Hochficht - lyžování - SNOW.CZ

Hochficht

Rakousko - Horní Rakousko

Foto

Šumavský Hochficht je z lyžařského hlediska zřejmě tím nejlepším, čeho lze v našich přírodních podmínkách dosáhnout. Má relativně dlouhé sjezdovky spojené do malé houpačky, obsloužené třemi sedačkovými lanovkami a nově i jednou kabinkovou. Prvotřídní jsou zdejší výukové terény od dětského parku až po nejrůznější hravé atrakce, vynikající je i zázemí. Má nadprůměrnou sněhovou jistotu danou nadmořskou výškou i zasněžováním. Logickou nevýhodou je vysoká návštěvnost, zejména o víkendech.

Hochficht - sjezdovky

45%50%5%
20 celkem sjezdovek (km)
17 zasněžování (km)
1 noční lyžování (km)
78 běžecké tratě (km)

Hochficht - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
2
sedačka
2
sedačka expres
1
kabinka
1
11200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

933-1338 m n.m.405 m

Mapa sjezdovek

Hochficht - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hochficht - lyžování

Hochficht není střediskem v pravém slova smyslu s městečkem na svém úpatí, jen lyžařským areálem s nutností dojíždění, zato na nejvyšší úrovni, jakou si lze v šumavských poměrech představit.

Terény se rozprostírají po lehce členitých, středně strmých a jihozápadně orientovaných svazích Hochfichtu (Smrčina) a Reischlbergu (Hraničník) se zhruba 400m převýšením a po protilehlém Zwieselbergu s širokou červeno-černou tratí na severním svahu a modrou na jeho odvráceném úbočí. Všechny vrcholky jsou kompletně propojené do malé lyžařské houpačky. Hochficht tak působí skoro alpsky, v absolutních parametrech je ale stále relativně malým centrem (20 km sjezdovek).

Po jižním svahu Hochfichtu (1 338 m) s expresní 4sedačkou stéká smíšeným lesem jemně terénně členitá, široká a akorátně červená pro pohodovou i rychlejší jízdu, jejíž alternativou je užší modrá, využívaná hlavně dětmi a školami. Ze sousedního Reischlbergu (1 281 m) stéká kolem nově vybudované kabinkové lanovky svižná červená a pohodovější modrá trať, obě velkoryse široké. Po mýtině směrem ke Zwieselbergu vede pohodová modrá dálnice s vlekem, v jejíž horní pasáži se nachází cvičná louka se zastřešeným pojízdným kobercem. Z vrcholu Zwieselbergu (1 163 m), kam stoupá 4sedačka, vedou zpět dvě sjezdovky – jedna postupně červenající, a druhá zprvu mírná, v druhé půli ovšem s načernalým hangem. Po odvráceném, jižním svahu stéká oblíbená, pohodová a přehledná modrá dálnice se 4sedačkou.

Na většinu tratí Hochfichtu se dá vyjet pohodlnými 4sedačkovými lanovkami a novou 10místnou kabinkou. Na vysoké úrovni je veškeré zázemí, zejména budova Skiareny Hochficht s pokladnami, toaletami, restaurací, půjčovnou a školou. WC je k dispozici u mnoha stanic lanovek.

Hochficht je parádním „rodinným“ areálem v šumavských poměrech s kompletním rozptylem obtížností sjezdovek a kvalitním zázemím. Chybí mu snad jen opravdu strmá a delší černá trať. Ceny skipasů jsou těsně pod alpským standardem a převyšují i nejdražší české – úroveň areálu tomu ale odpovídá a zájem o Hochficht, dopravně hůře dostupný, to také nijak nepoznamenává.

Z Česka lze přijet od západu buď přes Strážný a dále po německo-rakouském pomezí, nebo od severu od lipenské nádrže přes Zadní Zvonkovou po velmi úzké a místy rozbité silnici, příp. přes Kyselov. Nádrž se dá objet na západní straně v Nové Peci anebo na východní v Lipně. Není divu, že české obce na břehu Lipna usilují o přibližovací lanovku z české strany z Nové Pece, která by do nich spolu s přeshraničním lyžařským areálem přilákala ještě více ubytovaných hostů.
Hlavní, bezplatné parkoviště leží u Skiareny Hochficht a je přístupné a dobře značené z obce Pfaffetschlag. Druhé parkoviště je u 4sedačky z jižní strany na Zwieselbergu.

Hochficht - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

560

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé modré a červené sjezdovky spojené do malé houpačky
  • cvičné terény i hravé atrakce pro děti
  • sněhová jistota daná nadmořskou výškou i zasněžováním
  • perfektní zázemí

Minus:

  • žádná opravdu strmá trať
  • pomalé lanovky na Zwieselbergu
  • obvykle vysoká návštěvnost
  • komplikovanější příjezd z Česka

Odkazy

Sníh Hochficht

Výška sněhu 90 cm
Otevřené lanovky a vleky 7 z 7
Otevřené sjezdovky 12 z 12

Počasí Hochficht

sobota (23.03.) weather 10°/ 15°
neděle (24.03.) weather / 14°
pondělí (25.03.) weather /