavně dětmi a školami. Ze sousedního Reischlbergu (1 281 m) stéká kolem nově vybudované kabinkové lanovky svižná červená a pohodovější modrá trať, obě velkoryse široké. Po mýtině směrem ke Zwieselbergu vede pohodová modrá dálnice s vlekem, v jejíž horní pasáži se nachází cvičná louka se zastřešeným pojízdným kobercem. Z vrcholu Zwieselbergu (1 163 m), kam stoupá 4sedačka, vedou zpět dvě sjezdovky – jedna postupně červenající, a druhá zprvu mírná, v druhé půli ovšem s načernalým hangem. Po odvráceném, jižním svahu stéká oblíbená, pohodová a přehledná modrá dálnice se 4sedačkou.

Na většinu tratí Hochfichtu se dá vyjet pohodlnými 4sedačkovými lanovkami a novou 10místnou kabinkou. Právě kabinková lanovka z hlavního parkoviště pod Skiarenou vedoucí na Reischlberg, postavená v r. 2017 namísto tří vleků, se stala novou dopravní páteří areálu, neboť kromě širokých sjezdovek z vrcholu obslouží i celý cvičný svah Wenzelwiese. Pohodlně a bezpečně přepraví i malé začátečníky. V mezistanici se totiž nachází další dětský výukový park, zpestřený hravou tratí funslope a dráhou s vlnami. Široká louka Wenzelwiese nově nabídne dětem také „pohádkový“ slalom, vytýčený z komiksových postaviček.

Celý areál – lanovkami a sjezdovkami počínaje a veškerým zázemím a parkováním konče – je „vyladěn“ tak, aby byl co nejpřívětivější pro své typické návštěvníky, jimiž jsou rodiny s dětmi. V centru areálu se nachází moderní budova s veškerým zázemím Skiarena, kde se v přízemí nacházejí pokladny, prostorné a příjemné toalety, půjčovna či úschovna. V horním patře, přístupném přímo z dojezdů sjezdovek, je pak kapacitní samoobslužná restaurace s typickým výběrem obědů – od polévek přes těstoviny až po párky a řízky v cenách nejčastěji od 5 do 10 eur. V budově Skiareny se nachází i kancelář lyžařské školy, a to přímo pod dětským výukovým parkem, přístupným po eskalátorech. V horním patře s restaurací je oddělený „rodinný“ prostor s malou hernou a odpočívacími gauči, a to přímo naproti dětskému parku, kde mohou své děti rodiče sledovat přes panoramatická okna. Samozřejmostí jsou bezbariérově přístupné toalety. WC je k dispozici také u mnoha stanic lanovek.

Hlavní, bezplatné parkoviště leží u Skiareny Hochficht a je přístupné a dobře značené z obce Pfaffetschlag. Druhé parkoviště je u 4sedačky Schwarzenberg z jižní strany pod Zwieselbergem. Parkovací plochy před Skiarenou, stejně jako ve druhém nástupním bodě ve Schwarzenbergu, jsou uspořádány kaskádovitě, přiléhají však vždy ke sjezdovkám nebo vstupnímu terminálu, takže ani opozdilci nemusí mašírovat z velké dálky.

Na Hochficht lze přijet z Německa přes hraniční přechod Strážný a podél jižního úpatí Šumavy, nebo přes hřeben pohoří z Nové Pece přes Zvonkovou a hraniční přechod Schöneben. Tato silnička je sice úzká, horského charakteru, ale udržovaná – na české straně pluhem a posypem, na rakouské solí. V době nezamrzlé lipenské nádrže se dá necelá půlhodinka ušetřit přívozem z Horní Plané do Přední Zvonkové. Obě parkoviště pod sjezdovkami – u Skiareny i ve Schwarzenbergu – jsou bezplatná, udržovaná a s navigující obsluhou.

Lyžování na Hochfichtu ale zdaleka není jediným lákadlem Böhmerwaldu. Velmi atraktivní běžkařské tratě se rozbíhají ze Schönebenu přímo od příjezdové silnice v délce 80 km po okolních lesích, kde můžete doslova „tankovat“ šumavské ticho a v průhledech mezi stromy i vzdálené alpské panorama. Obě rozhledny – jak směrem na Lipno, tak na Alpy – jsou bohužel v zimním období oficiálně nepřístupné. Tratě se upravují jak pro klasiku, tak pro bruslení a jejich rozsah je v Rakousku mimo Alpy jedinečný. V místě nástupu do stop je veškeré zázemí – od kapacitního parkoviště přes toalety, převlékárnu a sprchy až po restauraci. Narozdíl od našich poměrů se zde neplatí parkovné, ale vstup do stop (cca 4 eura / den). Překvapivá je i sněhová jistota – všechny stopy se totiž nacházejí ve výšce kolem 1 000 m n. m. a bývají tak sjízdné od prosince až do března.

Hochficht je parádním „rodinným“ areálem v šumavských poměrech s kompletním rozptylem obtížností sjezdovek a kvalitním zázemím. Chybí mu snad jen opravdu strmá a delší černá trať. Ceny skipasů jsou těsně pod alpským standardem a převyšují i nejdražší české – úroveň areálu tomu ale odpovídá a zájem o Hochficht, dopravně hůře dostupný, to také nijak nepoznamenává.

Hochficht - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

560

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé modré a červené sjezdovky spojené do malé houpačky
  • cvičné terény i hravé atrakce pro děti
  • sněhová jistota daná nadmořskou výškou i zasněžováním
  • perfektní zázemí

Minus:

  • žádná opravdu strmá trať
  • pomalé lanovky na Zwieselbergu
  • o víkendech a prázdninách vysoká návštěvnost
  • komplikovanější příjezd z Česka

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy